W Redakcji MV bliska jest nam idea podróży motocyklowej, w której sprzęt nie jest najważniejszy. Ważna jest sama podróż i wrażenia jej towarzyszące. Dlatego też piszemy nie tylko o dużych, ale i stosunkowo drogich adventurach, ale też o tańszych motocyklach, których zakup nie rujnuje domowych budżetów. Pogardzane przez niektórych 125-tki, 250-tki okazują się wiernymi, ekonomicznymi towarzyszami na trasach pokonywanych w spokojnym, nieśpiesznym tempie.
Oferta motocykli klasy 125, o uniwersalnym przeznaczeniu jest bardzo bogata. Choć większość z nich ma chińskie korzenie, to są to motocykle oparte głównie na sprawdzonych jednostkach napędowych, które zyskały pozytywne opinie wielu użytkowników. Poniżej znajdziecie podstawowy, kilku zdaniowy opis każdego z modeli, a na końcu zestawienie danych technicznych wszystkich motocykli w formie tabeli.
Przeczytaj koniecznie: Zestawienie motocykli turystycznych segmentu adventure 500-700cm3
Barton Travel 125
Już sama nazwa kusi, aby sprawdzić, czy można wykorzystać Bartona w roli motocykla podróżniczego. Wyposażony został w dwuosobową kanapę, a podnóżki umieszczono tak, aby nie wymuszały zbytniego podkurczania nóg, co w założeniu zapewnić ma jak najwygodniejszą pozycję. Dalszym wyprawom sprzyja też duży zbiornik paliwa, a także stelaż, do którego można przymocować kufer centralny.
Motocykl wyposażono w cyfrowy zestaw wskaźników, analogowy obrotomierz i przednie oświetlenie LED.
Junak 125 RZ
Z oferty Junaka do zestawienia wybraliśmy model 125 RZ. Motocykl ma zapewniać komfort przemieszczania się oraz niskie zużycie paliwa. Junak 125 RZ daje możliwość jazdy w dwie osoby oraz przymocowania bagażu. Silnik o mocy 10,88 KM jest jednym z mocniejszych, wśród prezentowanych modeli, i powinien zapewnić w miarę dynamiczne przemieszczanie się.
Junak 125 RZ posiada największy w zestawieniu zbiornik paliwa – aż 20 litrów. Niskie spalanie i ogromny bak dają gwarancję, że stacje benzynowe nie będą często odwiedzane przez właścicieli RZ.
ZIPP VZ-6
W porównaniu do dwóch wcześniej opisanych motocykli VZ-6 wyróżnia się bardziej agresywną sylwetką, kojarzącą się z motocyklami sportowymi. Pojemność zbiornika paliwa (17 litrów) i moc silnika (10,9 KM) stawiają ZIPP-a w czołówce prezentowanych motocykli. Przemawia za nim również zastosowanie wtrysku renomowanej firmy Mikuni.
Benyco Adventure 125
Adventure 125, to produkt chińskiej marki Kiden, której wyroby są w Polsce oferowane również przez Junaka, czy ZIPP-a. Motocykl ten, jako Benyco, otrzymał dumne oznaczenie Adventure. Jest to jednak typowy motocykl uniwersalny, o współczesnym designie, charakterystycznym dla chińskich jednośladów.
Benelli BN 125
Nowe Benelli, należąc do tej samej chińskiej grupy co Keeway, postawiło na rozwój nie tylko cięższych motocykli o silnikach pojemności 500 cm3 i więcej, ale też i maszyn napędzanych mniejszymi jednostkami. Niektóre z nich, w tym i BN-125, w wielu krajach, również w Europie, okazały się jednymi z chętniej kupowanych jednośladów tej kategorii.
Motocykl wyróżnia się sportową sylwetką, a przede wszystkim wyeksponowaną kratownicowa ramą, upodobniającą go do innych włoskich marek, jak chociażby Ducati. Według nas to najpiękniejszy motocykl w naszym zestawieniu.
SYM NH X 125
Tajwańska marka SYM, istniejąca od 1954 roku, szczyci się sprzedażą ponad miliona motocykli… rocznie. Podobnie, jak KYMCO, ma aspiracje dorównać jakością markom japońskim. NX X 125 ma agresywny wygląd, który powinien przypaść do gustu tym, którzy lubią posiadać motocykle wyróżniające się z tłumu.
Oświetlenie LED, wyświetlacz LCD, gniazda USB – wszystko to świadczy o nowoczesności konstrukcji, ale trzeba też stwierdzić, że takie wyposażenie zaczyna być powoli standardem konstrukcji aspirujących do motocykli więcej niż budżetowych, nawet w klasie 125 cm3.
Keeway RKV 125i Facelift (CBS)
Podobnie, jak Benelli i Sym, to motocykl z górnej półki cenowej, znacząco odbiegający pod tym względem, od Bartona, Junaka, ZIPP-a i Benyco.
Motocykl robi wrażenie dopracowanego, przemyślanego, zbudowanego z dbałością o szczegóły. W dużym stopniu jest to efektem zaangażowania włoskich inżynierów w jego stworzenie.
Kształt przedniej lampy, osłona pod silnikiem nasuwają skojarzenia ze sportem, jednak duża kanapa, pojemny zbiornik oraz wygodna pozycja pozwalają na wykorzystanie tej konstrukcji do turystyki.
Motocykle o pojemnościach 125 cm3, po zmianach umożliwiających ich prowadzenie przez osoby posiadające prawo jazdy kat. B dłużej niż 3 lata, zaczęły być chętnie kupowane. Stały się, podobnie jak i skutery, dobrym rozwiązaniem na sprawne pokonywanie zatłoczonych miast. Często jednak są przez to niedoceniane i sprowadzane jedynie do roli wozideł do sklepu, szkoły, pracy, dla ludzi nieposiadających prawa jazdy A.
Na szczęście są też tacy, dla których 125-tki stały się kompanami podróży, a ich relacje z wypraw przez wiele krajów, przez różne kontynenty, możemy śledzić na portalach społecznościowych i serwisach internetowych.