NajnowszeJakie opony do motocykla? Wymiana na szerszą, używaną, 10 letnią, kwadratową? Nie!

Jakie opony do motocykla? Wymiana na szerszą, używaną, 10 letnią, kwadratową? Nie!

-

Dobór opon do motocykla to bardzo ważna rzecz. Czy 10-letnia opona jeszcze da radę? Czy kwadratowa opona to zło? Czy wymiana opony na szerszą jest dopuszczalna? Czym się kierować przy wyborze opon? Internetowym rankingiem, czy testami w sieci? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć wam w niniejszej publikacji…

Jak dobrze, że nastała era forów motocyklowych. Tam dowiemy się od innych użytkowników wszystkiego o interesującym nas produkcie, jak się go sprawdza, gdzie go kupić, za ile, no i przede wszystkim to, który jest najlepszy!

Przeczytaj koniecznie: Jaki olej do motocykla?

Internetowa opinia o oponie motocyklowej?

Do pewnego czasu ja tez wierzyłem w to jak w Świętego Mikołaja. W poszukiwaniu opon do mojego motocykla zajrzałem do tej skarbnicy wiedzy tajemnej, gromadzonej latami przez znawców tematu. Co się okazało, całkiem przy okazji natrafiłem na wymianę poglądów dwóch użytkowników opony, którą kiedyś osobiście używałem i miałem o niej bardzo przychylne zdanie. Opinie znacząco rozmijały się z moimi doświadczeniami. Za największą wadę tego produktu osądzający internauta uznał fakt, że opona puściła na zakręcie. Podał też za przykład, inny, sporo droższy model opony, którą wybiera do każdego swojego motocykla od tamtej pory ponieważ do asfaltu klei się jak bajera w barze z piękną dziewczyną po dwóch piwach. Hmm no może, ale ja przejechałem na hejtowanych przez niego oponach około 7 tysięcy kilometrów. Co więcej, po takim przebiegu zużyte były nawet nie w połowie grubości swojego bieżnika. Biorąc pod uwagę fakt, że były one w cenie topowych używek, a jednak nowe z paragonem, gwarancją i to, że nigdy mnie nie zawiodły, a pozamykałem je poczciwym gsxfem z obu stron – z mojego punktu widzenia był to udany zakup. Ten sam produkt, różni użytkownicy, inne oczekiwania, często inny sprzęt i doświadczenie zasiadającego za sterami. Na próżno było szukać opisu warunków, jakie panowały podczas pamiętnego puszczenia się opony. Ciekawe czy zadbał o prawidłowe ciśnienie, czy asfalt był czysty i nagrzany, czy miał odpowiednią prędkość, pozycję i technikę do pokonania tego zakrętu, a motocykl dobrze zestrojone i sprawne zawieszenie. O tym oczywiście nie było ani słowa.

Przeczytaj koniecznie: Jakie ciśnienie w oponach motocyklowych?

Funkcje opon motocyklowych

Opony są jedynym elementem, który łączy nas z nawierzchnią podczas jazdy motocyklem. Te, w porywach, kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych gumy, pracuje dla nas od chwili kiedy wsiądziemy na moto. Odpowiadają za przyspieszenie, hamowanie, zmianę kierunku jazdy oraz przyczepność, miedzy innymi we wspomnianych tu wyżej zakrętach. Jako pewnik można przyjąć, że większa powierzchnia kontaktu zwiększa przyczepność mechaniczną opony, a jednak podczas jazdy często dążymy do tego, by ta powierzchnia styku była jak najmniejsza. Dlatego wybór odpowiednich opon do naszego motocykla jest tak ważny.

Przeczytaj koniecznie: Jak dobrać akumulator motocyklowy?

Używane opony motocyklowe? Nie!

Chcesz wiedzieć jakie opony kupić do swojego motocykla? Przede wszystkim nowe. Dlaczego nowe? Opona w głównej mierze wykonana jest z gumy, a guma niestety nie jest odporna na czas i warunki w których ją eksploatujemy. Nie tylko parcieje i rozpada się na kawałki, ale pod wpływem czynników zewnętrznych twardnieje i to stawiam jako większe zagrożenie dla użytkownika, niż łatwe do zdiagnozowania przypadki degradacji. Kolejnym argumentem przeciwko starym i używanym oponom jest pytanie skąd takowe wzięły się na naszym rynku? Wyrzucałeś kiedyś do śmietnika sprawne rzeczy, bo były dla ciebie zbyt sprawne? Mi się nie zdarzyło, zapewne także Niemcom, Anglikom, Francuzom, Austriakom czy Szwajcarom też się to nie zdarza. Prawda jest taka, że opony używane najczęściej pochodzą z zachodniego kubła. W tamtych krajach dziura w oponie bezdętkowej dyskwalifikuje ją z dalszej eksploatacji, zresztą żaden producent nie dopuszcza technologii naprawy swojej opony po przebiciu ostrym przedmiotem, obojętnie, w jakim kraju by rzecz się nie działa. Taka opona pierwsza trafia w kosz, a obok niej leżą tam opony z motocykli powypadkowych, nierównomiernie starte lub wyeksploatowane tylko w środkowej części na tzw. kwadrat.

Przeczytaj koniecznie: Wszystko co powinieneś wiedzieć o świecach motocyklowych

Jak dobrać opony do swojego motocykla?

Jak więc sprawdzić czy oferowany nam kapeć spełnia nasze wymagania? Jeżeli chodzi o rok produkcji, to na ściance bocznej każdej wyprodukowanej po 2000 roku opony znajduje się czterocyfrowe pole z zakodowaną datą produkcji. Pole to często nazywamy mylnie DOT-em opony. Faktycznie znajduje się ono zawsze blisko symboli DOT czyli Departament of Transport – amerykańskiego departamentu transportu, który wymaga nadania oznaczeń, zanim opona zostanie dopuszczona na rynek.

czy 10 letnie opony motocyklowe jeszcze się nadają

Dwie pierwsze cyfry kodu to tydzień roku, a dwie kolejne to rok powstania opony. Np. 1410 nie symbolizuje udziału w Bitwie pod Grunwaldem, lecz oznacza czternasty tydzień 2010 roku.

Czy dwuletnią oponę można uznać jeszcze za nową?

Owszem, jeżeli była przechowywana zgodnie z zaleceniami producenta, taka opona jest traktowana jako nowa i posiadać powinna swoją gwarancję w pełnym wymiarze, ważną przez pierwsze dwa, do pięciu lat jej eksploatacji (zależy od producenta).

Prawidłowy rozmiar opony to…

Wymiana opony na szerszą w motocyklu

Kolejna wytyczna, na jaką musisz zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia, to jego prawidłowy rozmiar. Prawidłowy to taki, jaki dopuszcza specyfikacja pojazdu. Na szczęście za nami już okres konkursów na najszerszego laczka. Pamiętacie czasy, gdy każdy pakował na tył byle szerszą gumę, nie patrząc na to czy skręca to, czy nie skręca, byle dobrze wyglądało? Ostatnio słyszałem o innym ciekawym zjawisku, mianowicie o metodzie obniżania motocykla pod kierowcę poprzez zmianę profilu opony. Pomijam już aspekt techniczny tego zagadnienia pod względem ABS, TC, wskazań licznika i innych tam zbytków, ciekawi mnie jednak trakcja motocykla po takim zabiegu. Odważnie!

Jaki indeks prędkości?

Jak głosi przysłowie nie sam rozmiar ma znaczenie, to też trzeba zwrócić uwagę na indeks prędkości. Indeks ten rośnie na oponie wraz z pojemnością i mocą motocykla, w którym ma być zastosowana. Sprawdź to zawsze, ponieważ ten sam model opony, w tym samym rozmiarze może mieć różny indeks prędkości. Tym samym jest przeznaczony do innego motocykla. Często cena takiej opony różni się od tych z niższym indeksem.

indeks prędkości opon motocyklowych

Wybierz opony zgodne z twoim stylem jazdy i podłożem

Należy zwrócić uwagę na przeznaczenie opon. Sportowa, sportowo-turystyczna, adventure, offroad – każda będzie spełniała inne zadania. Przecież wiesz, jakie masz względem niej oczekiwania. Nie wyjeżdżasz, kiedy pada, kup coś co ma potencjał na suchej nawierzchni. Niestraszne ci podróże między kroplami deszczu? Wybierz model z bieżnikiem ułatwiającym odprowadzanie wody spod kół, dając tym samy lepszy komfort prowadzenia i zwiększając twoje bezpieczeństwo. Gdy musisz pobawić się w piasku i w błocie, to masz tak naprawdę w głębokim poszanowaniu to, jak opona trzyma krawędziami na zakręcie, tu będzie się liczył wzór bieżnika i wytrzymałość opony. Jesteś turystą? Rozejrzyj się za oponami dwu, trzyskładnikowymi, które zbudowane są z twardszej mieszanki na środku bieżnika i z miękkiej po jego bokach. Dzięki temu, bez pogorszenia trakcji w zakręcie, uzyskasz większe przebiegi na jednym komplecie opon.

Ostatnia rada – porada

Na koniec o jedno cię proszę, nie sugeruj się, jak ja dawniej, opiniami anonimowych jeźdźców z Internetu, o których tak naprawdę niewiele wiesz. Poszukiwania niech ułatwią ci profesjonalne testy i porównania prasowe, opnie warsztatów montujących ogumienie oraz twoich znajomych, którzy jeżdżą na przyzwoitym poziomie.

Ale, żeby nie było, że jestem przeciwnikiem zakupu opon używanych podam wam kilka ciekawych zastosowań dla takich opon. Przy odrobinie fantazji można z nich zrobić legowisko dla psa, huśtawkę dla pociech lub fajny kwietnik. Wy możecie dopisać swoje pomysły w komentarzach, a ja jak jeszcze wpadnę na jakiś pomysł to dopiszę je tu później. Tymczasem pozostawię wolne miejsce…

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Hubert Zawieja
Hubert Zawieja
Prawdopodobnie urodzony z benzyną we krwi, o czym świadczyć może prowadzone przez niego życie. Właściciel serwisu samochodowego, z zawodu mechanik i elektronik pojazdów samochodowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkolący młodych adeptów sztuki zafascynowanych jak on motoryzacją. Prywatnie zakochany bezgranicznie w motocyklach sportowych, miłośnik sportowej turystyki oraz szalonej przygody. Wolny czas spędza na torach wyścigowych, lub w górach, mierząc się w walce z ostrymi winklami. Zimową porą szlifuje formę na nartach i marzy o nowym sezonie. Na służbie w Motovoyager doniesie o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć by nic Was nie ominęło i byście mogli czerpać garściami z najwspanialszego hobby na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ