Prezentacjemotocykle zabytkoweDniepr 156P - czyli motocykl w walce z pożarami

Dniepr 156P – czyli motocykl w walce z pożarami

-

Projekt powstał w Kijowskiej Fabryce Motocykli (KMZ). W realiach Kijowa i innych dużych miast ZSRR, miał to być sposób na omijanie korków ulicznych. W walce z pożarem liczy się bowiem każda minuta.

Dniepry przeciw rosyjskim czołgom

Bazą dla motocykla 156P stał się model Dniepr MT16, na którym zabudowano pokaźną pompę. Prócz tego pojazd otrzymał inne wyposażenie, niezbędne do gaszenia ognia. Przede wszystkim był przystosowany do używania nie tylko wody, ale i innych rodzajów środków gaśniczych. Wydajność była spora, ponieważ w 40 sekund strażacki Dniepr był w stanie pokryć cieczą powierzchnię blisko stu metrów kwadratowych. Pompa MP800 V01 miała wydajność do 800 litrów na minutę. Wąż miał długość dziesięciu metrów. Strażak miał do dyspozycji również między innymi łopatę, siekierę oraz gaśnicę OU-7.

Dniepr 156P – czyli motocykl w walce z pożarami

Motocykl powstał na początku lat 80. XX wieku i jego produkcja była kontynuowana, aż do pierwszych lat po rozpadzie ZSRR. Brak informacji o ilości wyprodukowanych egzemplarzy.

Dane techniczne

Silnik: czterosuwowy, dwucylindrowy typu bokser, górnozaworowy, chłodzony powietrzem

Pojemność skokowa: 649 cm3

Skrzynia biegów: manualna o czterech przełożeniach

Moc maksymalna: 32 KM

Maksymalny moment obrotowy: 23,5 Nm

Długość: 2 900 mm

Szerokość: 1 589 mm

Wysokość: 1 500 mm

Prześwit: 190 mm

Masa całkowita: 700 kg

Zużycie paliwa: ok. 8 l/100 km

Prędkość maksymalna: 85 km/h

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ