U progu sezonu wielu potencjalnych użytkowników jednośladów z silnikiem zadaje sobie jedno z pytań zawartych w tytule artykułu. Zazwyczaj są to osoby bez żadnego doświadczenia z tego typu pojazdami, więc ich pierwsza decyzja może mocno zaważyć na kontynuowaniu – lub nie – tej przygody. Co więc kupić nie tylko na początek, motocykl czy skuter z silnikiem 125 cm3? Co da najwięcej frajdy i spełni nasze indywidualne potrzeby?
Jeżeli czytasz ten artykuł, to znaczy, że dojrzewa w tobie decyzja co do zakupu motocykla lub skutera 125. Bardzo możliwe, że już dojrzała i szukasz tylko potwierdzenia własnej opinii. Wybór odpowiedniego dla siebie pojazdu mocno zależy od tego, do czego ma on nam służyć. Ważne jest również po prostu to, kim jesteśmy, bo jednoślad nie jest zwykłym pojazdem użytkowym. Często staje się odbiciem naszego stylu i osobowości.
Zalety motocykla 125 – sportowy charakter
Motocykl, jaki by nie był – nawet zwykły naked czy cruiser – zawsze będzie miał w sobie żyłkę sportu. Jeśli więc w czasie jazdy musisz odczuwać choć odrobinę emocji związanych z dynamicznym pokonywaniem prostych i zakrętów, motocykl jest dla ciebie stworzony. Co więcej, zazwyczaj apetyt rośnie w miarę jedzenia i po pierwszych doświadczeniach z klasą 125 cm3 zapewne poczujesz chęć zrobienia kolejnych uprawnień i przesiadki na coś mocniejszego.
Nawet jednak posiadając samo samochodowe prawo jazdy kat. B (od co najmniej 3 lat) możesz już jeździć motocyklami o stosunkowo sporej mocy, niezłych osiągach i sportowym charakterze. Są to np. popularne bliźniaki, sportowe Suzuki GSX-R125 oraz naked Suzuki GSX-S125, dysponujące najwyższą w tej klasie mocą 15 KM. Dla jednych będzie to emocjonujący przystanek na drodze do wyższych pojemności, dla innych pojazd na lata. Oba potrafią jeździć naprawdę szybko, do mniej więcej 130 km/h.
Zalety motocykla 125 – pozycja i prowadzenie
Wspomniany sportowy charakter motocykli 125 bierze się w dużej mierze z pozycji kierowcy. Jest ona oparta nie tylko na siodle, ale też na podnóżkach umieszczonych po bokach pojazdu. Po wyrobieniu odpowiedniej techniki, m.in. nie usztywniania się na kierownicy, celowej zmiany pozycji ciała na kanapie (dosiad), wykorzystywania kolan oraz odpowiedniego nacisku na podnóżki, daje to możliwość bardzo precyzyjnego prowadzenia maszyny.
Kolejną zaletą motocykla jest również jego budowa – większa, sztywna rama, koła o dużej średnicy, czy wydajniejsze zawieszenie. Manualna skrzynia biegów i sprzęgło obsługiwane klamką dają kolejne możliwości lepszej kontroli nad pojazdem i wykorzystania jego potencjału. W zakrętach, przez krawężniki i torowiska, na mokrej nawierzchni – jazda motocyklem jest po prostu bardziej pewna i bezpieczna.
Zalety motocykla 125 – frajda z jazdy
Umówmy się, jazda jednośladem ma też po prostu dostarczać czystej frajdy. Jeśli chcesz się dalej rozwijać, myślisz o jeździe torowej, turystycznej czy offroadowej, motocykl klasy 125 jest najlepszym wyborem na początek. Niech jednak będzie sprawdzony, niezawodny, jak najlepiej wykonany i najmocniejszy w swojej klasie – tak jak wspomniane Suzuki GSX-R125 i GSX-S125.
Zalety skutera 125 – łatwość obsługi
Przejdźmy teraz to skuterów 125 cm3, które również mają swoje istotne zalety. Przede wszystkim nauka jazdy nimi jest bardzo łatwa, głównie dzięki automatycznej skrzyni biegów. Pracujemy wyłącznie rękami, nogi odpoczywają na podestach. Wystarczy dodać gazu, by skuter ruszył. Hamujemy dwiema klamkami. Lewa obsługuje tylny hamulec, prawa – jak w motocyklu – przedni. I tyle!
Jest to istotne nie tylko na etapie nauki, ale też codziennego przedzierania się przez miasto. Nawet doświadczeni kierowcy doceniają brak konieczności wachlowania biegami i sprzęgłem w ciasnym ruchu ulicznym. Odkręcamy i jedziemy.
Zalety skutera 125 – ochrona przed wiatrem i deszczem, praktyczność
Gdy jedziemy skuterem, nasze stopy są blisko siebie i wraz z całą dolną połową ciała schowane za przednią obudową maszyny. Jeśli zamontujemy wysoką przednią szybę, będziemy już niemal całkowicie osłonięci od czynników atmosferycznych. Nasze buty pozostaną czyste, nie będą też miały na sobie śladów, jakie zawsze pozostawia dźwignia zmiany biegów. Skuterem można więc pojechać do pracy czy szkoły w normalnych codziennych ubraniach, choć oczywiście zalecane są tutaj umiar i ostrożność. Asfalt jest demokratyczny i w czasie wywrotki na skuterze możemy się poturbować tak samo jak na motocyklu.
Skuter zdecydowanie wygrywa również wtedy, gdy często wozimy ze sobą spory bagaż, np. rzeczy do biura czy sprzęt sportowy, a dodatkowo chcemy jeszcze po drodze wpaść na zakupy. Większość modeli posiada schowki pod kierownicą oraz duży schowek pod kanapą. Do tego możemy zamontować kufer centralny (ten akurat na motocyklu również). Dodatkowo część modeli skuterów posiada zupełnie płaską podłogę i haczyk pod kierownicą, na którym możemy zawiesić plecak lub torbę z zakupami, a na podłodze postawić np. zgrzewkę wody. Skuter może być całkiem sporą bagażówką!
Zalety skutera – może być bardzo stylowy
Skuter również może być wyrazicielem naszego osobistego stylu. Za przykład niech posłużą trzy modele z oferty marki Suzuki, zbudowane na wspólnej bazie, ale o zupełnie odmiennych charakterach. Suzuki Address 125 jest maszyną w stylu retro, w klimacie klasycznych włoskich skuterów. Ma ponadczasową, bardzo elegancką formę, a przy tym dzięki płaskiej podłodze jest bardzo praktyczny.
Zbudowany na tej samej ramie i napędzany tym samym ekonomicznym (1,9 l/100 km!) niezawodnym silnikiem Suzuki Avenis 125 prezentuje bardziej nowoczesne podejście do wyglądu skutera. Wygląda dosyć futurystycznie, jest wyposażony w cyfrowy wyświetlacz i oświetlenie LED. To idealna maszyna dla młodzieży i tych, którzy w każdym wieku chcą się czuć młodo. On również ma płaską podłogę i wieszak na dodatkowy bagaż.
Trzecim modelem w grupie skuterów 125 Suzuki jest Burgman Street 125EX. Ma on największe nadwozie, najbardziej obszerną kanapę i generalnie jest przeznaczony dla tych, którzy cenią w jednośladach turystyczny charakter. Burgmanem sprawnie przejedziesz przez zatłoczone miasto, ale też wygodnie pojedziesz na dłuższą wycieczkę.
Co jest szybsze, motocykl czy skuter 125?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem prędkość maksymalna nie zawsze przekłada się na odczuwalne tempo przejazdu przez miasto. Owszem, jeśli czasem zdarzy nam się wypaść na autostradę, przydaje się 15-konny silnik, pewna pozycja, stabilność i obszerne owiewki, jak np. w Suzuki GSX-R125.
Z kolei w gęstym ruchu miejskim, gdzie tak naprawdę nie ma się szczególnie gdzie rozpędzić, liczy się sprawność ruszania spod świateł i dochodzenia do rzeczywiście wykorzystywanych prędkości, najczęściej rzędu 50-60 km/h. I tutaj skuter z odpowiednio ustawioną automatyczną skrzynią, tak jak w modelach Address 125, Avenis 125 i Burgman Street 125EX, może napędzać się równie sprawnie jak motocykl.
Czy jest sens kupować motocykl lub skuter 125?
W określonych warunkach – jak najbardziej. Ogólnego sensu używania jednośladu, zwłaszcza w mieście, jego zwinności i niskich kosztów eksploatacji, nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Motocykle i skutery 125 mają już znacznie lepsze i mocniej odczuwalne osiągi niż motorowery. Jeśli więc nie posiadasz prawa jazdy kat. A2 lub A, a samochodem jeździsz od co najmniej 3 lat, klasa 125 będzie dla ciebie optymalna. Jeżeli jeździsz głównie po mieście i traktujesz swój pojazd bardziej użytkowo, możesz przy nim zostać przez całe lata, nie odczuwając potrzeby zmiany na większy i mocniejszy.
Motocykle i skutery 125 to bardzo dobry punkt startowy przygody z jednośladami. Wybierz swój typ, pojeździj sezon czy dwa, nabierz doświadczenia w realnym ruchu drogowym i zdecyduj, w którą stronę pójdziesz dalej.
Niestety kolejny sponsorowany artykuł o Suzuki GSX.
Na rynku są starsze i bardziej uniwersalne motocykle z lepszymi osiągami, fakt że i z większym spalaniem.
Jeśli ktoś chce ścigacza to raczej nie 125…
125 do ścigania kupuje się jak ogranicza nas prawko albo są ograniczenia odnośnie pojemności w zawodach bo ktoś ściga się dla zabawy