Kiedy motocykl jedzie z dużą prędkością i coś pójdzie źle, zazwyczaj żaden system nie jest w stanie zapobiec poważnemu wypadkowi. Natomiast przy powolnym manewrowaniu można spróbować zapanować na maszyną i wspomóc kierowcę, który chwilowo sobie nie radzi. Prace nad systemem stabilizacji przy niskich prędkościach prowadzi właśnie Yamaha i podobno są one już na zaawansowanym etapie.
Kiedy Yamaha pokazała światu Motobota, swojego jeżdżącego robota, wielu motocyklistów pukało się w czoło – po co? My też kilka lat temu podśmiewaliśmy się z tego pomysłu. Okazuje się jednak, że nie ma doświadczeń niepotrzebnych. Dane zebrane w czasie prac nad tamtym eksperymentem w połączeniu z pracami rozwojowymi na innych polach mogą już niedługo zaowocować seryjnym motocyklem odpornym na gleby parkingowe. Tak, nieprzewracalnym!
![Nigdy więcej parkingówki. Yamaha pracuje nad nieprzewracalnym motocyklem [AMSAS]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2023/03/Yamaha-AMSAS-System-stabilizacji-1.jpg)
Projekt Advanced Motorcycle Stabilization Assist System (AMSAS) został oficjalnie ujawniony w zeszłym roku, ale prace nad nim trwają już od dawna. W swojej obecnej formie składa się z trzech głównych komponentów. Sześcioosiowy moduł IMU przekazuje szczegółowe dane o aktualnym położeniu motocykla do komputera sterującego. Ten z kolei kontroluje siłowniki umieszczone na widelcu i przednim kole, które odpowiednio sterują pojazdem i utrzymują go w pionie w czasie jazdy z prędkością do 5 km/h.
![Nigdy więcej parkingówki. Yamaha pracuje nad nieprzewracalnym motocyklem [AMSAS]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2023/03/Yamaha-AMSAS-System-stabilizacji-4.jpg)
Japoński producent twierdzi, że dzięki temu systemowi uda się uniknąć praktycznie wszystkich wypadków związanych z przewróceniem motocykla przy małej prędkości.
![Nigdy więcej parkingówki. Yamaha pracuje nad nieprzewracalnym motocyklem [AMSAS]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2023/03/Yamaha-AMSAS-System-stabilizacji-2.jpg)
Nie tylko dla motocykli
Dużą zaletą tego układu jest jego uniwersalność, ponieważ jego montaż nie wymaga poważnych modyfikacji, np. ingerencji w ramę pojazdu. Na zdjęciach widzimy system AMSAS zamontowany na niewielkim modelu sportowym R25, ale może on być również zastosowany w dowolnym innym motocyklu, a nawet w rowerach. Yamaha określa postęp prac nad tym układem na 50%, powinien on się zacząć pojawiać w modelach produkcyjnych w ciągu najbliższej dekady.
Nie jest to oczywiście jedyny system bezpieczeństwa, nad jakim pracuje producent z Iwata. Podobnie jak inne firmy motocyklowe, Yamaha rozwija również układy wspomagające jazdę z wyższymi prędkościami, oparte na kamerach i radarach. Przykładowo, we flagowym turystyku Tracer 9 GT+ już teraz znajdziemy adaptacyjny tempomat i aktywny, zintegrowany układ hamulcowy, automatycznie wspomagający kierowcę po wykryciu zbliżającej się przeszkody – oba współpracujące z radarem.