Nowy rok przyniósł za sobą kolejną porcję nowych przepisów, które dotyczyć będą wszystkich zmotoryzowanych. Pojawiły się również takie, które szczególnie dotkną nie tylko samych motocyklistów, ale również producentów, zmuszonych wycofać z rynku kilka znanych i lubianych modeli.

Pomimo tego, że norma emisji spalin Euro 5 pojawiła się 1 stycznia 2020 roku, to dopiero teraz znacznie wypłynie na rynek jednośladów. Od 1 stycznia 2021 roku zaczęła ona obowiązywać w salonach motocyklowych i objęła wszystkie sprzedawane motocykle. Wobec tego mieliśmy okazję przez kilka ostatnich miesięcy obserwować premiery nowych modeli, które poprzez zaostrzenie norm posiadają jednostki spełniające Euro 5. W przypadku niektórych udało się zachować osiągi oraz moc, ale były też przypadki, gdzie ekologia wzięła górę.

Żegnamy niektóre modele, ale nie wszystkie od razu

Wielu producentów postanowiło przekształcić swoje poprzednie modele i przystosować je do unijnych norm, ale nie udało się to w każdym przypadku. Niestety z rynku motocyklowego zniknie lubiany, sportowy model Yamahy – R6 i pozostanie on dostępny jedynie w specyfikacji torowej, bez homologacji drogowej. Harley-Davidson musiał pożegnać się z całą linią Sportstera. Warto jednak wiedzieć, że mimo wejścia w życie nowych przepisów, nadal jest możliwość ich kupna jako nowych, w salonie. Wiele marek zgłosiło bowiem wnioski do ministerstwa i będą mogły wyprzedać modele wyprodukowane wcześniej oraz te, które znajdują się na magazynach. To może oznaczać niezłe promocje.

60 rodzajów usterek, z którymi twój motocykl przejdzie przegląd techniczny na stacji kontroli pojazdów

Brak potrzeby zmiany tablic ze względu na miejsce zamieszkania

Nowy pakiet deregulacyjny to przede wszystkim mnóstwo ułatwień dla kierujących. Nie wszystkie weszły jednak już w życie, a na wiele z nich będziemy zmuszeni jeszcze poczekać. Od 4 czerwca bieżącego roku będziemy mieli możliwość poproszenia przedstawiciela salonu, w którym będziemy kupowali motocykl, aby złożył wniosek o wydanie tablicy rejestracyjnej oraz wydanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Natomiast w przypadku motocykli używanych będziemy mieli możliwość zachowania numeru rejestracyjnego bez względu na miejsce zamieszkania. Jedynymi warunkami będzie aktualny wzór tablicy rejestracyjnej (brak flagi Polski, gdyż teraz jest flaga unijna) oraz jej dobry stan. Pozwoli to nabywcy zaoszczędzić na opłacie za wydanie nowych tablic.

Koniec z wydawaniem kart pojazdów nieco opóźniony

Do 4 września 2022 roku będziemy musieli czekać na koniec wydawania kart pojazdu, a w przypadku samochodów naklejek na szybę. Zmiany obejmą również badania techniczne, a szczególnie dotyczyć to będzie spóźnialskich. Jeżeli przyjedziemy 30 dni po wyznaczonym terminie, zapłacimy za badanie podwójnie. Aktualny koszt to 63 zł oraz 1 zł opłaty ewidencyjnej. Jeżeli natomiast badanie techniczne zostanie wykonane na 30 dni przed końcem ważności, to kolejny termin zostanie wyznaczony na podstawie poprzedniej daty, a nie upływu roku od dnia faktycznej wizyty w Stacji Kontroli Pojazdów. Podczas badania mają być również robione zdjęcia całości pojazdu oraz drogomierza.

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych, ale nie przed wszystkimi pojazdami – nowe przepisy PORD 2021

Pierwszeństwo pieszych przed pasami?

O kontrowersyjnym pierwszeństwie pieszych jeszcze przed wejściem na zebrę pisaliśmy już i nadal ten przepis budzi mnóstwo emocji. Wiele jednak wskazuje na to, że już w pierwszej połowie 2021 roku piesi będą mieli pierwszeństwo nie tylko na przejściu, ale również podczas zbliżania się do niego. Przepis ten będzie obowiązywał wraz z wejściem w życie dwóch innych zmian – określeniem minimalnej odległości między pojazdami na autostradzie i drogach szybkiego ruchu oraz obowiązywaniem przez całą dobę ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.