Plany dotyczące dalszego zaostrzenia kar za wykroczenia i przestępstwa drogowe miał już poprzedni rząd i wygląda na to, że aktualny doprowadzi sprawę do końca. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się obszerny wpis potwierdzający zamiar wprowadzenia szeregu zmian w obowiązujących dziś przepisach. Najważniejszą z nich ma być zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h również poza obszarem zabudowanym.
Przepisy dotyczące zatrzymania prawka za „50+” w obszarze zabudowanym funkcjonują już od prawie 10 lat. Na początku polscy kierowcy masowo tracili uprawnienia. Z czasem, zwłaszcza po znacznym podwyższeniu wysokości mandatów w 2022 roku, liczba takich przypadków mocno spadła – z ponad 45 tys. w 2019 roku do 21 tys. w 2023. Uczestnicząc w ruchu drogowym da się zauważyć, że generalnie polscy kierowcy jeżdżą wolniej. Oczywiście poza wyjątkami, z których wiele trafia później do internetu, a niestety część, ze względu na opłakane skutki, na pierwsze strony gazet.
Ostrzegasz i dziękujesz na drodze? Łamiesz skostniałe polskie prawo
Nie tylko w zabudowanym
Polski rząd postanowił po raz kolejny dokręcić śrubę niesfornym kierowcom. O rozszerzeniu przepisów o zatrzymaniu uprawnień również na obszar niezabudowany mówiło się już kilka lat temu, za poprzedniego rządu. Wówczas jednak zaniechano dalszych prac nad tym projektem. Wróciła do niego obecna ekipa. W wykazie aktualnych prac legislacyjnych na stronie polskiego rządu czytamy:
Mając na uwadze potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przewiduje się zwiększenie uprawnień policji w zakresie zatrzymywania prawa jazdy kierującego pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.
Ze względu na projektowane zwiększenie uprawnień policji w zakresie zatrzymywania prawa jazdy kierującego pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym zaproponowano zmianę ustawy o kierujących pojazdami poprzez dodanie starostom uprawnienia do cofania prawa jazdy w ww. przypadku. Ministerstwo Infrastruktury podejmie działania w celu ujednolicenia postępowań w sprawach o zatrzymanie prawa jazdy, tak aby prawa stron postępowań administracyjnych przed starostami były należycie chronione.
Nie skasujesz punktów za niektóre wykroczenia
Według obecnie obowiązujących zasad raz na 6 miesięcy można wziąć udział w specjalnym kursie i zredukować o 6 liczbę posiadanych punktów karnych, zanim jeszcze upłynie 12 miesięcy od popełnienia wykroczenia. Zgodnie z projektem zmian, ma to nie być możliwe, jeżeli dopuścisz się wykroczeń zakwalifikowanych jako w jaskrawy sposób godzące w bezpieczeństwo innych. Nie podano jeszcze, jakie czyny mają trafić na tę listę, ale na pewno znajdą się na niej wyprzedzanie na przejściach dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, wyprzedzanie na zakazach i z przekraczaniem linii ciągłej, a także przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – w obszarze zabudowanym i poza nim, na drodze jednojezdniowej.
Niepełnoletni kierowcy za kółkiem
Z drugiej strony planowane jest również pewne złagodzenie przepisów. Prawo jazdy kat. B ma być dostępne dla osób w wieku od 17 lat, a więc niepełnoletnich. Takiego kierowcę, aż do osiągnięcia wieku 18 lat, mają obowiązywać dodatkowe wymogi i limity prędkości:
- jazda wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego, doświadczonego kierowcy
- limit alkoholu w organizmie: totalne zero
- prędkość w obszarze zabudowanym: 50 km/h
- prędkość poza obszarem zabudowanym: do 80 km/h
- prędkość na autostradzie i drodze dwupasmowej dwujezdniowej: do 100 km/h
- udział w dodatkowym, płatnym szkoleniu w ośrodku doskonalenia techniki jazdy
Autorzy planowanych zmian w specjalny sposób pochylili się nad przewozem niepełnoletnich pasażerów przez niepełnoletniego kierowcę. Dopuszczają taką możliwość, ale tylko pod warunkiem, że w aucie będzie również dorosła, doświadczona osoba. Wyrażono wprost, że chodzi o bezpieczne powroty z imprez. Do tej pory są to sytuacje, w których często dochodzi do wypadków z dużą liczbą młodych ofiar.
Tempo prac nad planowanymi zmianami będzie szybkie. Gotowego projektu nowelizacji ustawy – prawo ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw możemy się spodziewać już w pierwszym kwartale 2025 roku.