PoradyJak dbać o układ klimatyzacji w samochodzie?

Jak dbać o układ klimatyzacji w samochodzie?

-

Dla większości kierowców klimatyzacja jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Przydaje się przede wszystkim latem, choć i zimą zdarza się, że zajdzie potrzeba jej zastosowania. Klimatyzacja będzie użyteczna i bezpieczna tylko wtedy, gdy właściciel auta będzie o nią odpowiednio dbał. Jak pielęgnować układ klimatyzacji w samochodzie?

Dlaczego warto używać klimatyzacji?

Wiele osób klimatyzację w samochodzie stosuje przede wszystkim do chłodzenia wnętrza pojazdu w upalne dni, zapewniając sobie komfortowe warunki do jazdy. To ma wpływ na dobre samopoczucie kierowcy, a tym samym jego skupienie na drodze i bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednia dla organizmu temperatura wpływa na poprawę jego wydajności i zmniejsza zmęczenie. 

Klimatyzacja może być jednak z powodzeniem stosowana zarówno zimą, jak i latem. Niezależnie od pory roku, jej uruchomienie będzie wpływało na obniżenie poziomu wilgoci wewnątrz samochodu. To z kolei wpłynie na poprawę przejrzystości szyb czy odświeżenie powietrza.

Jak działa klimatyzacja samochodowa? 

Pierwszy układ klimatyzacji powstał w 1939 roku (dzięki firmie Packard) i bardzo szybko okazało się, że jest to przyszłościowy wynalazek. Dziś kierowcy nie wyobrażają już sobie pojazdów bez tych układów.

Układ klimatyzacji w samochodzie składa się z kilku elementów, czyli:

– sprężarki,

– parownika,

– skraplacza, 

– zasobnika.

Klimatyzacja tworzy obieg zamknięty, w którym krąży czynnik. Jego obieg możliwy jest dzięki działaniu sprężarki, która napędzana jest paskiem klinowym silnika. Krążący w układzie czynnik poddawany jest oczyszczeniu i odwilgoceniu w zasobniku. Po tym trafia do skraplacza – tu gaz zamieniany jest w ciecz. To właśnie dzięki temu etapowi możliwa jest regulacja temperatury. Obieg czynnika w klimatyzacji kończy się na parowniku, w którym temperatura gwałtownie się obniża w procesie rozprężania.

Po czym można rozpoznać niesprawną klimatyzację? 

Istnieje kilka charakterystycznych objawów ,mogących świadczyć o tym, że układ klimatyzacji samochodowej nie działa tak, jak powinien. Najczęściej  jest to osłabione chłodzenie lub całkowity jego brak. Za ten stan rzeczy może odpowiadać brak czynnika (uzupełnienie go rozwiązuje zaistniały problem), kiepskie smarowanie sprężarki lub obecność w układzie oleju mineralnego.

Zwiastunem usterki układu klimatyzacji może być również hałas dochodzący z dysz nawiewu – to może oznaczać, że doszło do usterki kompresora. To bardzo poważny problem, szczególnie gdy doszło do całkowitego zatarcia tego elementu w wyniku zabrudzenia, zawilgocenia lub korozji. 

O uszkodzeniu klimatyzacji w aucie może świadczyć również nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów. Brzydki zapach powinien być alarmujący, ponieważ oznacza to, że doszło do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Jak odpowiednio użytkować układ klimatyzacji? 

Pod względem technicznym klimatyzacja jest dość skomplikowanym układem. Aby go chronić, należy wiedzieć, jak właściwie o niego dbać. Dzięki znajomości kilku prostych zasad, można obniżyć ryzyko zagrzybienia czy zepsucia układu.

Jakie są zasady użytkowania klimatyzacji? To przede wszystkim:

– konieczność regularnego uruchamiania klimatyzacji (to zmniejszy ryzyko zepsucia układu oraz rozwoju pleśni i grzybów), 

– korzystanie z układu klimatyzacji wyłącznie przy zamkniętych oknach,

– ustawianie temperatury w samochodzie mniejszej o 5-8ºC  od tej panującej na zewnątrz, 

– wietrzenie wnętrza przed każdorazowym uruchomieniem samochodu,

– stosowanie zimą klimatyzacji do odparowywania szyb.

To bardzo proste zasady i nie jest ich wiele. Skrupulatne stosowanie się do nich, pozwoli uniknąć wielu problemów ze strony układu klimatyzacji. 

Jak dbać o klimatyzację? Istotna rola regularnego serwisu i konserwacji

Oczywiście bardzo ważne jest to, by w sposób prawidłowy użytkować klimatyzację. To jednak nie wszystko, jeżeli zależy nam na sprawnym i niezawodnie działającym układzie. W takim wypadku niezwykle ważny jest również regularny serwis oraz konserwacja. 

Specjalności zajmujący się serwisem i naprawą instalacji klimatyzacji w samochodzie uczulają kierowców, by niezależnie od pory roku, uruchamiać układ przynajmniej raz w tygodniu.

Ważny jest również regularny serwis klimatyzacji, który powinien odbywać się raz do roku lub po przejechanych 10 000 km. Oddanie układu do sprawdzenia specjalistom to gwarancja, że klimatyzacja będzie cały czas sprawna i szczelna, nie zabraknie w niej również czynnika chłodzącego (który jest uzupełniany niemal na każdym serwisie). W czasie przeglądy dobrze jest również wymienić filtr kabinowy. Warto pamiętać o tym, że poruszając się po terenie mocno zanieczyszczonym, warto serwis odwiedzać znacznie częściej niż raz do roku lub po przejechanych 10 000 km. 

W czasie serwisu warto zlecić również wykonanie odgrzybiania (najczęściej przeprowadzanego za pomocą ozonu lub ultradźwięków). Dzięki temu usunięte z układu zostaną wszystkie szkodliwe dla zdrowia człowieka grzyby, pleśnie czy bakterie.

Rodzaj czynnika chłodzącego, a jakość pracy klimatyzacji 

Każdy kierowca, który z dużą starannością dba o układ klimatyzacji w swoim samochodzie, powinien mieć świadomość tego, że dbałość o układ nie będzie możliwa, nawet pomimo ogromnych starań, jeżeli nie zostanie dobrany odpowiedni czynnik chłodzący. Jeżeli jego ilość będzie niewłaściwa (najczęściej zbyt mała), będzie to miało negatywny wpływ na komfort jazdy i stan poszczególnych części pojazdu. Jeżeli czynnika szybko ubywa, może doprowadzić to do obciążenia silnika i zwiększenia zużycia paliwa – wówczas korzystanie z klimatyzacji może być naprawdę kosztowne.

Ze względu na to, że odpowiedni poziom czynnika chłodzącego jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu, należy regularnie kontrolować jego stan i uzupełniać ewentualne ubytki. 

Dbanie o układ klimatyzacji naprawdę nie jest trudne, należy jednak pamiętać o kilku prostych, ale ważnych zasadach. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów z działaniem układu, a przy tym dłużej cieszyć się nieprzerwanym chłodzeniem wnętrza.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ