Obecna, aktualna wersja Afryki, choć ceniona za właściwości jezdne, zdolności radzenia sobie w trudnym terenie, pod względem osiągów silnika, na tle konkurencji wypada nader skromnie. Choć w tym segmencie nie chodzi o osiągi, to jednak okazuje się, że trochę jednak chodzi…
Czwartego listopada 2020 roku będzie miała miejsce prezentacja najnowszej wersji Multistrady – z silnikiem V4 oraz dwoma radarami, wspomagającymi kierowcę i zwiększającymi bezpieczeństwo jazdy. Na szczegóły nowej jednostki napędowej Ducati musimy poczekać do 15 października. Jednak już dziś wiadomo, że japońska konkurencja nie zaniedbuje motocykli tego segmentu. Pojawiły się bowiem elektryzujące doniesienia o nowej Hondzie Africa Twin…
Najważniejszą zmianą w konstrukcji potężniejszej CRF 1100L Africa Twin będzie zastosowanie systemu doładowania w zmodernizowanej jednostce napędowej. Dlaczego Honda zdecydowała się na ten ruch? Po pierwsze nie ma silnika dużej mocy, więc doładowanie – turbiną lub kompresorem, odpowiednio zmodyfikowanej, dotychczasowej jednostki napędowej wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Po drugie, trzeba gonić konkurentów: BMW R1250 GS może pochwalić się mocą 136 KM i niebagatelnym momentem sięgającym prawie 150 Nm, Ducati Multistrada 1260 posiada moc 158 KM, KTM 1290 ADV generuje 160 KM, a obecnie produkowana Africa Twin 1100 może przeciwstawić im jedynie 102 konie mechaniczne. Ponadto przewiduje się, że najnowsza odsłona Multistrady V4 będzie dysponować jeszcze potężniejszym silnikiem, mającym potencjał przecież na poziomie przekraczającym 200 KM, który na pewno zostanie nie w pełni wykorzystany. Od inżynierów z Borgo Panigale zależy jedynie, czy będzie to 170, 180, czy może 190 KM. Honda, aby nadal liczyć się w tej wyśrubowanej stawce, została więc niejako zmuszona do tego, zdaje się, radykalnego posunięcia.
Źródłem spekulacji o projektowaniu nowej Afryki są wnioski, zgłoszone przez Hondę, w japońskim urzędzie patentowym. Dotyczą one wykorzystania w dwucylindrowym silniku kompresora śrubowego oraz bezpośredniego wtrysku paliwa.
Kompresor śrubowy, napędzany wałem korbowym, ma zapewnić silnikowi odpowiednią ilość powietrza w każdym zakresie obrotów. Bezpośredni wtrysk ma natomiast nadążyć z dawkowaniem paliwa.
O jaką wartość może podskoczyć moc doładowanego silnika Hondy? Wszystko zależy od ustawień systemu, ale trzydziestoprocentowy wzrost mocy nie powinien być trudny do osiągnięcia.
Czy te patenty i projekty zmaterializują się w postaci mocniejszej, okołostutrzydziestokonnej Africa Twin? Miejmy nadzieję, że tak. Jedno jest pewne – rywalizacja w segmencie dużych adventure staje się coraz bardziej zażarta.
Kretyński wyścig zbrojeń a my za tym idziemy jak cielęta..