W czerwcu pisaliśmy o rozstrzygniętym przetargu na motocykle dla funkcjonariuszy strzegących granic Polski. Wygrała go Honda CRF250 Rally. Jednoślady trafiły już do Straży Granicznej.

Formacja odebrała łącznie 49 motocykli, których koszt zakupu wyniósł 1 568 000 zł. Przeznaczeniem Hond będzie patrolowanie terenów trudno dostępnych – na przykład lasów i łąk – położonych w pasie przygranicznym.

Choć przetarg dotyczył 40 sztuk jednośladów, to jednak zawierał opcję dokupienia kolejnych maszyn. Z tej możliwości skorzystał zamawiający i stąd ostatecznie strażnicy otrzymali 49 Hond.

Straż Graniczna chwali motocykl za dobre właściwości i stabilność podczas jazdy po nierównościach i słabej nawierzchni. Pojazdy wyposażono w system HRC Launch Control, wspomagający kierowcę podczas ruszania. Posiadają one również funkcję zmiany map zapłonu EMSB (Engine Mode Select Button), przez co jeszcze lepiej dopasowują się do rodzaju pokonywanego terenu. Poza uniwersalnym trybem podstawowym dostępny jest drugi – do pokonywania nawierzchni śliskich i błotnistych. Trzeci jest dostosowany do jazdy w głębokim piachu.

Honda CRF 250 Rally w służbie w Straży Granicznej

Honda CRF 250 Rally wyposażona jest w jednocylindrowy silnik o pojemności 250 cm3, i mocy 24,8 KM, system ABS, 21-calowe koło przednie i 18-calowe tylne. W ocenie funkcjonariuszy Straży Granicznej są to parametry wystarczające do pełnienia specyficznej służby strzeżenia granic.

Motocykle mają być rozdysponowane do oddziałów: Nadbużańskiego – 20 sztuk, Bieszczadzkiego – 13 sztuk , Podlaskiego – 10 sztuk oraz Warmińsko-Mazurskiego – 6 szt. Zgodnie z zawartą umową dostawca pojazdów zapewni również przeszkolenie mechaników Straży Granicznej. Zakup pojazdów sfinansowano ze środków „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

Teraz czas na ogłoszenie przetargu na motocyklowe umundurowanie, bo w tych tarborach skórzanych po lesie daleko nie zajadą…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.