MV Agusta Turismo Veloce zadebiutowała na rynku w 2015 roku, jako pierwszy motocykl sportowo-turystyczny w gamie włoskiego producenta. Teraz przeszedł dosyć znaczące zmiany, które mają jeszcze bardziej poprawić jego funkcjonalność, ale również sprzyjać dalekim podróżom.
Całkiem niedawno mogliśmy zapoznać się z odświeżoną wersją Superveloce. Dlaczego o tym wspominam? Bo oba te modele napędza ten sam silnik – 3-cylindrowa jednostka dostosowana do norm emisji spalin Euro 5, która generuje 110 KM. Oczywiście na potrzeby Turismo Veloce jego charakterystyka została nieco zmodyfikowana, a tym samym dopasowana do bardziej turystycznych potrzeb. Aby utrzymać osiągi na podobnym poziomie, włosi zmuszeni byli zmienić zawory, a także zastosować nowy kolektor wydechowy, dzięki któremu udało się zwiększyć moment obrotowy. Zmienione również zostało stopniowanie skrzyni biegów, co pozwala teraz pracować jednostce na niższych obrotach. Dodatkowo jednoślad wyposażony został w drugą wersję SCS, czyli Smart Clutch System (quickshifter). W efekcie udało się nie tylko spełnić europejskie wymogi emisji spalin, ale również obniżyć spalanie.
Z racji tego, że MV Agusta Super Veloce jest motocyklem uniwersalnym, została wyposażona w półaktywne zawieszenie, które pozwoli na regulację w zależności od obranej drogi. Producent twierdzi, że motocykl ma teraz jeszcze lepiej spisywać się na drogach szutrowych lub o kiepskiej jakości.
MotoPlatforma.pl – Wirtualny Salon Motocyklowy: wybierz, dopasuj, sfinansuj i kup przez Internet
Dodatkowo zakres prac objął również aerodynamikę. Włosi chwalą się, że udało im się znacznie poprawić ochronę zarówno kierowcy, jak i pasażera przed wiatrem, zmniejszając tym samym turbulencje generujące się na kaskach. Fotel kierowcy został obniżony o 20mm, dzięki czemu nie tylko siedzi pewniej w motocyklu, ale także jest to ukłon w stronę niższych osób. Ma to oczywiście również związek z poprawą wspomnianej wcześniej ochrony przed wiatrem. Sam fotel również został zmodyfikowany – teraz jest miększy i bardziej komfortowy. Szyba jest regulowana, ale zmieniły się również jej wymiary. Teraz jest o 75mm wyższa i o 38mm szersza.
Turismo Veloce zostało wyposażone również w najnowszą elektronikę, a w tym w sześcioosiowy czujnik. Na pokładzie mamy Cornering ABS czy kontrolę trakcji. Motocykl posiada 5,5 calowy wyświetlacz, posiadający funkcję połączenia Bluetooth i GPS. Z pokładu aplikacji MV Ride, możemy również sterować trybami jazdy czy czułością poszczególnych systemów. Dodatkowo możemy planować trasy i rejestrować je włącznie z danymi telemetrycznymi. Co ciekawe, dodatkowa aplikacja MV Green Box pozwala na zlokalizowanie naszego jednośladu.
Boczne kufry posiadają pojemność 34l i zaprojektowane zostały tak, aby motocykl z tyłu miał identyczną szerokość jak kierownica. Dzięki temu zwiększy się pewność przejazdu pomiędzy samochodami w korku. No cóż, wygląda nieźle…