Niby prosta sprawa – chcesz kupić motocykl terenowy, czyli taki, którym bez przeszkód, zgodnie z jego przeznaczeniem będziesz mógł/mogła poruszać po nieutwardzonym gruncie. Okazuje się, że specjalizacja jest tak ścisła, że w tej kategorii maszyn mamy ich zatrzęsienie. Jak się w tym wszystkim połapać? Jak dobrać motocykl w teren do swoich potrzeb? Podpowiadamy i szeregujemy wiedzę.
Motocykl terenowy – jaki wybrać?
Jeżeli chcesz zacząć swoją motocyklową, terenową przygodę, musisz zastanowić się na jakim motocyklu to zrobić. Czy chcesz pojazd stricte tylko i wyłącznie w teren, czy motocykl w teren i na szosę? Od tego zależy twój wybór, a jest on naprawdę spory:
Motocykl crossowy
Czyli popularny cross. Konstrukcja lekka – często ważąca poniżej 100 kg, przystosowana ekstremalnie i całkowicie do jazdy w terenie. Zero kompromisów, brak homologacji drogowej, brak świateł. Ma być lekko, mocno i skocznie. Motocykl cross jest idealny do jazdy w ciężkim terenie, po torach crossowych, służy do skakania i do czerpania czystej przyjemności z jazdy w offie – tam i tylko tam.
(Hard) Enduro
To bardzo ogólny termin, w który możemy praktycznie wsadzić każdy motocykl terenowy, który chociaż posiada reflektor przedni. Przyjmijmy jednak, że takim prawdziwym, czyli hard enduro z krwi i kości jest motocykl crossowy, ale posiadający oświetlenie i ewentualną możliwość zarejestrowania go, a co za tym idzie może być dopuszczony do jazdy po drogach publicznych. Jest cięższy od crossówki, a bieżnik jego opon często ma w sobie te 10% asfaltu.
Trialówka
Czyli motocykl do trialu – jazdy z przeszkodami. To motocykl do stania na nim, stania nim i skoków z miejsca. Ma być najlżejszy jak tylko się da, ma wspinać się po pionowych przeszkodach, przeskakiwać z kamienia na kamień, głównie na jednym kole. Jedyny motocykl w naszym zestawieniu, który nie służy do jazdy na nim, co podkreśla brak kanapy, a do cyrkowych sztuczek. Bardzo specyficzna konstrukcja służąca do zabawy i do sportu, nie posiadając przy tym praktycznie żadnych walorów użytkowych. Jeśli masz trialówkę, to za to MUSISZ coś na niej potrafić. Jeśli nie umiesz, to ucz się…
Dual sport
To chyba motocyklowa kategoria najbardziej myląca swoją nazwą. Dual – czyli pojazd do dwojakich celów, ale na pewno nie do sportu, choć nieraz zdarzało się, że uparci brali udział w zawodach na tego typu konstrukcjach. Dual sport to motocykl, który ma jeździć tak samo dobrze w terenie jak po ulicy. To idealny kompromis dla wszystkich, którzy zakładają opony z bieżnikami 50/50 (pół off, pół asfalt) i chcą dojechać asfaltem kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów, by swobodnie móc pojeździć w terenie. Przedstawicielem takich sprzętów jest np. Honda XR 650 L z obrazka powyżej, a idea takich pojazdów zrodziła się w latach 80.
Adventure
Czyli turystyczny motocykl enduro. Ciężki (do tej pory najcięższy w naszym zestawieniu) jak do jazdy w terenie, bo służący nie tylko do niej. Jest to przede wszystkim wygodny motocykl turystyczny, taki motocyklowy SUV, który owszem, da sobie radę w terenie, ale jego środowiskiem naturalnym są jednak drogi, różne, ale drogi. Motocykl typu adventure to król dziurawych asfaltów, szutrów i polnych dróg. Sprzęt idealny do przymocowania do niego bagażu i wyjazdu w nieznane, także we dwoje, w wygodzie i komforcie. Motocykl enduro turystyczny ma silnik o mocy wystarczającej, by osiągnąć nielegalne nawet prędkości autostradowe, a podwozie zdolności pozwalające jeździć nim w lekkim terenie. Motocykle adventure są jednymi z najbardziej uniwersalnych jednośladów w dzisiejszych czasach, dlatego segment ten cieszy się tak wielką popularnością.
Lekkie adventury – nowoczesne dual sporty
Czyli współczesne duale, powrót do idei lat 80., motocykli idealnych do jazdy po szosie, ale też mających daleko większe możliwości terenowe od takiego typowego przedstawiciela adventurów, jakim jest np. V-Strom 650… Może trochę na siłę wyróżniam tę podgrupę, ale ja widzę ostatnio zupełnie nowy trend w konstrukcjach turystycznych enduraków, które znów skręcają bardziej w stronę enduro. A wyróżniają je takie cechy jak:
- koło przednie 21 cali,
- wąska i długa kanapa,
- ogromny skok zawieszeń (220-240 mm),
- duży prześwit,
- niska masa oscylująca wokół 200 kg,
- walka o obniżenie środka ciężkości.
Według takiej recepty stworzono KTM-a 790 Adventure R (teraz 890), Tenere 700, Tuarega 660 czy trochę przyciężkie, ale aspirujące do tego grona Ducati Desert X.
Motocykl w teren typu scrambler
Scrambler to bardzo ciekawy typ motocykla. Jego nazwa wzięła się od jednego ze znaczeń tego słowa, czyli mieszać. Scrambler, czyli mieszaniec, pomieszanie motocykla klasycznego z motocyklem offroadowym. Jeżeli uwielbiasz jeździć ubranym stylowo – podwinięte jeansy, skórzana kurtka i kask z goglami, ale nie potrafisz odmówić sobie offroadowych przyjemności, to ten typ motocykla jest zdecydowanie dla ciebie. Scramblery to motocykle zanurzone w nostalgicznym nurcie lat 60. kiedy jeszcze nie było motocykli stricte terenowych, za to zaczęto przerabiać współczesne konstrukcje w kierunku jazdy w offie.
Supermoto
O ile do tej pory opisywaliśmy konstrukcje albo od początku zaprojektowane do jazdy w terenie, albo też przez producentów do niej przerabiane, to supermoto jest tworem co najmniej dziwnym w tym zestawieniu. Jest to motocykl przerobiony do jazdy po asfalcie, ale za to z motocykla stricte terenowego. Producenci sprzedają motocykle w fabrycznej specyfikacji SM modyfikując własne konstrukcje offroadowe. W tym celu motocykle cross czy enduro dostają twardsze zawieszenia, mniejsze, siedemnastocalowe koła, mocniejsze hamulce i drogowe opony. Jednak takim motocyklem, po wymianie opon na takie z bieżnikiem offroadowym, nadal świetnie jeździ się w terenie, a na pewno lepiej niż dualami, czy adventurami (masa), dlatego też supermociaków nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu.
Pitbike
Dla jednych zabawka, dla innych poważny sprzęt treningowy. Jeżeli chcesz nauczyć się dobrych nawyków, chcesz od najmłodszych lat jeździć w terenie jak pro, to właśnie offroadowy motocykl terenowy pitbike, np. taki jak Barton ze zdjęcia powyżej, ci to zapewni. Lekka i nieskomplikowana konstrukcja, kieszonkowe rozmiary, a przede wszystkim niskie koszty eksploatacji i zakupu to główne atuty pitbików. Motocykle te są stworzone tylko i wyłącznie do jazdy w terenie, nie mają homologacji drogowej.
Weterany
Tak, właśnie weterany… Niektóre z tych motocykli, choć w dzisiejszych czasach wydaje nam się to niemożliwe, zostały skonstruowane z myślą o jeździe w offie. Przedwojenne i wojenne konstrukcje z koszem, takie jak HD WLA, BMW R-75, Zundapp Sahara (na zdjęciu), M-72 czy nasz rodzimy Sokół 1000 były pojazdami także terenowymi. Spójrzcie na opony tego Zundappa, macie co do tego wątpliwości?
Czy o jakimś typie sprzętów zapomnieliśmy? Możliwe, przecież jest ich tyle…
Na naszym portalu motocyklowym nie brakuje rankingów, opinii i testów różnych typów jednośladów. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nowy motocykl enduro turystyczny, czy np. używany motocykl sportowo-turystyczny, Motovoyager dostarczy ci odpowiedniej dawki wiedzy. Znajdziesz u nas również szereg wyprawowych inspiracji, w tym ciekawe trasy motocyklowe w Polsce.