28 października 2020 roku wchodzi w życie Zarządzenie nr 180 Prezesa Rady Ministrów, w sprawie użycia żołnierzy ŻW do udzielenia pomocy Policji. Bardzo krótki akt stanowi, że „w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19, żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Przede wszystkim żandarmi mają nadal wspierać Policję podczas sprawdzania przestrzegania kwarantanny. Mają też strzec przejść granicznych. Braki kadrowe w szeregach Policji, pogłębiane szerzącym się koronawirusem, mogą jednak skutkować ponownym pojawieniem się wspólnych patroli obu formacji.

Treść zarządzenia w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji

Czy żandarm będzie mógł nas skontrolować?

Wskazane Zarządzenie nic nie zmienia w zakresie uprawnień ŻW do przeprowadzania kontroli drogowej. W obowiązującym stanie prawnym, w tym przede wszystkim na mocy Art. 129 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, formacją posiadającą najwięcej możliwości w tym zakresie, w stosunku do osób cywilnych jest Policja. W punkcie drugim tego Artykułu wskazany jest zakres czynności, które może przeprowadzić policjant wobec kierującego pojazdem.

Jakie uprawnienia ma żandarm?

Żandarmeria może jedynie skontrolować żołnierzy w czynnej służbie lub kierowców prowadzących pojazdy wojskowe, ewentualnie pojazdy cywilne poruszające się po terenie wojskowym. Może natomiast kierować ruchem drogowym – jeżeli ma to związek z przejazdem sprzętu wojskowego.

Kto jest uprawniony do kontroli drogowej? Czy straż miejska może zatrzymać pojazd w ruchu?

Zdjęcia policja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.