czw, 24 Cze 2021

Jak zarejestrować motocykl na zabytek? Ile to kosztuje i czy warto ubiegać się o żółte tablice?

-

Rejestracja pojazdu na żółte tablice to proces uzależniony od wielu aspektów, o których musisz wiedzieć przed rozpoczęciem. Poniżej przedstawiam cenę, wymagania i korzyści, a także wyjaśniam krok po kroku jak się za to zabrać.

Jakie standardy musi spełniać motocykl?

Według standardowych wymagań pojazd:

 • liczy minimum 25 lat
 • posiada minimum 75% oryginalnych części
 • nie jest produkowany w danym modelu od 15 lat

Jeśli twój motocykl nie spełnia powyższych wymagań, ale:

 • dokumentuje lub jest powiązany z ważnym wydarzeniem historycznym
 • jest związany z osiągnięciami sportowymi
 • posiada unikalne rozwiązania konstrukcyjne
 • jest lub był użytkowany przez osoby o wysokim statusie społecznym,

możesz ubiegać się o dokumenty, niezbędne do wyrobienia żółtych tablic. Dodatkowo jeśli motocykl nie spełnia minimum dotyczącego oryginalnych elementów, lecz został odrestaurowany zgodnie z technologią okresu, w którym powstawał, również może zostać zarejestrowany na zabytek.

Uwaga! W niektórych miejscach Polski, zależnie od wewnętrznego rozporządzenia Konserwatora Zabytków, minimalny wiek motocykla musi liczyć 30 lat. Przykładami są województwo mazowieckie, śląskie i wielkopolskie.

Przeczytaj również: Motocykl klasyczny? Zobacz Rieju Century 125!

Dlaczego warto posiadać pojazd zabytkowy?

Dla niektórych designerski kolor tablic to wystarczający rarytas, jednakże jest jeszcze kilka idących za tym korzyści. Motocykl zabytkowy nie wymaga corocznych badań technicznych. Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia tylko na dany czas, co oznacza, że nie będziesz musiał(a) płacić za stojący w garażu motocykl poza sezonem. Wystarczy wykupić polisę przykładowo na okres letni, bądź na czas udziału w rajdzie lub zlotach. W przypadku importu motocykla zza granicy, nie będziesz musiał(a) dostosowywać go do polskich norm homologacyjnych. To duży plus, ponieważ sprzęt pozostanie oryginalny, a ty znów zaoszczędzisz, nie wydając pieniędzy na nowe części zamienne, które w przypadku starszych modeli są zazwyczaj trudno dostępne i drogie.

Minusem jest jednak fakt, że zmiany konstrukcyjne i sprzedaż za granice, trzeba skonsultować z konserwatorem zabytków.

 

Krok 1: biała karta

Niezbędne do rejestracji pojazdu zabytkowego jest wypełnienie karty ewidencyjnej ruchomego zabytku techniki, czyli tzw. białej karty. Sporządzenie tego dokumentu może być kłopotliwe, ponieważ musi on być wydrukowany na grubym papierze i zawierać szereg informacji wraz ze szczegółowymi fotografiami. Należy wypełnić go według wzoru Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Warto skorzystać z usług rzeczoznawcy, który nie tylko oceni czy pojazd nadaje się do rejestracji tego typu, ale też pomoże sporządzić białą kartę. Złożenie wniosku z kompletem dokumentów do konserwatora jest bezpłatne, a decyzja powinna pojawić się w ciągu 30 dni.

UWAGA! Pamiętaj, aby sporządzić trzy egzemplarze białej karty.

 

 

Krok 2: przegląd w okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów

Tak jak w przypadku zwykłej rejestracji, motocykl musi przejść przegląd. W przypadku zabytkowego jednośladu musisz udać się do okręgowej SKP, która na pewno posiada wymagane uprawnienia do kontroli wyjątkowych pojazdów. Opinię rzeczywistego stanu technicznego oraz zgodność z kartą ewidencyjną potwierdzi specjalista do pojazdów zabytkowych. Możesz spotkać się z pewnymi ograniczeniami, tj. ograniczenie prędkości. Jednakże jeśli motocykl przejdzie badanie techniczne pomyślnie, otrzymasz oświadczenie o możliwości udziału w ruchu drogowym.

Skórzane i tekstylne sakwy motocyklowe do klasyków [SW-Motech, Hepc&Becker, Givi, Shad]

Krok 3: rejestracja w wydziale komunikacji

To już ostatni etap, który nieznacznie różni się od zwykłej rejestracji. Po przeglądzie należy udać się do wydziału komunikacji wraz z kompletną dokumentacją. Po dokonaniu wpłaty i doniesieniu poniżej wymienionych dokumentów, dostaniesz tablicę i miękki dowód. Umożliwi to poruszanie się motocyklem zanim otrzymasz tzw. twardy dowód, czyli przez czas nieprzekraczający 30 dni.

Do urzędu zabierz ze sobą:

 • wniosek o rejestrację pojazdu
 • dowód własności pojazdu (np. umowa kupna/darowizny, faktura, postanowienie sądu przyznające prawo własności)
 • dokumenty z SKP
 • dowód rejestracyjny (w razie potrzeby z tłumaczeniem) lub oświadczenie o jego braku
 • opinię rzeczoznawcy
 • potwierdzenie wpisu do rejestru zabytków
 • dowód tożsamości
 • *tablice rejestracyjne, jeśli pojazd był już zarejestrowany w Polsce

Zgodnie z obowiązującym prawem masz obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

 

Ile to będzie kosztować?

Zazwyczaj koszt zamyka się w kwocie 700 złotych. Każdy rzeczoznawca i diagnosta może inaczej wycenić swoją usługę, zatem poniższe ceny są szacowane na bazie aktualnych cen:

 • Sporządzenie „białej karty” ok. 250 – 400 zł
 • Badanie techniczne od 100 zł
 • Wpis do ewidencji zabytków 5,50 zł
 • Tablica 50 zł
 • Koszt rejestracji motocykla 131,50 zł
 • Koszt rejestracji motoroweru 111,50 zł

Autor: Julia Łuczyńska Rock N’ Bikes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Badania techniczne motocykli mają być obowiązkowe w całej Unii Europejskiej

W Polsce właściciele motocykli muszą cyklicznie udawać się na badanie techniczne tak samo, jak kierowcy samochodów osobowych. Nie jest to jednak standardem na terenie...

Nadchodzi nowy japoński cruiser? Suzuki TR300

Azjatyckie portale donoszą o kolejnym motocyklu segmentu 300 – 400 cm3. Tym razem przyszła kolej na Suzuki. A dokładnie Haojue – chińskiego partnera japońskiego...

Pościgów ciąg dalszy – 15-latek uciekał motocyklem bez kasku, uprawnień i z zakazem prowadzenia pojazdów

To już jest prawdziwa kumulacja, która zaważyć może w dużej mierze o przyszłości 15-latka. W tak młodym wieku podpadł funkcjonariuszom policji już drugi raz....

Motocyklowy rekord świata – ponad 2000 km i 11 państw jednego dnia na MV Agusta Turismo Veloce

Pobicie rekordu świata wiązało się w tym przypadku z premierą najnowszej MV Agusty Turismo Veloce. Nie ma chyba lepszego sposobu żeby pokazać niezawodność, wygodę...

Ducatisti, zapraszamy na Red Track Academy! Wielkie święto Ducati już 26 czerwca na Torze Jastrząb

Zbliża się wielkie wydarzenie dla wszystkich Ducatisti! Już 26 czerwca na Torze Jastrząb odbędzie się całodniowy trening torowy, gdzie wraz z innymi właścicielami motocykli...