Samo znalezienie motocykla, który nam się podoba i uważamy go za idealny dla nas – nie jest łatwe. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy jesteśmy niezbyt wysocy lub mamy po prostu za krótkie nogi. Postaram się pokazać wam, również na swoim przykładzie, że przy odrobinie samozaparcia można nie ograniczać się przy wyborze maszyny, nawet jeśli nie ma się 170 cm wzrostu. 

Autor: Grzegorz Marciniec – MotoAlpy

Wysokość i szerokość kanapy, waga oraz gabaryty motocykla mogą sprawić, że będąc niewysoką osobą, napotkamy trudności przy tak błahych czynnościach, jak choćby próba postawienia motocykla na stopce. Ponadto manewrowanie na parkingu przy niskich prędkościach, czy zwykłe zawracanie na drodze może zamienić się w koszmar. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z mission impossible i że musimy zadowolić się motocyklami o małej pojemności i małych gabarytach.

168 cm na motocyklu…

Kim jestem? Dlaczego w ogóle zabieram głos w sprawie niskich motocyklistów?

Ponieważ jestem jednym z nich, motocyklistą nieco sfrustrowanym z powodu swoich 168 cm wzrostu. Tylko, czy to naprawdę, aż tak wielki problem? Można powiedzieć, że mój pierwszy (i jak do tej pory ostatni) motocykl to BMW R 1200 GS.

Sposób, w jaki sobie z nim poradziłem to praca nad sobą, nikt chyba nie zaprzeczy, że ogromny to motocykl. Kiedy jedziesz na wyprawę, to masz pod sobą ponad 300 kg. Tyle bowiem waży, kiedy jest poubierany w kufry i zapakowany na daleką trasę. 

Od czego zacząć?

Okazuje się jednak, iż niewielki z tym problem, kiedy wiesz jak się do tego zabrać. Zaczynając moją przygodę z dwoma kołami, skupiłem się na poznawaniu technik jazdy. Dużo czytałem, oglądałem różne programy motoryzacyjne, rozmawiałem z ludźmi bardziej doświadczonymi, a następnie jeździłem, jeździłem i jeszcze raz jeździłem. Mam to szczęście, że góry mam na wyciągnięcie ręki. Dlatego mogłem podnosić swoje umiejętności w relatywnie wymagającym terenie. Zimą, kiedy góry są niedostępne, skupiam się na placu, na poprawianiu technik podnoszących własne bezpieczeństwo. Hamowanie awaryjne czy ćwiczenia tak błahe jak wolna jazda czy zwyczajny slalom.

Jazda w mieście

To świetna sprawa, ale kiedy lawirujesz w ruchu miejskim, non stop musisz się zatrzymywać, stawiać te swoje krótkie nogi na ziemi i szukać równowagi motocykla. Na początku lekko się stresujesz, to prawda, lecz po jakimś czasie, nawet jeżeli twoja stopa wyląduje w koleinie, dasz sobie radę. Zamyśliłeś się i nie zwróciłeś uwagi na nawierzchnię, na której się zatrzymałeś, po jakimś czasie przestaje to być problemem, albowiem motocykl staje się częścią ciebie.

Waga motocykla jest istotna, kiedy zaczynasz swoją przygodę na jednośladach. Na dłuższą metę nie ma to jednak tak wielkiego znaczenia. Zresztą czy ktoś, kto ma 180 cm wzrostu, jest w stanie utrzymać na jednej nodze 250 kg, które postanowi narobić mu wstydu na parkingu? Wątpię.

Jestem jednak realistą, z wysokości moich 168 cm z łezką w oku spoglądam w kierunku potężnych maszyn w stylu adventure. Pomimo pewnego bagażu doświadczeń, jaki zdobyłem podczas moich podróży, wiele modeli nadal pozostaje poza moim zasięgiem.

Na rynku znajdziemy jednak motocykle, które możemy obniżyć już na etapie ich produkcji. Odbywa się to poprzez ingerencję w ich zawieszenie lub kosztem grubości kanapy. Niestety ta druga opcja wiąże się często również ze zmniejszeniem naszego komfortu jazdy, szczególnie jeżeli robimy to sami lub u przypadkowego tapicera… Ale o tym za chwilę. Na razie może…

Trochę statystyki

Przeciętny wzrost Polaka w pierwszej dekadzie XXI w. to 180 cm. 40 lat temu byliśmy niżsi o około 8 cm. 165 cm to z kolei przeciętny wzrost dla Polek. Wniosek z tego taki, że mężczyzn problem wysokich motocykli nie dotyczyć powinien zupełnie, kobiet zaś w 100%. To jednak średnia dla całej populacji. Podążając tym tokiem myślenia, wychodzi na to, że jeżeli jestem na spacerze z moim psem, to statystycznie mamy po trzy nogi… 

W rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jest spora grupa chłopaków, którzy, aby udowodnić światu, że wcale nie są tacy mali, chcieliby dosiadać wielkie jak góry motocykle. Oczywiście kobiety mają jeszcze trudniej i tutaj pojawia się pewien problem. Nie oznacza to jednak, że jego rozwiązaniem jest jazda na 40-letnich motocyklach, z czasów, kiedy byliśmy niżsi. Jak wspomniałem powyżej, na rynku znajdziemy wiele rozwiązań dla niewysokich motocyklistów.

Niski motocyklista? Czyli jaki?

170 cm wzrostu, jest umowną granicą poniżej której zaczynają się pewne problemy z sięganiem stopami do ziemi. Oczywiście ważniejsza od wzrostu jest długość nóg, albowiem możemy mieć dwie osoby o podobnym wzroście, z których jedna będzie mogła postawić całe stopy na ziemi, druga zaś dosięgnie do niej tylko czubkami palców.

Niskie motocykle

Wysokość siedzenia 800 mm to kolejna umowna granica, dla osób poniżej 170 cm wzrostu. Na motocyklach, w których kanapa nie przekracza tej wysokości, większość tzw. niskich, powinno poradzić sobie bez większych problemów. Im wyżej siedzimy, tym trudniej zapanować nad motocyklem. Nie wolno nam również zapominać, że ważna jest także szerokość kanapy oraz waga motocykla. Na przykład Honda Goldwing ma bardzo nisko położoną kanapę, 745 mm. Niemniej jednak ze względu na jej szerokość i wagę motocykla, nie jest to najłatwiejszy sprzęt do manewrowania na parkingu. Przynajmniej w teorii, ta jednak jest relatywna i ściśle powiązana z twoim doświadczeniem w jeździe na jednośladach. Umówmy się jednak, na początku nie jest łatwo, tak nam się przynajmniej wydaje.

Na szczęście na rynku istnieje sporo motocykli, na których motocykliści o wzroście nieprzekraczającym 170 cm poradzą sobie zupełnie dobrze. Faktem jest jednak, że nasz wybór jest nieco ograniczony. Napotkamy spore problemy, przy wyborze motocykla, jeżeli:

 • Lubimy jazdę w terenie
 • Jesteśmy zakochani w jakimś konkretnym modelu, który oferuje wysokość kanapy przekraczającą 800 mm
 • Uwielbiamy dalekie podróże, do których chcielibyśmy używać tak modnych ostatnio turystycznych enduro

Jak poradzić sobie z wielkim motocyklem?

Czy wielkie motocykle to naprawdę, aż tak wielki problem? Okazuje się, że nie. Bardzo dużo zależy od nas samych, faktem jest jednak, że na początku twojej przygody z jednośladem może być to pewną przeszkodą. Sporo jednak zależy od techniki jazdy, od doświadczenia, od odwagi lub raczej wiary w swoje możliwości.

Ja walczę z własnymi kompleksami na BMW R 1200 GS. Bawarczycy proponują wersję z obniżonym zawieszeniem oraz niskim siedziskiem, z której skorzystałem. I teraz pewnie odezwą się głosy, że motocykl będzie dobijał, a siedzenie jest mega niekomfortowe.

Po pierwsze, ktoś, kto jest niski, waży prawdopodobnie jakieś 20 kg mniej niż, mężczyzna słusznego wzrostu. To zaś przekłada się na to, jak szybko zawieszenie zacznie dobijać.

Po drugie zastanawiam się ilu z was uprawia skoki na ciężkich turystycznych enduro, by w ogóle dać szansę zawiasom na dobicie.

Po trzecie, w dniu, w którym opanuję swojego GS-a na tyle dobrze, że zawieszenie zacznie w nim dobijać, prawdopodobnie wzrost przestanie być problemem, a w kolejnych artykułach będę opisywał swoje przygody na rajdzie Dakar.

Co do niewygodnego siedzenia trudno tutaj polemizować, każdy mierzy swoją miarą, mnie ono nie przeszkadza. Natomiast szukanie wygód na motocyklu chyba mija się odrobinę z celem. Wygodna może być kanapa w salonie, ale motocykl? Oczywiście piszę tutaj w kontekście dalekich podróży, kiedy masz nieco inne sprawy na głowie niż zastanawianie się, czy jest ci wygodnie. Prawdą jest jednak, że KTM-y serii Adventure, Multistrady czy inne motocykle, nawet w stylu turystyczne enduro, bez dodatkowych przeróbek i rozwiązań idealnie pod ciebie, nie zapewnią ci odpowiedniego komfortu.

Na szczęście na rynku istnieją producenci tacy jak BMW czy Triumph, którzy dają możliwość fabrycznego obniżenia motocykla, bez ingerencji w jego geometrię. Jest to niezwykle istotne ze względu na zachowanie pojazdu na drodze, to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo nasze, i innych użytkowników dróg.

Zatem jeżeli masz poniżej 170 cm wzrostu i ciągnie cię w stronę wielkich, ciężkich maszyn, nie załamuj się, wszystko jest możliwe. Prawdopodobnie będzie ci odrobinę trudniej niż twojemu wysokiemu koledze, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jednośladem. Tak czy inaczej, pamiętaj, że świat stoi przed tobą otworem.

Reasumując, jedna z możliwości dostosowania motocykla do potrzeb niskiego kierowcy polega na skorzystaniu z możliwości, jakie dają niektórzy producenci przy zakupie nowego pojazdu.

 • Obniżamy zawieszenie.
 • Dodajemy do tego niską kanapę.
 • Ponadto bardzo wiele motocykli posiada kilka pozycji mocowania kanapy, czasami to wystarcza.

No dobrze, metoda owa wydaje się właściwie idealną, mamy zachowaną geometrię motocykla przy jednoczesnym dostosowaniu go do naszych potrzeb. Posiada ona jednak pewną niezwykle istotną wadę. Cenę!!! Musimy nabyć nowy motocykl lub ze świecą szukać okazji w wersji low. BMW czy Triumph to marki raczej premium, nie każdego będzie stać na zakup motocykla za ponad 80 000 zł. I tutaj wchodzą…

Akcesoryjne zestawy obniżające zawieszenie

Na szczęście do bardzo wielu motocykli istnieją specjalnie dedykowane systemy do obniżania zawieszeń. Nie będę tutaj ich wymieniał, bo jest tego wielkie zatrzęsienie na rynku. Wystarczy wpisać w Internecie nazwę motocykla oraz frazę zestaw obniżenia zawieszenia i bardzo szybko zorientujemy się, czy nasz motocykl można w ten sposób zmodyfikować. Z technicznego punktu widzenia nie jest to jakaś wielka ingerencja, ale oczywiście owe zestawy powinny być homologowane i pochodzić od renomowanych producentów, chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.

Bardzo często przy tego typu zabiegach musimy również zmienić/skrócić stopkę boczną motocykla. Okazuje się bowiem, że oryginalna stopka staje się za długa, kiedy nasza maszyna traci kilka cm z fabrycznego prześwitu. Rynek jest również pełen różnego rodzaju kanap akcesoryjnych lub można pofatygować się z oryginalną do tapicera i ten przygotuje ją specjalnie pod nas. Wystarczy ją lekko zwęzić i oczywiście wybrać kilka cm na jej wysokości. Ogromną zaletą takich zmian jest ich cena, np. w przypadku Hondy Africa Twin 1000 za homologowany zestaw do obniżenia tylnego zawieszenia zapłacimy około 800 zł.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że w razie odsprzedaży motocykla zawsze możemy przywrócić go do stanu pierwotnego, a zdemontowany zestaw możemy spróbować odsprzedać. Oczywiście takiej możliwości nie mamy przy fabrycznie obniżanych motocyklach. Zatem jak widać, obydwa rozwiązania mają swoje zalety, nie będąc wolnymi od wad. I to właściwie wszystko na temat przeróbek, choć na rynku można spotkać różnego rodzaju akcesoria, jak dystanse do kierownicy czy szersze stopki. Niektóre z nich są reklamowane jako dedykowane dla niskich kierowców. Ile w tym reklamy, a ile rzeczywiście komfortu dla niskich motocyklistów, nie wiem. Być może jeżeli masz 150 cm wzrostu i chcesz poruszać się ogromnym motocyklem, mają one jakiś sens. Przy moich 168 cm kompletnie nie czuję potrzeby inwestowania w tego typu wynalazki.

Technika jazdy osób niskich? Czy coś takiego istnieje?

No dobrze tyle od strony technicznej. A czy istnieją jakieś specjalne techniki jazdy dla niskich motocyklistów? Niestety nie! I dobra i niedobra to wiadomość, bo chciałbym, aby istniał jakiś magiczny sposób na okiełznanie wielkich jednośladów, którego na jakimś kursie ktoś mógłby niskiego motocyklistę nauczyć. Mamy tutaj jednak do czynienia ze zwykłymi prawami fizyki, a nie magią. Niech będzie nam otuchą to, że nie długość naszych nóg ma wpływ na zachowanie się motocykla podczas jazdy, a technika, jaką dysponujemy. Co prawda Akademia Enduro prowadzi szkolenia specjalnie przeznaczone dla kobiet, niemniej jednak nie jest ono specjalnie dedykowane niskim paniom. Jego cel to doskonalenie jazdy w terenie, co z kolei idzie w parze z raczej wysokimi i ciężkimi maszynami, a zatem dotyka problemu, który tutaj rozważam. Może zatem tędy droga? Lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć, można spróbować. 

Skoro o szkoleniach mowa, to właśnie one są kluczem do rozwiązania problemu panowania nad wysokim motocyklem.

Jeśli nie masz doświadczenia, to potrzebne ci szkolenie plus odwaga… Ta okazuje się jednym z ważniejszych elementów, zwłaszcza na początku twojej przygody z motocyklem. Dość szybko ustąpi ona jednak miejsca doświadczeniu, a wtedy będziesz już mieć komplet pozwalający na opanowanie trudnej sztuki jazdy dużym, ciężkim i wysokim motocyklem – także w terenie. 

Jak ty na tym wyglądasz?

Tak… Jeżeli nie masz 190 cm wzrostu to śmiesznie będziesz wyglądał na niektórych motocyklach, prawdopodobnie działa to i w przeciwnym kierunku [Oj tak, tak… jak rycerz na ośle – Brzoza przyp. red.] Zbyt wielki motocyklista na niewielkiej maszynie również będzie nie najlepiej się odnajdywał. Nie czuję się jednak kompetentny aby wypowiadać się na ten temat, oddaję głos w tej sprawie ludziom “słusznego” wzrostu. Czasami jednak bywa śmiesznie. Przypominam sobie sytuację, kiedy będąc na targach motocyklowych w Zurychu przymierzyłem się do Hondy Africa Twin w wersji Adventure Sports. Okazało się, że nie jestem w stanie dosięgnąć stopami do ziemi. Widząc zdumienie na twarzy syna, obaj wybuchnęliśmy salwą śmiechu.

Tutaj podpowiedź. Oto kalkulator ergonomii na motocyklu – wpisujesz swoje gabaryty, a system pokazuje ci jak będziesz wyglądać na danym modelu motocykla. Przydatna zabawka.

Idealny motocykl dla niskiej osoby?

Czy istnieje coś takiego jak idealny motocykl? A czy istnieją wielkie motocykle, np. w stylu adventure, idealne dla niskich ludzi? A jeżeli tak to, jaki to motocykl?

Nie mogę udzielić obiektywnej odpowiedzi na owo pytanie. Żartując, mogę odpowiedzieć, że jest to BMW R 1250 GS. Nowsza wersja motocykla, którego używam na co dzień. Prawda jest taka, że idealny motocykl to taki, który ci się podoba i do tego dobrze się na nim czujesz. Ilu motocyklistów, tyle opinii. Niektórzy kochają BMW, inni są fanami Hondy, KTM-ów itp. Według mojej opinii nie istnieje jeden wielki uniwersalny motocykl dla niskich motocyklistów. To kwestia gustu i obycia z maszyną. Wyżej opisałem kilka sposobów, jakimi możemy oswoić te wielkie jednoślady. Nie jest to ani kosztowne, ani trudne, potrzeba odrobinę determinacji i to cały sekret.

Dla tych, do których moje argumenty nie przemawiają, przygotowałem listę kilku motocykli, które nie powinny im sprawiać większych kłopotów pomimo niskiego wzrostu.

Producenci i ich propozycje

Rozwiązaniem ewidentnym są wszelkiego rodzaju choppery/cruisery, z ich nisko położoną kanapą, która pozwala z łatwością postawić stopy na ziemi:

 • Honda CMX500 Rebel
 • Kawasaki Vulcan S
 • Yamaha XV950R I
 • Indian Scout
 • Sportstery Harley-Davidson itd.

W przypadku niektórych motocykli należy jednak też wziąć pod uwagę odległość od kierownicy. Krótkie nogi = krótkie ręce, może się zatem okazać, że pomimo dobrej stabilizacji motocykla, nie będzie się nam na nim dobrze jeździło. Problem ów dotyczy również wielkich motocykli turystycznych, których minusem nie jest wysokość kanapy, a ich waga i ogromne gabaryty, np.

 • BMW R1200 RT
 • Honda Goldwing

Osobiście znam jednak człowieka, który przy wzroście nieprzekraczającym 155 cm objechał na Goldwingu całe Alpy i żeby było nieco ciekawiej, zrobił to razem z żoną jako pasażerką.

W klasie roadsterów/naked również mamy pewien wybór:

 • Kawasaki Z400 (wysokość kanapy 785 mm)
 • Ducati monster 821 (wysokość kanapy 785 mm)
 • Suzuki SV650 (wysokość kanapy 785 mm)

W klasie turystyczne enduro mamy do dyspozycji:

 • Triumph Tiger 800 XRx Low (wysokość kanapy 760 mm)
 • BMW R 1250 GS (wysokość kanapy w wersji obniżonej 800 mm, uwaga jednak na masę motocykla, około 250 kg.)
 • BMW 750 GS (z opcją niskiej kanapy 770 mm)

Motocykle sportowe:

 • Kawasaki Ninja 400 (wysokość kanapy 785 mm)
 • Honda CBR500R (wysokość kanapy 785 mm)

Wśród coraz bardziej modnych pojazdów w stylu retro również znajdziemy ciekawe modele:

 • Ducati Scrambler Icon (wysokość kanapy 770 mm)
 • Moto Guzzi V9 Bobber/Roamer (wysokość kanapy Bobber 780 mm, Roamer 785 mm)
 • Triumph Bonneville Speedmaster (wysokość kanapy 705 mm, to bardzo nisko, należy jednak wspomnieć, że motocykl waży 245 kg)

Okazuje się zatem, że niewysocy kierowcy nie są zostawieni sami sobie i wybór okazuje się całkiem spory. Trafiłem kiedyś w internecie na listę 87 motocykli, których kanapa nie przekraczała 800 mm wysokości.Prawdą jest jednak, że rynek oferuje nam sporo pięknych maszyn, niestety bardzo wysokich i wydawałoby się niedostępnych dla wszystkich. Jak pisałem powyżej, nie mam dla was jakiejś uniwersalnej rady, a jedyne co mogę wam zaproponować to to, abyście zrobili pierwszy krok, odwaga i wiara w to, że można coś osiągnąć mimo obaw, strachu i błędnych przekonań są pierwszym krokiem do sukcesu.

Dani Pedrosa, trzykrotny mistrz świata, jeden z najlepszych zawodników motocyklowych ścigający się w klasie MotoGP, jeżdżący na najmocniejszych maszynach świata ma jedynie 158 cm wzrostu.

Jakieś pytania? Nie? To łap marzenia i ruszaj w drogę. Do zobaczenia na trasie.

 3 KOMENTARZE

 1. “(…)A czy istnieją jakieś specjalne techniki jazdy dla niskich motocyklistów? Niestety nie!(…)”

  Nie zgodzę się z tą opinią. Jest fajny sposób który pozwala poczuć się pewniej i stabilniej, a w przypadku bardzo wysokich motocykli lub riderów o niższym wzroście, pozwala na kontakt z ziemią choćby jedną nogą.. Ale jak to jedną nogą? Już tłumaczę…
  Patent polega na tym, że wchodząc na motocykl lub podczas zatrzymania, nie staramy się postawić obu stóp na ziemi, siedząc wygodnie na kanapie motocykla, tylko przesuwamy się na lewą lub prawą stronę motocykla, zostawiając na kanapie tylko jeden pośladek. (Polecam zejście na prawą stronę- mamy wówczas kontrolę nad dźwignią biegów) Przy takim ustawieniu “zyskujemy” wówczas do kilkunastu centymetrów w długości naszej kończyny i możemy swobodnie postawić całą stopę na ziemi, a to powinno wystarczyć do kontroli motocykla.

  • Istnieje taki sposób, masz rację, nie Nazywaj tego jednak techniką jazdy. To sztuczka na zatrzymanie się na motocyklu i pozostanie w pozycji pionowej. Z jazdą ma to niewiele wspólnego, stosuje się to podczas kiedy motocykl nie jest w ruchu. Sposób tan jest bardzo często stosowany w motokrosie, ale uniwersalny pasuje do każdego motocykla.

 2. Co do Daniela: nie sztuką jest jechać, sztuką jest stać na/w motocyklu (np na czerwonym) lub zawrócić na leśnej dróżce bo drzewo się przewróciło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.