Nie tylko ceny ulegają zmianom na stacjach paliw! Do Sejmu trafił nowy projekt, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu, zakładający regulację symboli stosowanych na dystrybutorach paliw płynnych.

Rząd postanowił zająć się problemem oznaczeń na pistoletach do tankowania oraz bezpośrednio na dystrybutorach. Obecnie to właściciele stacji paliw, oraz sieć koncernów paliwowych, tworzą swoje wewnętrzne nazwy i symbole paliw prześcigając się w pomysłach marketingowych. Ministerstwo Klimatu chce jednak, by zgodnie z dyrektywą Unijną z 2018 roku, symbolika w dystrybucji paliw płynnych została znormalizowana i odnosiła się, jak w krajach Europy Zachodniej, do podstawowego składu paliwa. Rozporządzenie w sprawie sposobu oznakowania pistoletów wydawczych i dystrybutorów, wskazującego na rodzaj wydawanego paliwa ciekłego ma na celu ujednolicenie oznaczeń oleju napędowego i benzyny na wszystkich stacjach. 

Przechowywanie benzyny: w plastiku czy metalowym kanistrze, bhp, czy wyparuje, ile lat zachowa właściwości, czy można trzymać w piwnicy?

Jeżeli przepisy wejdą w życie, sięgając po pistolet z benzyną będziemy musieli zwrócić uwagę na to, czy jest on oznaczony kółkiem z literą E i cyfrą 5, 10 lub 85. Litera “E” oznacza etanol. Maksymalną zawartość procentową etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla pojazdu określi liczba stojąca za literką.

Olej napędowy symbolizował będzie kwadrat, a w nim symbole B7, B10 lub XTL. Gdzie „B” należy będzie odczytywać, jako skrót od „Biodiesel”, a liczba wskazuje maksymalną ilość biokomponentów wyrażoną w procentach.

Dokument przejść teraz musi zawiłą ścieżkę opiniowania, składającą się z ośmiu głównych etapów. Jeżeli zostanie zatwierdzony, stacje będą miały 14 dni na dostosowanie się do wymogów. Warto zauważyć, że część sieci paliwowych stosuje już tę symbolikę niezależnie od wprowadzanych przepisów.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.