Jeżeli to pytanie pojawiłoby się w teleturnieju prowadzonym przez przesymaptycznego Karola Strasburgera, znakomita większość ankietowanych odpowiedziałaby, że policja. Ale jak zdobyć resztę punktów? Potem byłoby już znacznie trudniej. Po przeczytaniu poniższego artykułu będziecie mogli z łatwością odpowiedzieć na to pytanie.
Zatem kto oprócz policji może zatrzymać pojazd? Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wbrew pozorom całkiem spora liczba służb, oprócz policji, ma do tego prawo. Kto taki?
Inspekcja Transportu Drogowego
Straż Graniczna
Straż Celna
Straż Miejska
Straż Gminna
Straż Leśna
Straż Parku
Żandarmeria Wojskowa
a także osoby działające w imieniu zarządcy drogi
Formacje te, choć teoretycznie wszystkie mogą zatrzymać motocykl, czy auto do kontroli, jednak posiadają różne uprawnienia w tym zakresie.
Np. strażnicy miejscy i gminni mogą zatrzymać jadący pojazd tylko wtedy, kiedy kierowca nie stosuje się do znaku zakazu ruchu. Strażnicy mają prawo do wylegitymowania kierowcy, sprawdzenia dokumentów pojazdu.
Celnicy mogą zatrzymywać do kontroli pojazdy, ale wcale nie tylko w strefie przygranicznej. Mają uprawnienia do przeszukania pojazdu, sprawdzenia dokumentów, badania trzeźwości alkomatem, sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, mocowania ładunku, są także uprawnieni do zakazania kontynuowania jazdy w razie wykrycia rażących nieprawidłowości.
Inspektorzy Transportu Drogowego są umundurowani i mają prawa bardzo zbliżone do policji, z tym że najczęściej interesuje ich ciężki transport drogowy, od samochodów dostawczych w wzwyż, co nie znaczy, że nie mogą zatrzymać do uzasadnionej kontroli auta osobowego czy motocykla. Są uprawnieni do wystawiania mandatów.
Strażnicy leśni, parku oraz żandarmeria uprawnieni są do zatrzymania pojazdu tylko na terenie, na którym pełnią służbę, czyli odpowiednio – na terenie lasu, Parku Narodowego lub na terenie wojskowym.
Częstą taktyką służb jest stosowanie patroli mieszanych, składających się z policjanta oraz funkcjonariusza danej służby. Taki patrol ma w praktyce uprawnienia policji.
straż miejska zatrzyma kierowce tylko znaku B- 1 MOŻE KONTROLOWAĆ KIEROWCE BĘDZIE ROWERZYSTÓW ZASADZIE PRZEPISÓW O RUCHU DROGOWEGO MA PRAWO STRAŻNIK MIEJSKI KARAĆ ROWERZYSTĘ SIĘ NIE STOSUJE DO PRZEPISÓW RUCH DROGOWEGO RUCHU DROGOWYM PIESZYCH TEŻ MOŻE KARAĆ NA CZERWONY PRZEJŚCIE NA CZERWONY ŚWIETLE NA PRZEJŚCIACH LUB ZNAKU DROGOWYM ZAKAZ PARKOWANIA ZAKAZ POSTOJU KIEROWCÓW za nie stosowanie się znaku B- 2 MOŻE KARAĆ KIEROWCE 500 ZŁOTAWYM MANDATEM STRAŻNIK MIEJSKI
TOMO nie pij więcej albo pisz przed piciem ;)