Honda Transalp, motocykl legenda, marzenie wielu z nas. Choć od zakończenia produkcji ostatniego jego wcielenia minęło już 8 lat, to motocykl ten wciąż cieszy się popularnością wśród osób szukających niezawodnego turystycznego enduro.

Na początek, trochę historii…

XL600V wszedł do produkcji w 1987 roku. Początkowo opuszczał fabryki w Japonii, a od 1997 do 1999 roku, wytwarzany był we Włoszech. Ta pierwsza generacja Transalpa wyposażona została w silnik o pojemności 583 cm3, zbudowany w układzie V, zasilany dwoma gaźnikami i osiągający moc 50 KM. W 1990 roku wprowadzono tylną tarczę hamulcową, a w 1997 r. dodano drugą tarczę z przodu. Rok 1994 to początek produkcji modelu ze zmienioną przednią owiewką, reflektorem i nowym amortyzatorem.

Honda XL600V Transalp turystyczne enduro adventure

Transalp, był jedną z pierwszych konstrukcji, które wyznaczały nowy trend, tworzyły nową kategorię motocykli – połączenie zalet motocykla turystycznego – bogate owiewki, wygodna pozycja, kanapa oraz pojemny zbiornik paliwa sprzyjające długim podróżom, i enduro – dłuższe skoki zawieszenia, duży prześwit, które dawały mu możliwość jazdy w terenie.

Przeczytaj koniecznie: Jakie turystyczne enduro za 5, 6, 8, 10 i 15 000 zł!

Choć nowa Honda nie wygrałaby konkursu na najpiękniejszy motocykl, to jednak od razu przypadła do gustu tym, dla których nie liczą się walory estetyczne, a którzy traktują jednoślad czysto użytkowo. A jako maszyna podróżnicza Transalp sprawował się wyśmienicie, pomimo iż nigdy nie powalał mocą, a przez to osiągami. Liczyło się to, że nie zawodził i wiózł właściciela do celu, nieważne, jak bardzo odległego. Sprawdzał się również, jako środek transportu dla dwóch osób.

Przeczytaj koniecznie: Masz 5000 zł i chcesz kupić turystyczne enduro? Mamy kilka propozycji!

Rok 2000 przyniósł poważne zmiany w konstrukcji Trampka. Silnik zyskał pojemność 647 cm3, z czym wiązał się też przyrost mocy o 3 KM. Również na zewnątrz motocykl uległ zmianie – nowe owiewki, nowy kształt zbiornika paliwa i kanapy.

Honda XL650V Transalp turystyczne enduro adventure

Wejście w życie normy Euro2 wymusiło wyposażenie Transalpów w 2004 roku w gaźniki nowego typu.

Rok 2008 to początek produkcji ostatniej generacji Transalpa, oznaczonej XL700V. Silnik – wspólny z modelem Deauville miał pojemność 680 cm3, moc 59 KM i spełniał normę EURO3. Był to pierwszy z rodziny Trampków, wyposażony we wtrysk paliwa. Nowością był też opcjonalny ABS i przednie koło o rozmiarze zmniejszonym do 19 cali. Zmiana przedniego koła ograniczyła możliwości terenowe, ale poprawiła zachowanie motocykla na szosie, a właśnie tam głównie Transalpy były użytkowane – nie oszukujmy się.

Honda XL700V Transalp turystyczne enduro adventure

Całkowicie odmienny był wygląd XL700V, z pojedynczą okrągłą przednią lampą, przez co niektórzy zwykli nazywać ten motocykl lokomotywą.

Od 2011 roku, do końca produkcji w 2012 ABS był wyposażeniem standardowym Transalpa.

Opinia o nieśmiertelnym Transalpie

Motocykl zyskał opinię niezawodnego, co potwierdzone zostało wyprawami w odległe rejony Świata. Prosta konstrukcja sprawiała, że ewentualnej usterki można było pozbyć się własnymi siłami lub przy pomocy przysłowiowego kowala.

Akcje serwisowe dotyczyły modeli 650 (sprawdzenie poprawności montażu przewodu chłodnicy) oraz siedemsetki (wadliwa tylna pompa hamulcowa w wersji z ABS).

Przeczytaj koniecznie: Herosi Enduro – 10 kultowych maszyn! Część I 

W modelach pierwszej generacji (produkcja do 1995 roku) zdarzały się przypadki uszkodzeń modułów zapłonowych umieszczonych pod kanapą. Problem rozwiązano zmieniając sposób ich montażu. W pierwszych seriach produkcyjnych XL700V, zawodziła też elektronika, ale usterka była wymieniana w ramach gwarancji.

Przeczytaj koniecznie: Herosi Enduro – kultowe maszyny! Część II

Podczas długich lat produkcji nie odnotowano innych wad. Dlatego też przebiegi osiągające ponad sto tysięcy kilometrów nie są niczym nadzwyczajnym.

Honda XL700V Transalp turystyczne enduro adventure 2

Kupię Transalpa

Jeżeli trafimy na zadbany, niezniszczony egzemplarz, to warto ulokować w nim nasze oszczędności i nadzieje. To dobra inwestycja, bo regularne serwisy zapewnią wieloletnią eksploatację.

Dokonując oceny danego egzemplarza zwróćmy uwagę na stan jego zawieszenia (zwłaszcza uszczelniaczy widelca), czy nie nosi śladów zbyt brutalnej eksploatacji. Równie uważnie przyjrzyjmy się felgom i szprychom.

600-tki kosztują od około 5 tysięcy złotych, do nawet ponad 10 tysięcy. Bardziej niż rocznik, wpływ na cenę ma zużycie, przebieg i wyposażenie dodatkowe.

XL650V ma bardzo zbliżone ceny, przy czym zakup najtańszych egzemplarzy to wydatek około 7 – 8 tysięcy złotych.

Ostatnia generacja Trampka osiąga ceny od około 10 do prawie 20 tysięcy złotych.

Akcesoria dodatkowe – co warto mieć

Chcąc wykorzystywać Transalpa do długich wypraw, na pewno warto zainwestować w wyższą szybę lub deflektor. Ta seryjna jest często krytykowana przez właścicieli Trampków, jako niewystarczająca.

Bez problemu doposażymy naszego Transalpa w gmole, stelaże czy kufry. To bardzo popularny model, więc i wybór akcesoriów jest bogaty.

Transalp, nawet w starszych wersjach, to wciąż częsty wybór na pojazd do najdalszych wypraw. Jego zalety motocykla turystycznego i prostą obsługę docenili również ci, którzy zdecydowali się na podróż przez świat.

Dane techniczne Hond Transalp wszystkich generacji – XL 600, 650, 700 V

Honda transalp XL 600, 650, 700 V dane techniczneZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.