Początek sezonu zazwyczaj związany jest ze zbiorem identycznych pytań, które zalewają fora i grupy motocyklowe. Jedno z nich pojawia się nadzwyczaj często i dotyczy doboru opon do naszego jednośladu. Początek sezonu rozpocząłem od poszukiwania odpowiedzi na pytanie „Jakie opony do motocykla adventure?”, a szukałem jej podczas oficjalnej premiery dwóch nowych modeli opon, które Metzeler przygotował na 2022 rok.
Tegoroczna premiera najnowszego wcielenia opon Karoo 4 i Tourance Next 2 odbyła się w okolicach Piacenzy we Włoszech, a dokładniej w Enduro Republic. To fantastyczne i bardzo klimatyczne miejsce, które służyło za naszą bazę wypadową, a instruktorzy ze szkoły enduro zadbali o to, aby dostosować trasę do danego typu opon.
Dlaczego Metzeler tak ochoczo zaczyna rozwijać się w oponach, które dedykowane są do motocykli podróżniczych i terenowych? Wszystkie statystyki sprzedażowe mają zawartą identyczną tendencję i widać, że znacznie w ostatnim czasie wzrosły słupki sprzedażowe jednośladów ADV. Firma skupiła się właśnie na tym segmencie i rozpoczęła rozwój swoich dotychczasowych produktów, aby te jeszcze lepiej wpasowały się w ramy i wymagania motocyklowych podróżników.
Jakie opony do motocykla adventure? Metzeler Karoo 4?
Przyglądając się nieco bardziej terenowej nowości doszedłem do wniosku, że sam kształt bieżnika wyróżnia jej charakter. Kostka jest pokaźna, wyraźna i sprawia wrażenie bardziej solidnej. Na pierwszy rzut oka jej rozmieszczenie wydaje się być niezrozumiałe, ale zagłębiając się w tajniki jej produkcji dowiaduję się co jest tego powodem, ale o tym w dalszej części testu. Podczas prezentacji otrzymuję sporą garść informacji o nowych rozwiązaniach, zmianach i ulepszeniach, które ponownie mają poprawić parametry tej opony w każdym zakresie – od hamowania, przez jazdę w terenie, aż po jej żywotność. Ma być lepiej, o czym świadczą rezultaty przeprowadzonych testów, ale mi najbardziej zależy na tym, aby siąść za sterami jednego z przygotowanych motocykli i poczuć feedback najnowszego wcielenia Karoo 4.
Spore zmiany
Zmiany w nowym wcieleniu Karoo 4 to nie tylko delikatna aktualizacja, ale cała masa ulepszeń i znaczących udoskonaleń. Zmieniły się przede wszystkim materiały i kompozyty użyte do jej produkcji, a to wszystko po to, aby poprawić jej właściwości jezdne. Teraz opony te są nie tylko znacznie szybsze podczas jazdy na asfalcie, mają wydłużoną żywotność, ale także lepiej robią w terenie.
Wydawać by się mogło, że inżynierowie Metzelera dokładnie znają wymagania motocyklowych podróżników i według utartych przez wiele lat schematów tworzą kolejne generacje opon. Sam kształt i umiejscowienie kostek również nie jest przypadkowy i skonstruowany został tak, aby opona szybko się oczyszczała i zapewniała maksimum przyczepności w każdych warunkach.
Asfalt czy teren?
Z ogromnym zainteresowaniem przyglądałem się tabelkom, które przedstawiały dokładną charakterystykę opony. Łatwo można było wywnioskować, że Karoo 4 jest oponą połowiczną – w 50% przeznaczoną na off-road i w 50% na drogi asfaltowe. Agresywny, a zarazem mocno terenowy kształt bieżnika może być w tym przypadku nieco zgubny, ale wyjazd na drogę szybko zweryfikował proporcje, którymi karmili, nas podczas prezentacji, przedstawiciele Metzelera. Przygotowana trasa to naprzemienne zjazdy w różnego rodzaju teren i chwilowy powrót na szybkie szykany asfaltowe, aby dokładnie pokazać i zrozumieć czym i dla kogo jest ta opona oraz stwierdzić jak sprawdza się ona w zmiennych warunkach.
Uwaga bo gryzę!
Zdecydowanie uważam, że to opona o większej charakterystyce terenowej, dlatego zacznę właśnie od off-roadu. Sama kostka, jak już wcześniej wspomniałem, jest agresywna, a to z kolei fantastycznie sprawdza się w przednim kole, które jest w stanie na każdej nawierzchni obrać wybrany przez nas tor jazdy. Karoo 4 wgryza się w teren, torując nam przy tym drogę i prowadząc motocykl dokładnie tam, gdzie chce tego kierowca. Całkiem nieźle radziła sobie w kopnych piachach i podczas jazdy po kamieniach, ale zdecydowanie jej żywiołem były szutry, na których zapewniała ogromną przyczepność. Niebieski słoń, poprzez kształt i charakter nowego bieżnika, bardzo dobrze wgryza się w nawierzchnię podczas terenowej jazdy, ale…
Drogowy kompan
Zaskakująco dobrze radzi sobie na asfalcie! Wydawać by się mogło, że wyjazd z piachów i błota na szybkie, asfaltowe szykany może sprawić, że motocykl będzie się uślizgiwał, ale nic z tych rzeczy, tym bardziej, że wyłączone były wszystkie zbędne w terenie systemy bezpieczeństwa. Opona nadzwyczajnie szybko czyściła się z resztek piasku i błota, gwarantując nam możliwość bardzo szybkiej jazdy po zakrętach, dbając przy tym o dużą dawkę przyczepności. Przekonany byłem, że w takich warunkach uda mi się doprowadzić do chociażby lekkiego uślizgu podczas pokonywania włoskich winkli, ale poszukiwania limitów okazały się bezsensowne. W tym momencie ponownie muszę zaznaczyć, że podczas testów dziennikarskich jesteśmy prowadzeni przez profesjonalistów, którzy ochoczo obchodzą się z manetką gazu, sprawiając tym samym, że zbliżamy się w bardzo niebezpieczną strefę limitów. Karoo 4 musi mieć ją niesłychanie daleko, gdyż nie sposób było wyprowadzić ją ze strefy komfortu pracy. Pozwala na jazdę szybką, bezpieczną, ale przyczepną bez względu na warunki.
Bądź stabilny
Nie zawsze jednak z opon 50/50 korzystamy tylko w terenie i bardzo często zdarzają się autostradowe ruchy, dlatego szczególną uwagę zwróciłem na zachowanie Karoo 4 podczas ekspresowych przelotów. Pomimo terenowej charakterystyki motocykl prowadził się bardzo stabilnie, pewnie i nie wykazywał jakiekolwiek tendencji do myszkowania. Bardzo ważny jest również fakt, że udało się zachować bardzo turystyczną głośność opony, która pomimo kostki nie szumi i nie męczy jednostajnym dźwiękiem podczas autostradowej podróży. To ważne aspekty, które wyróżniają dobrą, turystyczną oponę.
Przyczepność w każdych warunkach
Jeżeli opona jest do wszystkiego to zazwyczaj szybko okazuje się, że w niczym nie jest wystarczająco dobra. W przypadku opon Karoo 4 miałem sporo obaw, a wszystko przez sklasyfikowanie jej jako opony 50/50. Czy okaże się wystarczająco terenowa? Czy poradzi sobie na asfalcie? Jak off-roadowa kostka spisze się podczas jazdy na mokrym? Wszystkie te pytania nurtowały mnie jeszcze przed przylotem na testy, ale kolejna zmiana nawierzchni i kolejne nakręcone kilometry sprawiały, że powoli zaczynałem rozumieć jej fenomen. Poprawa jej charakterystyki, poprzez zmienioną budowę i wykorzystane materiały, jest odczuwalna. Prowadzi się bardzo pewnie na drodze, świetnie radzi sobie w nieco trudniejszym terenie i co najważniejsze nie ogranicza mnie.
Ż jak żywotność
Włoskie kamienie, te mniejsze i większe, wylatywały spod kół motocykli jak wystrzelone z procy. Kolejne piaszczyste podjazdy, zjazdy, błoto i szutry. Odwijanie manetki gazu, zamiatanie tyłem i szybkie przejazdy asfaltowymi drogami. Żywotność to także jeden z aspektów, który został poprawiony. Po całym dniu jazdy i dawania w palnik przyglądałem się oponom i nie było widać po nich większych śladów zużycia, jedynie ostre kamienie odcisnęły na nich swoje piętno. Czy pokonamy na nich dłuższy dystans? To z pewnością zależy tylko i wyłącznie od tego, jaki rodzaj nawierzchni będziemy wybierać najczęściej.
Kto powinien wybrać opony Metzeler Karoo 4?
Objeżdżając nowe opony Karoo 4 na lżejszych enduro i ciężkich motocyklach z segmentu ADV dochodzę do wniosku, że żadna grupa, żaden teren i warunki nie są im straszne. To opony, które nie mają żadnych kompleksów i bardzo dobrze odnajdą się w terenie, ale także na szosie. Poradzą sobie podczas szybkich przelotów asfaltem, ale jeszcze więcej frajdy zapewnią nam w off-roadzie. Samo określenie ich jako motocyklowego obuwia podróżniczego 50/50 jest niezwykle trafne, ale z zaznaczeniem, że w obu środowiskach dadzą z siebie co najmniej 100%. Sam podejmij decyzje na jaki typ nawierzchni masz dziś ochotę, a nowe Karoo 4 dostosują się do twoich preferencji, gwarantując maksimum doznań, przyczepności i trakcji.
Wiktor jeździł w:
Kask – Schuberth C4 PRO
Kombinezon – Rukka Shield-RD
Rękawice – Rukka Agrosaurus 2.0
Buty – Shima Strato
Bielizna termoaktywna – Rukka Seamless MAX