Nowy rozdział. KTM przejął większość udziałów marki MV Agusta

-

MV Agusta to producent z ogromnym doświadczeniem nie tylko w budowaniu wspaniałych motocykli, ale też w balansowaniu na granicy bankructwa. Paradoksalnie (a może wcale nie), włoska firma zaczęła stawać na nogi, kiedy kilka lat temu przestali nią zarządzać Włosi, a jej stery przejął rosyjski przedsiębiorca Timur Sardarov. Stopniowo do gry wchodził również koncern Pierer Mobility, który właśnie przejął większościowy pakiet udziałów. Tym samy MV Agusta oficjalnie dołączyła do rodziny, w której są również marki KTM, Husqvarna i GasGas.

Okres, w którym MV Agustą zarządzała rodzina Castiglioni, był pełen ekscytujących premier i modeli wprost z plakatów nad łóżkiem. Jednak zupełnie nie przekładało się to na wyniki finansowe firmy oraz jakość obsługi klientów. W 2016 roku włoska marka po raz kolejny w swojej historii stanęła nad przepaścią. Z pomocą przyszedł wtedy fundusz inwestycyjny Black Ocean, za którym stoi rodzina rosyjskich biznesmenów Sardarov. Przez ostatnie pięć lat prezesem firmy był Timur Sardarov, który mimo wielu innych biznesów, bardzo osobiście zaangażował się w projekt skierowania włoskiej legendy na właściwe tory. Pod jego zarządem firma przyhamowała nieco z wizerunkowymi szaleństwami, stawiając na harmonijny rozwój. Według analiz, już niedługo powinna zacząć przynosić zyski. 

Europejskie motocykle – gdzie są produkowane i do kogo należą poszczególne marki? Część 2 [Ducati, KTM, Husqvarna, Moto Morini, MV Agusta, Peugeot, Triumph]

Wokół MV Agusty od kilku lat krążą Austriacy z Pierer Mobility, właściciele marek KTM, Husqvarna i GasGas. W 2022 roku przejęli 25% udziałów włoskiej firmy i włączyli ją do swojej sieci dystrybucji. Ponadto zaczęli również zarządzać zakupami i łańcuchem dostaw dla fabryki zlokalizowanej w miejscowości Schiranna nad jeziorem Varese, gdzie niezmiennie od lat produkowane są motocykle MV Agusta. Jednocześnie oficjalnie zapowiadali, że są zainteresowani przejęciem większościowego pakietu. 

Dokonało się

Wygląda na to, że właśnie się to wydarzyło. Pierer Mobility posiada teraz 50,1% udziałów, pozostałe 49,9% pozostało w rodzinie Sardarov. W związku z tym nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa MV Agusty. Został nim Hubert Trunkenpolz, natomiast Timur Sardarov przeszedł na pozycje wiceprezesa, głównego konsultanta i ambasadora marki. 

Nowy rozdział. KTM przejął większość udziałów marki MV Agusta

Historia pozostałych marek przejętych i zarządzanych przez Pierer Mobility pokazuje, że MV Agusta jest teraz w dobrych rękach. Austriacki koncern to w tej chwili jeden z największych producentów motocykli na świecie, który z roku na rok odnotowuje duże wzrosty. Paradoksalnie, twarde i pragmatyczne zarządzanie zapewne pomoże zachować tradycyjnie romantyczny charakter marki MV Agusta. Świadczą o tym dotychczasowe ruchy Austriaków, którzy m.in. zastopowali rozwój tańszych modeli Agusty, takich jak bazujący na chińskich komponentach Lucky Explorer 5.5. Teraz mają już pełną swobodę ruchów i jesteśmy bardzo ciekawi, jaki będą mieli pomysł na zagospodarowanie marki z takim dorobkiem i wizerunkiem.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY