Czy skuter 125 cm3 na prawo jazdy kat. B nadaje się do turystyki? Jaki najlepszy i bezawaryjny wybrać? Jaką prędkość osiąga? 

-

Przyzwyczailiśmy się już, że skutery i motocykle określane jako turystyczne są zazwyczaj sporych rozmiarów i napędzane silnikami o dużej pojemności i mocy. Tymczasem nie jest to święta zasada, bo rodzajów turystyki jest wiele, a w części z nich lekki i zwrotny skuter klasy 125 cm3 sprawdzi się idealnie. Czy da się wskazać jeden najlepszy model turystycznego skutera 125 albo przynajmniej cechy takiego pojazdu? Zaraz to sprawdzimy. 

Do niedawna wspominanie o skuterze z silnikiem 125 cm3 jako o jednośladzie turystycznym budziło zazwyczaj śmiech. Na szczęście jeździmy po świecie coraz częściej i dalej. Każda taka podróż, jeśli tylko nie jesteśmy totalnie zabetonowani w swoich poglądach, to świeże wrażenia i otwarcie się na nowe pomysły. Zwłaszcza wyjazdy do Azji otwierają oczy na możliwości, jakie dają lekkie jednoślady, w tym skutery 125. Przyjrzyjmy się więc scenariuszom różnego rodzaju podróży, w których taki pojazd będzie bardziej przydatny od chociażby dużego, ciężkiego i mocnego motocykla. 

Czy skuter 125 cm3 na prawo jazdy kat. B nadaje się do turystyki? Jaki najlepszy i bezawaryjny wybrać? Jaką prędkość osiąga? 
Suzuki Burgman Street 125EX

Skuter 125 na samochodowe prawo jazdy – najbardziej dostępny

Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli od tego, czy w ogóle możemy prowadzić jednoślad z silnikiem. Zdobycie motocyklowego prawa jazdy to spore koszty i wysiłek, na które nie wszyscy chcą i mogą się zdecydować. Za to większość dorosłych obywateli naszego kraju posiada samochodowe prawko kat. B. Żeby prowadzić jednoślad klasy 125 wystarczy trzyletni staż za kierownicą auta. Pojazdy z tej grupy są również (przynajmniej czasowo) jedyną nadzieją młodych ludzi w przedziale wiekowym 16-18 lat na możliwość poruszania się w ruchu drogowym czymś, co osiąga prędkości równe innym uczestnikom ruchu – przynajmniej w okolicach 100 km/h.

Czy skuter 125 cm3 na prawo jazdy kat. B nadaje się do turystyki? Jaki najlepszy i bezawaryjny wybrać? Jaką prędkość osiąga? 
Suzuki Address 125

Należy tylko zadać sobie pytanie, czy pod względem naszych potrzeb lepszy będzie motocykl 125 czy skuter 125. Naszym zdaniem jeśli chodzi o szeroko rozumianą dostępność, skutery wygrywają. Nie tylko można je prowadzić mając prawo jazdy kat. B (lub A1), ale też sama ich obsługa i jazda są dużo prostsze. Automatyczna skrzynia CVT to idealne rozwiązanie dla tych, którzy przynajmniej na początku nie wyobrażają sobie łączenia jazdy w gęstym ruchu ulicznym z obsługą manualnego sprzęgła i skrzyni biegów.

Król bliskiej okolicy

OK, przyjrzyjmy się kilku rodzajom turystyki, w których skuter z silnikiem 125 cm3 może być naszym nieodłącznym kompanem. Przede wszystkim będą to wyjazdy nastawione bardziej na podziwianie mijanych krajobrazów i obiektów niż szaleństwa na drodze. Skuter jest idealny, by bez specjalnego ubierania się szybko na niego wskoczyć i przejechać się po okolicy. Masz ochotę wypić świeżą kawę pod wiatą ustawioną na leśnym parkingu? A może szybki biwak nad rzeką? Wrzuć do schowka pod kanapą kuchenkę turystyczną z potrzebnymi akcesoriami i ruszaj!

Wody dla ochłody! Wycieczka po wschodnim Mazowszu w upalną niedzielę

Oczywiście są śmiałkowie, którzy, mocno obładowani, pokonują swoim skuterami ogromne odległości. Choć od samych początków motoryzacji wiadomo, że absolutnie każdy pojazd może być turystyczny, to jednak dziś należy to traktować bardziej w kategoriach wyczynu. Skutery 125 są idealne do wypadów w promieniu 50-100 km od domu lub bazy. Jeżeli zamierzamy jechać do miejsca docelowego gdzieś w Europie na kołach i z całym bagażem, korzystając po drodze z sieci autostrad, dużo lepszym rozwiązaniem będzie większy motocykl z kuframi lub maxiskuter.

Czy skuter 125 cm3 na prawo jazdy kat. B nadaje się do turystyki? Jaki najlepszy i bezawaryjny wybrać? Jaką prędkość osiąga? 
Suzuki Avenis 125

Skuter 125 – idealny do turystyki miejskiej

Lekki i zwinny, a przy tym wystarczająco dynamiczny skuter 125 to idealny pojazd dla tych, którzy lubią zwiedzać. Czyli sprawnie przecisnąć się przez korki, podjechać, łatwo znaleźć miejsce do zaparkowania, po czym ruszyć na długi spacer po interesujących nas obszarach i obiektach, np. muzeach. Dużą zaletą skutera jest to, że możemy nim jeździć w normalnych ubraniach i butach, w których wygodnie jest nam się poruszać. 

Czy skuter 125 cm3 na prawo jazdy kat. B nadaje się do turystyki? Jaki najlepszy i bezawaryjny wybrać? Jaką prędkość osiąga? 

Szybki scenariusz: jedziemy z pasażerem na zwiedzanie starówki w jakimś atrakcyjnym mieście. Do schowka pod kanapą bierzemy plecak, drugi plecak do centralnego kufra, który mamy zamontowany na bagażniku. Parkujemy, wyciągamy plecaki, w ich miejscu zostawiamy kaski, przypinamy skuter do latarni i idziemy zwiedzać. Po wszystkim szybko, sprawnie i niezależnie od miejscowej komunikacji publicznej wracamy na miejsce noclegu. Brzmi dobrze? Dobrze i tanio. Skutery 125 spalają minimalne ilości paliwa i najczęściej są zwolnione z opłat parkingowych w miastach. Nierzadko mogą się również poruszać po buspasach.

Łatwy w transporcie

Wspomnieliśmy o zwiedzaniu miast, a jednocześnie odradzamy podróże autostradami na małym jednośladzie. Jak więc się tam dostać skuterem 125? Najlepiej nie skuterem, a ze skuterem! Te maszyny są zazwyczaj lekkie (niewiele ponad 100 kg) i kompaktowe. Nie musisz mieć nawet busa – po odkręceniu lusterek zmieszczą się nawet do zwykłego minivana. Możesz wygodnie i bezpiecznie dojechać do miejsca, które będzie twoją bazą wypadową, a stamtąd już zwiedzać okolicę na skuterze.

Czy skuter 125 cm3 na prawo jazdy kat. B nadaje się do turystyki? Jaki najlepszy i bezawaryjny wybrać? Jaką prędkość osiąga? 

Możesz też zlecić transport skutera jednej z licznych firm przewozowych, wśród których są te wyspecjalizowane w wożeniu jednośladów. Ty i twój pasażer szybko i wygodnie dolecicie na miejsce samolotem. Ta forma uprawiania turystyki motocyklowej (i również skuterowej) jest coraz popularniejsza wśród polskich motocyklistów. Umożliwia pełne wykorzystanie urlopu, bez tracenia czasu i pieniędzy na jałowe dojazdy w odległe rejony Europy. Świetnie sprawdza się w okresie zimowym, gdy u nas nie da się jeździć, za to na południu kontynentu – w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji – jak najbardziej i z wielką przyjemnością. Co więcej, u naszych południowych sąsiadów, w Czechach i Słowacji, możemy jeździć 125-tkami z automatyczną skrzynią biegów – a więc praktycznie tylko skuterami – z samym prawem jazdy kat. B.

Czy mając tylko samochodowe prawo jazdy kat. B można wyjechać motocyklem i skuterem 125 cm3 za granicę? W jakich krajach można jeździć na 125 tak jak w Polsce? 


Jaki skuter 125 wybrać do turystyki?

Najkrócej mówiąc taki, który będzie sprawdzony, niezawodny i pasujący do ciebie. Jeżeli zamierzasz podróżować gdzieś dalej, dobrze, żeby był od jednego z dużych światowych producentów. Wtedy masz większe szanse np. na znalezienie za granicą serwisu z szybkim dostępem do części, jeśli np. zdarzy ci się stłuczka czy upadek. Jeśli zamierzasz spokojnie zwiedzać sielskie okolice lub jeździć po zatłoczonych miastach, nie potrzebujesz maszyny o specjalnie dużej mocy. Ważne jednak, żeby była „zrywna” i sprawnie poruszała się w ruchu drogowym. 

Czy skuter 125 cm3 na prawo jazdy kat. B nadaje się do turystyki? Jaki najlepszy i bezawaryjny wybrać? Jaką prędkość osiąga? 

Świetnymi przykładami tego typu skuterów są „trojaczki” firmy Suzuki – skutery Address 125, Avenis 125 i Burgman Street 125EX. Mają wspólną bazę i napęd, za to różne stylistyki i charaktery. Od klimatycznej klasyki, przez nowoczesną formę, po bardziej turystyczne gabaryty. Bardzo sprawnie przyśpieszają do tzw. prędkości miejskich (50-60 km/h), a przy tym palą niecałe 2 l/100 km. Są idealne do zwiedzania różnych metropolii i jako np. dyżurny środek transportu z pensjonatu czy kempingu, w których spędzacie wakacje. 

Do konkretnych zadań dobrze jest dobierać optymalne narzędzia. Skutery 125, choć niepozorne, potrafią być doskonałymi maszynami do uprawiania turystyki!

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY