Reklama

Z mojego doświadczenia wynika, że to problem bardzo często bagatelizowany. Bo przecież pompowałem na początku sezonu, bo mało jeżdżę, bo wygląda, że wszystko w porządku. Otóż nie jest w porządku. Ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie, np. co dwa, trzy tygodnie – wszystko zależy od stanu felgi, opon. Obowiązkowo należy te sprawdzić je przed każdą dłuższą trasą…

W poniższym artykule ograniczyłem się do opon stosowanych w motocyklach drogowych. Motocykle torowe i offroadowe, to zgoła inne przypadki…

Jakie ciśnienie w oponach 2

Reklama

Powietrze ucieka z opony zarówno gdy motocykl stoi w garażu, jak i podczas jazdy. Drogi jego ucieczki to nieszczelności wentyla, mikropęknięcia gumy, wszelkie nierówności na styku opona – felga (oczywiście dotyczy to opon bezdętkowych). Również podczas najechania na przeszkodę, lub wjechania w dziurę w asfalcie, może dojść do rozszczelnienia.

Przeczytaj koniecznie: Jak prawidłowo myć motocykl – kilka rzeczy, o których nie wiedzieliście…

O tym, jak ważne jest ciśnienie w oponach można przekonać się jadąc rowerem i próbując różnych jego wartości. Niższe ciśnienie, to większa powierzchnia styku opony z podłożem, a co za tym idzie odczuwalnie większe opory toczenia. W przypadku motocykla to również gorsza dynamika jazdy, większe spalanie. Większa jest też w takim przypadku możliwość odkształceń opony i jej przegrzania. Zbyt duże ciśnienie powoduje natomiast, że spada przyczepność, opona nie klei się do jezdni, tak jakbyśmy sobie tego życzyli.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie motocyklowych opon?

Oczywiście można odpowiedzieć krótko – takie, jakie przewidzieli producenci motocykla i… opon. Informacja o jego wartości podana jest w instrukcji obsługi oraz na naklejce na wahaczu lub pod kanapą oraz na samej oponie (dopuszczalna wartość minimalna ciśnienia oraz maksymalna).

Jakie ciśnienie w oponach

Wartości sugerowanego ciśnienia są uzależnione od obciążenia motocykla, dlatego też musimy je dostosować w zależności od tego, czy jedziemy solo, czy z pasażerem lub pasażerem i dużym bagażem.

Jeśli nie mamy instrukcji, a naklejka na wahaczu została zerwana, lub jest nieczytelna to, dzięki internetowi nie powinno być problemu ze znalezieniem powyższych wartości, nawet dla motocykli już nieprodukowanych. Ponadto zakres dopuszczalnego ciśnienia jest wytłaczany na oponach, co też może być pewną wskazówką dla nas.

Jakie ciśnienie w oponach przykładowy zapis na oponie

Pamiętajmy, że wartości bliskie maksymalnych dotyczą sytuacji dużego obciążenia motocykla i absolutnie nie są równoznaczne z zalecanymi dla typu naszego motocykla.

Jak mierzyć ciśnienie opon motocyklowych?

panel cyfrowy jak ustawić prawidłową wartość ciśninia na stacji benzynowej opony motocyklowe

Większość kompresorów, dostępnych na stacjach benzynowych, wyposażona jest w panele cyfrowe, dzięki którym możemy precyzyjnie ustawić żądaną wartość ciśnienia. Dostępne są pomiary w barach (bar) lub pochodzących z brytyjskiego systemu miar – jednostkach psi, przy czym 1 psi, to około 0,069 bara. W starszych, klasycznych manometrach można jeszcze spotkać się z ciśnieniem mierzonym w kilopaskalach. Oczywiście nie musicie pamiętać przeliczników. Bez problemu znajdziecie stosowne kalkulatory w Internecie. Można również posiłkować się aplikacjami na telefon. Po wybraniu właściwego ciśnienia na panelu kompresora, podłączamy przewód do wentyla opony i czekamy, aż ciśnienie osiągnie zadaną wartość. Najczęściej jest to sygnalizowane również dźwiękiem. Należy pamiętać, że w przypadku opon drogowych (nie na tor), zalecane ciśnienie dotyczy pomiarów na zimno, kiedy opona nie jest nagrzana w wyniku jazdy.

Własny manometr

Jaki ciśnienie w oponach manometr

Kompresory na stacjach benzynowych nierzadko są w kiepskim stanie, a ich wskazania są mało precyzyjne. Dlatego też warto pomyśleć o zaopatrzeniu się we własny manometr. Zakup takiego urządzenia, to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a zyskujemy pewność, że nasze opony są odpowiednio napompowane.

Dbajcie o ciśnienie w oponach – to równie ważne, jak np. sprawne hamulce.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.