Tr?id=1562240310946223&ev=PageView&noscript=1

Kultowe jednoślady minionej epoki: WSK M06 [DANE TECHNICZNE, HISTORIA]

-

Gdy w 1951 roku tworzono Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, nie planowano umiejscowienia tam produkcji motocykli. Nowa fabryka miała stać się liczącym się producentem części lotniczych i śmigłowców, na potrzeby cywilne i wojskowe państw bloku wschodniego.

Stało się jednak inaczej i prócz śmigłowców, w 1954 roku zaczęto w Świdniku produkcję motocykli. Pierwszymi jednośladami, które opuściły bramy zakładów był model M06, który był identyczny z motocyklem o tym samym oznaczeniu, produkowanym przez Warszawską Fabrykę Motocykli. Powodem uruchomienia jednoczesnej produkcji tego samego motocykla w dwóch zakładach, było rosnące zapotrzebowanie na prosty i tani środek lokomocji.

Początkowa partia 20 motocykli powstała z części dostarczonych przez WFM i różniło je jedynie logo na zbiorniku. Z czasem świdnickie zakłady zdobyły się na niezależność i modernizacja motocykla poszła w inną drogą, niż w WFM. To jednak właśnie warszawska M06 stała się podstawą całej gamy motocykli WSK produkowanych do roku 1985.

Wraz ze stopniowym opanowywaniem produkcji jednośladów, wzrastała liczba wytwarzanych WueSeK. W 1955 roku powstało ich zaledwie 3 126. Dla porównania WFM wypuściło wówczas 27 021 sztuk. Jednak już w następnym roku świdnicki zakład wyprodukował około 15 000 motocykli, stając się w następnych latach krajowym potentatem w tym zakresie.

WSK M06 b1 polski motocykl zabytkowy PRL retro vintage

W 1957 roku warszawskie i świdnickie M06 otrzymały akumulator, dzięki czemu możliwym było zainstalowanie światła stop, sygnału dźwiękowego oraz poprawienie jakości oświetlenia. Była to też ostatnia, wspólna modyfikacja modelu.

Dostawcą silników do WueSeK była początkowo WFM. Dynamiczny wzrost produkcji motocykli w Świdniku wymusił potrzebę zwiększenia liczby wytwarzanych jednostek napędowych. Dlatego też od 1957 roku były one produkowane w Zakładach Metalowych w Nowej Dębie.

Kultowe jednoślady minionej epoki: WSK M06 [DANE TECHNICZNE, HISTORIA]

Na początku 1959 roku WSK wprowadziła do produkcji nowe, znacznie zmodernizowane modele oznaczone M06 L oraz M06 Z. Pierwszy z nich wyposażony został we wzmocnioną ramę, nowe siodło, tylne amortyzatory z tłumieniem olejowym oraz silnik S-01 Z, ze zmienionymi: cylindrem, głowicą, układem ssącym i wydechowym, dzięki czemu jego moc wzrosła do 6 KM.

Model oznaczony dodatkowym symbolem Z był jeszcze lepiej wyposażony. Otrzymał bowiem dodatkowo przednie amortyzatory teleskopowe z tłumieniem olejowym, pełnopiastowe hamulce z powiększonymi bębnami oraz głębsze błotniki.

Kultowe jednoślady minionej epoki: Jawa TS-350 – demon prędkości i osiągów [opinie, ceny, opis, dane techniczne]

W roku 1962 łączna liczba wyprodukowanych WueSeK sięgnęła 250 000 sztuk.
Rozwiązania z modelu M06 Z zostały zastosowane w modelu podstawowym już w roku 1964. Nowy motocykl otrzymał oznaczenie M06-64. Z uwagi na lepsze wyposażenie cieszył się dużo większym zainteresowaniem od WueFeMek, które dotychczas miały opinię lepszych jakościowo i tym samym chętniej kupowanych.

WSK M06 b1 polski motocykl zabytkowy PRL retro vintage

Kolejnym znaczącym modelem był WSK M06 B1, który otrzymał nowe błotniki, duże osłony boczne chroniące akumulator i gaźnik, silnik o mocy podniesionej do 7,5 KM. Otrzymał też skrzynkę narzędziową umieszczoną pod kanapą, a jego produkcję rozpoczęto na przełomie 1966 i 1967 roku. Był to pierwszy motocykl WSK wyposażony w zamki kierownicy i siodła. Warto zaznaczyć, że jako jedyny pojazd mechaniczny został wyróżniony krajowym znakiem jakości „1”, nadanym mu w 1969 roku. Produkcję zakończono w 1971 roku, po wypuszczeniu 319 069 sztuk. Była to ostatnia WueSKa z podwójną ramą.

Kultowe jednoślady minionej epoki: SHL M17 Gazela [DANE TECHNICZNE, HISTORIA]

Od początku lat 70. ubiegłego wieku zaczęto produkcję modelu M21 W2, z silnikiem o pojemności zwiększonej do 175 cm3. Powstała też wówczas „ptasia rodzina”, obejmująca m.in. wersje: 125 cm3 – Gil, Lelek, Bąk oraz 175 cm3 – Dudek, Kobuz i Perkoz.

WSK M06 b1 polski motocykl zabytkowy PRL retro vintage

Produkcja motocykli WSK kontynuowana była do 1985 roku. W latach świetności ich odbiorcami stały się – prócz krajów socjalistycznych, tak egzotyczne kraje, jak Arabia Saudyjska, Irak czy Kuba. WSK dzielnie radziła sobie również w wyprawie… dokoła świata!

Motocykle te, choć niejednokrotnie wyśmiewane, na stałe wryły się w pamięć i świadomość polskich motocyklistów. Obecnie, odrestaurowane egzemplarze budzą większe zainteresowanie i podziw, niż niejeden nowoczesny motocykl.

Zakup i użytkowanie

Liczba ofert jest – z uwagi na skalę produkcji – stosunkowo duża, jest też większa niż w przypadku innych motocykli z okresu PRL. Duża część to jednak zdekompletowany „złom”, mogący być co najwyżej ubogą bazą do renowacji. Sensowne propozycje zaczynają się od około 2 500 do 3 000 złotych. Zwróćmy jednak uwagę na komplet dokumentów.
Wyremontowane egzemplarze kosztują od kilku do ponad 10 tysięcy złotych, a nawet do prawie 20 tysięcy złotych…

WSK M06 b1 polski motocykl zabytkowy PRL retro vintage

Opinii o WSK jest tyle ilu użytkowników. Przez niektórych wspominana, jako wiecznie psujący się sprzęt, inni chwalą za małą awaryjność i łatwość obsługi. Prawda leży zapewne gdzieś po środku i pewnie sprowadza się do starego porzekadła – „jak dbasz, to masz”.
Sprawna WSK, to nie tylko wartościowa ozdoba kolekcji, to świetny pojazd na relaksujące wyprawy, w stylu retro.

Dane techniczne WSK M06 B1 (1967 rok):

Silnik: S-01Z3 jednocylindrowy, dwusuwowy, chłodzony powietrzem
Pojemność skokowa: 123 cm3
Moc maksymalna: 7,5 KM
Skrzynia biegów: trzy przełożenia
Hamulce: bębnowe, pełnopiastowe o średnicy zewnętrznej 135 mm.
Zawieszenie przód: amortyzatory teleskopowe z tłumieniem olejowym
Zawieszenie tył: wahacz wleczony z dwoma amortyzatorami teleskopowymi z tłumieniem olejowym
Długość: 2020 mm
Szerokość: 645 mm
Wysokość: 1000 mm
Masa własna: 102 kg
Obciążenie dopuszczalne: 150 kg
Pojemność zbiornika paliwa: 12,5 l
Prędkość maksymalna: ok. 80 km/h
Zużycie paliwa: 2,8 l/100 km

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY