_WARTO PRZECZYTAĆOd stycznia na stacjach tylko benzyna E-10. Czy rzeczywiście zaszkodzi starszym motocyklom?

Od stycznia na stacjach tylko benzyna E-10. Czy rzeczywiście zaszkodzi starszym motocyklom?

-

W 2024 na polskich stacjach benzynowych zagości nowe paliwo, oznaczone enigmatycznym symbolem E-10. Polski internet zalała już fala informacji o tym, że posiadacze starszych motocykli mogą spodziewać się problemów i awarii. Pytanie tylko czy obawy są słuszne?

Biopaliwo

W największym uproszczeniu to paliwo powstające z przetwarzania biomasy. Najczęściej wykorzystuje się jako bazę rośliny takie jak rzepak czy trzcina cukrowa. To co otrzymujemy to alkohol etylowy. Już ponad 100 lat temu alkohol etylowy mieszano z benzyną. Przy czym zawartość bioetanolu sięgała nawet 30%. Zaprzestano tego procesu tylko z jednego powodu – kosztów. Paliwo pozyskiwane z ropy naftowej było zwyczajnie tańsze.

Kółko czy kwadrat, czyli nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych

E-5

Ustawę nie tyle pozwalającą a wręcz nakazującą stosowanie 5% dodatków bioetanolu podpisano już blisko 20 lat temu. Miało to pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na ropę naftową. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji i wątpliwości. Ostrzegano przed destrukcyjnym wpływem bioetanolu na gumowe elementy układu paliwowego, metalowe zbiorniki paliwa czy gaźniki. Dość szybko się jednak okazało, że problemów nie ma. Paliwo z 5% domieszką biokomponentów na stałe zagościło na stacjach benzynowych.

jakie paliwo do motocykla

E-10

Jak łatwo się domyślić, E-10 oznacza wyższą domieszkę bioetanolu. Ma ona sięgnąć 10% i pomóc w dalszej redukcji zużycia ropy naftowej. To jednak mało kogo interesuje. Tematem, który rozpala publiczną dyskusję jest potencjalna szkodliwość nowego paliwa. Ma ono nie tylko rozpuszczać elementy gumowe jak uszczelki i przewody, ale też niszczyć zbiorniki paliwa i uszkadzać gaźniki – nie mówiąc o wtryskiwaczach. Niektórzy nawet dopatrują się w tym spisku. Twierdzą, że nie chcąc dopuścić do awarii swojego pojazdu będziemy zmuszeni tankować droższą, np. Pb 98.

Czysta benzyna syntetyczna powstrzyma elektryki? Polscy naukowcy pracują nad przełomowym urządzeniem

Gdzie szukać informacji

Na pytanie czy możecie wasz motocykl tankować nowym paliwem może wam odpowiedzieć tylko producent motocykla. Brzmi niezbyt odkrywczo, prawda? Niestety, bardzo wielu motocyklistów bazuje na informacjach podawanych przez media szukające sensacji. Równie mało pomocna okazuje się rządowa strona uruchomiona celem rozwiązania wątpliwości. Nie tylko zawiera ona informacje często błędne, ale i kompletnie ignoruje istnienie motocykli. Najprościej zacząć poszukiwania wiarygodnych informacji od instrukcji obsługi motocykla. Oczywiście w wypadku maszyn wyprodukowanych przed wprowadzeniem na stacje paliw z dodatkiem bioetanolu takiej informacji może brakować. Aby zaoszczędzić wam szukania postanowiliśmy sprawdzić u źródła, czyli u producentów. Przy czym sięgnęliśmy do źródeł zachodnich, bo tam paliwo E-10 jest na stacjach od dawna.

Honda

Honda Logo

Zgodnie z informacją na stronie Hondy, wszystkie motocykle i motorowery wyprodukowane po 1993 roku dla rynku europejskiego mogą być zasilane benzyną E-10. Ewentualnie zawsze możecie jeszcze sprawdzić tę listę. Pomoże ona właścicielom mniej popularnych modeli.

Benzyna E10 ratunkiem dla kierowców? Tańszy odpowiednik trafi na polskie stacje

Kawasaki

Kawasaki logo

W wypadku kawasaki, informacja, do której dotarliśmy jest mniej precyzyjna. Mowa o tym, że nie wszystkie modele pochodzące sprzed 2006 roku zostały sprawdzone. Innymi słowy mogą pojawić się wegetatywne skutki. Mogą, ale nie muszą. Na szczęście jest też lista modeli sprawdzonych. Polecamy zajrzeć.

Suzuki

Od stycznia na stacjach tylko benzyna E-10. Czy rzeczywiście zaszkodzi starszym motocyklom?

Na stronie Suzuki znajdziemy jasną informację – wszystkie modele od 2002 mogą być tankowane paliwem E-10. Dodatkowo wiele z motocykli produkowanych od 1992 nie powinno mieć żadnego problemu. Przy czym czekamy na dokładną listę tych modeli sprzed 2002 roku.

Zatankowany motocykl nie tak ciężki, jak się wydaje. Ile kg waży litr paliwa – benzyny i oleju napędowego (diesla)? [waga litra]

Yamaha

Od stycznia na stacjach tylko benzyna E-10. Czy rzeczywiście zaszkodzi starszym motocyklom?

Twoja Yamaha została wyprodukowana po 1990 roku? No to nie będziesz miał problemu z tankowaniem paliwa E-10. Producent spod znaku trzech kamertonów dopuszcza stosowanie paliw E-10 dla wszystkich swoich modeli.

Europa

Europejscy producenci są podzieleni. BMW jasno deklaruje, że można tankować E-10 do każdego ich motocykla. Aprilia daje zielone światło modelom produkowanym od 2011 roku. W wypadku Ducati warto zgłosić się do producenta. Włoski producent ma dość wybiórczą listę.

Nowe BMW R 1300 GS przetestowane. Uwaga, gość specjalny – Barry! [VIDEO, wady, zalety, test PL, dane techniczne, cechy]

USA

Wszystkim, którzy twierdzą, że paliwo E-10 szkodzi polecam przykład H-D. Producent daje zielone światło każdemu modelowi wyprodukowanemu po 1980 roku.

Nie taki diabeł straszny

Zanim na stacji wpadniecie w panikę, warto pamiętać o jednej rzeczy. W wypadku sytuacji takich jak ta, niemal każdy producent wybierze wariant bezpieczny. Nie oszukujmy się, nikt nie będzie teraz szukał motocykli z 1986 roku celem przeprowadzenia testów. Prościej i taniej powiedzieć, że właściciel powinien E-10 unikać. Tym niemniej dość ciekawym jest fakt, że gaźniki Mikuni w Hondzie z 1995 roku radzą sobie z paliwem E-10, ale już ten sam gaźnik Mikuni w Kawasaki z 1995 roku niekoniecznie. Przypadek? Raczej bezpieczne wyjście.

Jakie paliwo do motocykla, skutera – do jakiego silnika 95, a do którego 98? Czy więcej oktanów to więcej mocy?

Teorie spiskowe

Na koniec temat zwiększonego zużycia paliwa. Bioetanol ma co prawda wyższą liczbę oktanową niż klasyczna benzyna, ale ma też niższą wartość opałową. To dość wyraźnie wskazuje, że nasze motocykle mogą palić więcej. Stosując argumentum ad Germanum  mogę jedynie powiedzieć, że ADAC przeprowadzało testy spalania. Różnice sięgały nieraz nawet kilku procent. Tyle, że były to wahania w obie strony. Przy czym pozdrawiamy tutaj tych, którym na niemieckim paliwie mniej pali i lepiej idzie. Oni różnicę na minus poczują na pewno.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ