NajnowszeHonda Deauville NT700V – używany turystyk dla spokojnych motocyklistów

Honda Deauville NT700V – używany turystyk dla spokojnych motocyklistów [wady, zalety, opinie, dane techniczne]

-

W ubiegłym roku zostaliśmy zaskoczeni informacją o próbach Hondy wskrzeszenia modelu Deauville.  Jak dotąd premiera nowego turystyka nadal się nie odbyła, ale z przecieków wiemy, że ma zostać oparta na jednostce napędowej z nowej Africa Twin.

W planach jest zastosowanie w niej dwusprzęgłowej skrzyni DCT, zamiast klasycznej manualnej. Wykorzystanie silnika z Afryki to nie tylko znaczne podniesienie osiągów Deauville – przypomnijmy, że poprzednie jej wcielenie, NT700V, napędzane było silnikiem V2 o pojemności 680 cm3 i mocy 64,77 KM, ale także odejście od idei towarzyszących tworzeniu poprzednich wersji Deauville.

NT700V jest bowiem typowym szosowym turystykiem, dla osób o mniej zasobnych portfelach, przeznaczonym do spokojnej jazdy. Użytkownicy doceniają jej ekonomię – i to zarówno jeśli chodzi o cenę zakupu, jak i o koszty eksploatacji. Ważnym atutem motocykla są fabryczne kufry, wbudowane w linię motocykla, jak i napęd wałem kardana.

Honda Deauville NT700V – używany turystyk dla spokojnych motocyklistów [wady, zalety, opinie, dane techniczne]

Nowa, lepsza, mocniejsza… Czyli z NT650 do NT700

Jednostka napędowa, która napędzała dwucylindrową V-kę, była ewolucyjnym rozwinięciem silników stosowanych w starszych modelach Transalpa, NTV650 i poprzednich generacjach Deauville. Rozwiercony do 680 cm3 silnik był stosowany w trzeciej generacji Deauville, produkowanej w latach 2006 – 2013. NT700 odróżniała się od poprzednich modeli bardziej ostrymi i wyrazistymi kształtami. Zamiast gaźników zastosowano elektroniczny wtrysk, zbiornik paliwa powiększono z 17 do prawie 20 litrów, a w układzie wydechowym zainstalowano katalizator, co było podyktowane wejściem w życie normy EURO3. Dodatkowo wprowadzono system CBS, a opcjonalnie można było wybrać wersję z ABS.
Łączna pojemność dwóch kufrów to 54 litry, co pozwala na zabranie sporego bagażu. Dodatkowo tunel pomiędzy nimi można wypełnić jakimiś przedmiotami małych rozmiarów (złośliwi mówią, że to idealny motocykl na ryby, bo między kuframi właśnie można zmieścić złożoną wędkę). Ponadto w przedniej owiewce znajdują się dwa schowki, z czego jeden zamykany na kluczyk. Istnieje oczywiście również możliwość dołączenia kufra centralnego.
Deauville zapewnia wygodną pozycję, z czym współgra komfortowa kanapa i duża owiewka. Wraz z przyzwoitymi osiągami sprawiło to, że stała się wdzięcznym motocyklem nawet na długie wyprawy.

Zakończenie produkcji NT700V spowodowało pustkę, której do tej pory nie zapełniono. Nie tylko Honda, ale też i inni producenci nie posiadają w ofercie klasycznego turystyka, o podobnej pojemności silnika, z wbudowanymi kuframi, itp. Trzeba przyznać, że Deauville przez wiele lat była motocyklem jedynym w swoim rodzaju.

Honda NT700V Deauville. Złoty środek… lokomocji [TEST]

Długowieczna Deauville – zakup egzemplarza używanego

Hondy serii NT cenione są za trwałość i małą usterkowość. Intensywnie eksploatowane egzemplarze osiągają przebiegi grubo ponad sto tysięcy kilometrów i wcale nie jest to kres ich możliwości. Przez lata produkcji i ulepszeń Deauville stała się motocyklem dopracowanym i pozbawionym typowych wad. Przy zakupie używanego egzemplarza warto dokonywać typowych tego rodzaju oględzin, zwracając uwagę na ogniska korozji, ewentualne ubytki, pęknięcia osłon z tworzyw sztucznych – kosztowne w wymianie.

NT700V z pierwszych lat produkcji można kupić za kwoty poniżej 10 tysięcy złotych, jednak przeważnie są to maszyny sfatygowane, z dużymi przebiegami. Warto dołożyć kilka tysięcy za mniej wyeksploatowane egzemplarze, z systemem ABS, mniejszymi przebiegami, czy pełnym okufrowaniem.

Dane techniczne

Silnik: czterosuwowy, dwucylindrowy, w ukłdzie V, OHC, cztery zawory na cylinder.
Pojemność skokowa: 680 cm3
Moc maksymalna: 65 KM przy 8000 obr./min
Maksymalny moment obrotowy: 66 Nm
Zasilanie: wtrysk paliwa
Rozruch: elektryczny
Zapłon: elektroniczny
Skrzynia biegów: pięciostopniowa
Zawieszenie przednie: teleskopowe – skok 115 mm
Zawieszenie tylne: wahacz wleczony – skok 120 mm
Hamulec przedni: dwie tarcze 296 mm, zaciski trzytłoczkowe
Hamulec tylny: tarcza 276 mm, zacisk dwutłoczkowy

Długość: 2215 mm
Szerokość: 805 mm
Wysokość: 1480 mm
Wysokość siodła: 810 mm
Masa: 257 kg (motocykl gotowy do jazdy)
Opona przednia: 120/70 ZR 17
Opona tylna: 150/70 ZR 17

Zbiornik paliwa: 19,7 litra

Prędkość maksymalna: 185 km/h
Zużycie paliwa: ok. 4,4 l/100 km
Przegląd techniczny: co 6000 km

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ