Ile kosztuje przegląd motocykla? Co ile wykonujemy badania techniczne?

-

Przed pierwszą wiosenną przejażdżką warto jest zerknąć do dokumentów naszego jednośladu. Po co? Aby upewnić się o opłaconym ubezpieczeniu oraz ważnym przeglądzie technicznym. Przyjrzyjmy się niezbędnym odwiedzinom na stacji diagnostycznej, ile kosztują badania techniczne i co ile je wykonujemy?

Pieczątka w dowodzie rejestracyjnym jest niejako potwierdzeniem dla różnych służb, że nasz motocykl jest bezpieczny i w pełni sprawny. Dodatkowo diagnosta spisuje przebieg jednośladu i odnotowuje przegląd w systemie CEPiK, dzięki któremu internetowo możemy sprawdzić historię motocykla. Wykonanie badanie technicznego jest niezbędnym elementem do poruszania się legalnie po drogach całego świata. Do wykonania badania, wbrew obiegowej opinii, niezbędny jest motocykl, dlatego warto w miarę możliwości wykonywać pierwszy przegląd w miesiącu gwarantującym dobrą pogodę. Pozwoli nam to uniknąć jazdy do stacji diagnostycznej zimą lub organizowania przyczepki czy busa, aby doprowadzić motocykl na badanie. Każdy następny przegląd wykonywany jest już cyklicznie.

Przeczytaj koniecznie: 60 rodzajów usterek, z którymi twój motocykl przejdzie badanie techniczne

Jak wygląda badanie techniczne?

Prawidłowo wykonane badanie techniczne powinno zająć maksymalnie 20 minut. Podczas przeglądu motocykla diagnosta sprawdzi działanie najważniejszych elementów jednośladu, które mają wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników drogi. Jeżeli dbamy o dobry stan naszego motocykla, nie powinniśmy mieć powodów do zmartwień o pozytywny wynik badania. Tuż po wjeździe na ścieżkę diagnostyczną, specjalista sprawdzi numery ramy, porównując go z wpisanymi w dowodzie. Zaktualizuje przebieg oraz rozpocznie badanie, któremu poddane zostanie m.in. oświetlenie motocykla, sygnał dźwiękowy, montaż tablicy rejestracyjnej, stan hamulców oraz sprzęgła czy głośność wydechu. Działanie poszczególnych elementów sprawdzane jest na podstawie wytycznych, które są niezbędne do zakwalifikowania pojazdu jako sprawny.

Jak często wykonujemy przegląd motocykla na stacji diagnostycznej?

W przypadku nowego motocykla, pierwszy przegląd należy wykonać przed upłynięciem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Kolejne spotkanie na stacji diagnostycznej będziemy musieli wykonać przed upływem 2 lat. Każdy następny przegląd będzie odbywał się już co roku, co obowiązuje każdy motocykl używany starszy niż 4 lata. Warto pamiętać, że przegląd można wykonać kilka dni wcześniej i warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli chcemy wykonać przegląd w okresie kolizyjnym – wysoki sezon motocyklowy. Badanie techniczne możemy wykonać na stacji diagnostycznej, która posiadaja uprawnienia, do sprawdzania motocykli. Tego typu placówki posiadają wpis “A” w zezwoleniu.

Ile kosztuje badanie techniczne?

Wykonanie badania technicznego to koszt 62 zł oraz 1 zł jako opłata na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w przypadku podstemplowania pozytywnego przejścia przeglądu w dowodzie rejestracyjnym. W związku z tym za całość zapłacimy 63 zł, oczywiście w przypadku posiadania sprawnego motocykla, który pozytywnie przejdzie badanie. A co jeśli nie?

Motocykl nie przeszedł pozytywnie badania technicznego, co teraz?

Jeżeli diagnosta stwierdził nieprawidłowe działanie elementu, który dyskwalifikuje wasz motocykl do pozytywnego przejścia badania, macie 14 dni na naprawę i powrót do stacji diagnostycznej. Jeżeli usterka okaże się błaha, poniesie jedynie opłatę za sprawdzenie poszczególnego układu i dla przykładu kontrola stanu hamulców to koszt 20 zł. Jeżeli lista usterek była dłuższa i kontrola ich wymaga czasu, za ponowny przegląd zapłacimy pełną kwotę.

W związku z podjętym tematem badania technicznego, zachęcam was do przeczytania artykułu o 60 usterkach, z którymi wasz motocykl przejdzie przegląd. Podzielcie się z nami waszymi ciekawymi historiami ze stacji diagnostycznej. Niestety znamy polskie realia i jesteśmy świadomi tego, że badanie techniczne niestety nie zawsze wygląda tak, jak powinno.

Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Błyskawiczna i korzystna oferta. Dlaczego warto korzystać z internetowych kalkulatorów OC dla auta?

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetowych narzędzi stało się niezwykle popularne i powszechne. Dotyczy to również branży motoryzacyjnej i ubezpieczeniowej. Dostępne online kalkulatory ubezpieczenia...

Przyśpieszony weekend w Ratka-Motocykle w Mikołowie. Jazdy próbne, rabaty i darmowa hamownia

Wszyscy kochamy motocyklowe weekendy, a jeszcze bardziej, kiedy nie trzeba na nie czekać do piątku. Już od czwartku 25 maja w mikołowskim salonie Ratka-Motocykle...

Już 27 maja Dni Otwarte i urodziny Liberty MotoStore w warszawskim salonie Yamaha Liberty Motors na Połczyńskiej

Nieważne czy jesteś fanem marki z trzema kamertonami w swoim logo, czy też nie, jeżeli jesteś motocyklistą/motocyklistką - to to wydarzenie jest zdecydowanie dla...

Dzień prasowy Suzuki. Testowaliśmy wszystkie nowości marki na 2023 rok [Relacja, V-Strom 800DE, 1050DE, GSX-8S]

Testy pojedynczych maszyn to jedno, a możliwość sprawdzenia ich wszystkich jednego dnia, obok siebie i na tym samym obiekcie, to zupełnie co innego. Taką...

Salon Liberator Warszawa zaprasza na wspólne świętowanie 120-lecia marki Harley-Davidson

Najstarszy dealer Harleya w Polsce przyłącza się do obchodów 120-lecia marki. Już 3 czerwca 2023 roku w warszawskim salonie Liberator odbędzie się specjalne wydarzenie....