RynekWymiana oleju w aucie - popularne mity

Wymiana oleju w aucie – popularne mity

-

Przez lata rozwoju motoryzacji powstało wiele mitów, w które wierzą kierowcy. Dobrym przykładem są oleje silnikowe. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – od zwyczajnej niewiedzy po zmiany technologiczne, które zaszły przez dziesięciolecia, a które doprowadziły do dezaktualizacji niektórych obiegowych opinii. 

Kolor oleju silnikowego świadczy o jego zużyciu

W silnikach wysokoprężnych już po kilku godzinach pracy dochodzi do zmiany barwy zastosowanego w nim oleju. Oczywiście nie świadczy to o jego zużyciu. Ciemna barwa pochodzi w tym wypadku od sadzy, którą olej związał, a która zostanie przeniesiona do filtra. Poza tym istnieją również na rynku oleje silnikowe, które fabrycznie mają czarną barwę – jest to efekt zastosowania w ich składzie disiarczku molibdenu.

Nie należy zamieniać oleju syntetycznego na mineralny i odwrotnie

Takie przekonanie panuje szczególnie u starszych kierowców i rzeczywiście niegdyś miało swoje uzasadnienie. Obecnie jednak mamy do czynienia z zupełnie innymi konstrukcjami silników, jak i również olejami silnikowymi. Najlepiej jednak przed zmianą oleju zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, by rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. W rzeczywistości kluczowym parametrem, na który powinniśmy zwracać uwagę przy wymianie oleju, jest jego lepkość.

Delikatna eksploatacja silnika zmniejsza zużycie oleju

Istnieje pogląd, że w przypadku spokojnej eksploatacji auta olej można wymieniać rzadziej – o wiele rzadziej, niż to wskazuje producent samochodu. To spory błąd. Sposób eksploatacji nie wpływa znacząco na zużycie oleju. Natomiast trzeba wiedzieć, że płyn ten starzeje się i po pewnym czasie traci swoje właściwości. Dlatego należy dbać o regularną wymianę oleju silnikowego. Ponieważ nawet najlepszy produkt tego typu, gdy używany zbyt długo, będzie posiadać o wiele gorsze parametry, aniżeli najtańszy na rynku olej przeciętnej jakości.

Oleje syntetyczne mogą powodować wycieki

Zwykło się uważać, że olej syntetyczny może powodować rozszczelnienie układu silnika. Nic takiego nie ma miejsca. Liczne badania już dawno obaliło ten mit. Olej syntetyczny w żaden sposób nie wpływa na kondycję uszczelek, nie powoduje ich pękania czy kurczenia.

Więcej informacji na tematy wymiany oleju znajdziemy pod tym adresem: http://teamtotal.pl/blog/ile-oleju-nalezy-wlac-do-silnika.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ