Niejednokrotnie, podczas długich wypraw fabryczne oświetlenie okazuje się niewystarczające. Ma to miejsce przede wszystkim w złych warunkach oświetleniowych, podczas mgły, na krętych drogach lub po zjeździe w teren. Z tego powodu firmy specjalizujące się w produkcji akcesoriów motocyklowych, mają w ofercie dodatkowe lampy.

Od pewnego czasu obserwujemy coraz szersze zastosowanie lamp typu LED, nie tylko jako oświetlenia dodatkowego. Obecnie produkowane motocykle często mają już pełne oświetlenie zrobione w tej technologii. Choć klasyczne halogeny były tanie w produkcji, to jednak okazywały się energochłonne, a przy tym emitowały dużo ciepła. W porównaniu do LEDów okazywały się też mniej efektywne i generowały mniej światła. LEDy nie tylko zużywają mniej energii, ale też są o wiele trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia. Dlatego też nie powinien dziwić fakt, że to one dominują na rynku.

Warto przeczytać: Test rękawic motocyklowych oraz pasa nerkowego z Lidla.

SW- Motech

W ofercie producenta znajduje się oświetlenie serii EVO, wykonane w technologii LED. Wersja przeciwmgłowa wytwarza strumień światła o jasności 1050 lumenów, zaś wersja drogowa o jasności 800 lumenów. Obie zasilane są prądem o napięciu 12V, są wodoszczelne i odporne na kurz, a włącznik mocowany jest do kierownicy. Cena uzależniona jest od modelu motocykla i waha się od ok. 1550 do 1600 złotych.

Hepco & Becker

W ofercie niemieckiego producenta znajdują się LEDowe lampy przeciwmgielne, z uniwersalnym mocowaniem i włącznikiem mocowanym do kierownicy. Jasność – 770 lumenów, cena ok. 1500 złotych.

Puig

To jedno z tańszych, markowych rozwiązań. Zestaw dwóch lamp z uniwersalnymi uchwytami do gmoli, kosztuje poniżej 600 złotych. Zasilanie prądem o napięciu 12 – 24V, strumień świetlny 2000 lumenów (każda z lamp), włącznik mocowany do kierownicy. Cena ok. 590 złotych.

Zobacz również: Encyklopedia kasków motocyklowych.

Givi

Włoski producent ma w ofercie lampy S322, z uniwersalnym mocowaniem do orurowania motocykla (średnica od 21 do 25 mm). Cena – około 1300 złotych. Jasność – 1250 Lumenów.

LEDy z Aliexpress

Oferta na chińskim portalu jest naprawdę bogata i już dosłownie za kilka złotych możemy kupić reflektor wyposażony w 4 diody LED. Cena – w zależności od sprzedawcy i wielkości zamówienia od nieco ponad trzech złotych do kilkunastu złotych. Za około 80 złotych można stać się właścicielem dwóch reflektorów przeciwmgielnych. Napięcie zasilania od 4 do 84 V, jasność 1200 Lumenów.

Jeżeli szykujecie się do dalekich wypraw, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu. Wybierając nawet tańsze rozwiązania, znacząco poprawiamy widoczność w nocy, szczególnie w trudnych warunkach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.