Od 2014 roku polscy kierowcy samochodów, jeśli tylko mają co najmniej 3-letni staż za kółkiem, mogą też prowadzić motocykle i skutery z silnikami 125 cm3. To spore ułatwienie i bodziec do rozwoju rynku motocyklowego, ale czy we wszystkich krajach europejskich jest pod tym względem tak dobrze jak w Polsce? Czy mając tylko samochodowe prawo jazdy kat. B można wyjechać jednośladem 125 na wycieczkę za granicę?
Europejscy urzędnicy wręcz uwielbiają ujednolicać w poszczególnych krajach UE przepisy dotyczące różnych dziedzin życia. Jednak jeśli chodzi o kategorie prawa jazdy i związane z nimi uprawnienia, do tej pory udało im się to tylko częściowo. Mamy już m.in. wspólny wzór unijnego prawa jazdy oraz spójne parametry pojazdów, które można prowadzić z daną kategorią. Niestety wciąż leży kwestia dodatkowych zapisów, takich jak ten o możliwości prowadzenia motocykli i skuterów 125 cm3 na samochodowe prawo jazdy.
Motocykle i skutery 125 cm3 – tam na pewno można tylko z kat. B
Mimo że żyjemy w Europie, to pod tym względem panuje na naszym kontynencie prawdziwa wolna amerykanka. Dlatego zanim, w ramach ciekawostki, bardziej szczegółowo opiszemy przepisy w poszczególnych krajach, wymienimy te, w których obowiązują zasady zbliżone do naszych. Polscy kierowcy z kategorią B i 3-letnim doświadczeniem mogą bez ograniczeń prowadzić motocykle i skutery klasy 125 w następujących państwach:
- Łotwa
- Hiszpania
- Włochy
Tam nie powinno być żadnych problemów zarówno w czasie jazdy naszym własnym pojazdem, jak i przy wypożyczaniu motocykla czy skutera 125 na miejscu. Możemy też wysłać nasz motocykl korzystając z usług firmy transportowej. Własna 15-konna 125-tka, np. zwinne i szybkie Suzuki GSX-S125 lub GSX-R125 na włoskich czy hiszpańskich winklach? Brzmi kusząco.
Ponadto po dwóch kolejnych krajach również możemy podróżować jednośladem mając tylko samochodowe prawo jazdy, ale jest jeden warunek: muszą to być pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. W praktyce – tylko skutery, takie jak np. „trojaczki” Suzuki – Address 125, Avenis 125 czy Burgman Street 125EX. Te kraje to:
- Czechy
- Słowacja
Jednoślady z silnikiem 125 cm3 – tam trzeba mieć motocyklowe prawo jazdy
Maksymalnie upraszczając opis, jako polscy kierowcy tylko z polskim prawem jazdy kat. B, nie możemy prowadzić 125-tek w całej reszcie Europy, poza wymienionymi wcześniej krajami. Warto więc przyjąć to do wiadomości, zagryźć zęby, wygospodarować czas i pieniądze i po prostu zrobić co najmniej prawo jazdy kat. A1. Oczywiście jeśli mamy w planach i marzeniach zagraniczne podróże.
Oczywiście nie jest tak, że tylko w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Łotwie, Czechach i Słowacji kierowcy aut mają przywileje związane ze 125-tkami. Również w szeregu innych państw odpowiednio doświadczeni posiadacze samochodowego prawka mogą prowadzić motocykle i skutery do 125 cm3. Natomiast najczęściej dotyczy to tylko posiadaczy dokumentów wydanych w poszczególnych krajach i tylko na ich terenie. Do tego często wymagane są dodatkowe kursy (choć bez potrzeby kończenia ich egzaminem), potwierdzone wpisaniem odpowiedniego kodu do prawa jazdy. Tak jest m.in. w Niemczech, Belgii, Francji, Grecji, Litwie czy od niedawna w Rumunii.
Podsumowując – przywileje przywilejami, ale motocyklowe prawo jazdy, nawet najniższej kategorii A1, to bilet do zupełnie nowych możliwości, jeśli chodzi o podróże motocyklami i skuterami 125. Przynajmniej w obecnym stanie prawnym, a być może niedługo się to zmieni. Ptaszki ćwierkają, że jeszcze w 2024 roku ma wejść w życie nowa dyrektywa unijna, która ujednolici omawianą dziś kwestię (i kilka innych) na terenie całej UE. Oby w kierunku, w którym poszedł nasz kraj, a nie zaostrzania przepisów i zwiększania wymogów.