PrezentacjeKultowe modeleKultowe jednoślady minionej epoki: WFM M06 - polski motocykl zabytkowy

Kultowe jednoślady minionej epoki: WFM M06 – polski motocykl zabytkowy [opinie, ceny, opis, dane techniczne]

-

Wiele jest polskich motocykli, które noszą miano modeli kultowych. WFM M06 jest na pewno jednym z nich. Wychowała ona całe pokolenia Polaków. Jedni z sentymentem wspominają ten model, inni z uśmiechem na twarzy schodzą popatrzeć na niego do garażu…

Warszawska Fabryka Motocykli została utworzona w 1951 roku. Początkowo zlokalizowano tu produkcję silników S-01 oraz motocykli SHL M04. W grudniu tego samego roku zmontowano pierwszą serię M04. Jednak projekt następcy SHL-ki powstał szybko, bo już w 1952 roku.

Prototyp WFM

W zamyśle konstruktorów miał to być nowoczesny motocykl, całkowicie odmienny od dotychczas wytwarzanych, przestarzałych konstrukcji. Nowy model oznaczony symbolem M06 wyposażono w całkowicie nową, zamkniętą ramę, nowoopracowany silnik S-02, nowe zawieszenie (po raz pierwszy w polskim motocyklu zastosowano wahaczowe zawieszenie tylnego koła; z przodu widelec teleskopowy z tłumieniem hydraulicznym), nowe hamulce i inne podzespoły. Motocykl miał spełniać wysokie – jak na ówczesne czasy – wymagania, co do bezpieczeństwa, jak i wygody.

WFM M06
fot. stropy.pl

Silnik S-02 opierał się na podzespołach poprzednika, jednak m.in. zwiększono użebrowanie cylindra i głowicy, zwiększono stopień sprężania. Wpłynęło to na podniesienie mocy z 4 do 5,6 KM osiąganej przy 4650 obr./min.. Motocykl wyposażono w światła postojowe oraz sygnał dźwiękowy – stało się to możliwe dzięki zastosowaniu akumulatora. Zadbano również o atrakcyjną, nowoczesną sylwetkę, którą podkreślały m.in. głębokie błotniki.

Prototyp powstał już na przełomie 1952 i 1953 roku, i po kilku miesiącach przystąpiono do badań. Zastosowane rozwiązania – nowoczesne i nowatorskie, jak na polskie warunki lat 50. ubiegłego wieku – negatywnie odbiły się jednak na cenie motocykla. Po prostu okazał się za drogi w produkcji. Dlatego też zadecydowano o maksymalnym uproszeniu konstrukcji.

Kultowe jednoślady minionej epoki: SHL M11 W [opinie, ceny, opis, dane techniczne]

Uboższa wersja produkcyjna

Jednostką napędową miał stać się silnik S-01 z podniesionym stopniem sprężania. Dzięki temu moc wzrosła do 4,5 KM. Ramę oparto o blaszane profile ceowe, tworząc spawaną podwójną ramę zamkniętą. Zawieszenie stanowił wahacz wleczony, wykonany z zamkniętych prostokątnych profili, wsparty teleskopami hydraulicznymi.
Przedni widelec, koła oraz hamulce pochodziły z modelu SHL M05.

WFM M06 polski motocykl zabytkowy [opinie, ceny, opis, dane techniczne]

Zdecydowano się również zastosować dwuosobową kanapę, wykonaną z mikrogumy, przy czym zróżnicowano poziomy siedzisk kierowcy oraz pasażera. Uproszczenia umożliwiły szybkie skierowanie nowego modelu do produkcji. Seria informacyjna opuściła fabrykę pod koniec 1954 roku, a produkcja seryjna w lutym 1955 roku.

M06 została skierowana do produkcji także w WSK Świdnik. Początkowo konstrukcje motocykli były bliźniacze, a różniło je jedynie logo fabryk. Z czasem WSK obrała własną drogą modernizacji i zmian pojazdu.

WSK M06

WFM stale usprawniała swój produkt. W 1957 roku zastosowano akumulator (wcześniej tylko w wersji eksportowej), sygnał elektromagnetyczny i światła pozycyjne i silnik o pojemności zwiększonej do 148 cm3. Produkcję tej wersji znanej, jako M06U zlecono Kieleckim Zakładom Wyrobów Metalowych. W kolejnym roku zmianom poddano silnik WFM-ki, w wyniku czego udało się podnieść moc do 5,5 KM.

WFM M06
fot. stropy.pl

Rok 1963 zaowocował wdrożeniem do produkcji nowej jednostki napędowej – S-34. WFM-ki wyposażone w ten silnik oznaczano M06 S-34. Ponadto otrzymały one wzmocnioną ramę, większy przedni reflektor oraz światło stop.

WFM M06
fot. stropy.pl

Produkcja WFM M06 trwała do 1966 roku.

Zakup i użytkowanie WFM M06

Prostota konstrukcji sprawiała, że mając podstawową znajomość mechaniki, można było samemu usunąć drobne usterki. Zresztą ówczesna skromna baza serwisowa niejako wymuszała poznanie motocykla i nabycie umiejętności radzenia sobie z kaprysami motocykli.

Kultowe jednoślady minionej epoki: SHL M17 Gazela [DANE TECHNICZNE, HISTORIA]

Choć moc silnika ograniczała zastosowanie do turystyki, to WFM M06 była chwalona przez użytkowników za zdolność radzenia sobie z trudnymi warunkami na drodze i stosowana praktycznie w każdych warunkach – tak z resztą ją reklamowano…

WFM M06 plakat

Dziury w nawierzchni i wyboje nie były jej straszne. WFM-ka byłą dobrym wyborem na wiejskie drogi.

Przeszukując portale ogłoszeniowe wciąż można znaleźć ogłoszenia sprzedaży M06. Stan motocykli, stopień oryginalności jest bardzo zróżnicowany. Egzemplarze kompletne, na chodzie kosztują od 5 tysięcy w wzwyż. Profesjonalnie odrestaurowane WFM-ki kosztują od 15 do nawet 20 tysięcy złotych.

Ile kosztuje odrestaurowana WFM M06

Dane techniczne

Silnik: jednocylindrowy, dwusuwowy, chłodzony powietrzem
Pojemność skokowa: 123 cm3
Moc maksymalna: 5,5 KM
Skrzynia biegów: trzy przełożenia
Hamulce bębnowe.
Zawieszenie przód: amortyzatory teleskopowe
Zawieszenie tył: wahacz wleczony z dwoma amortyzatorami teleskopowymi
Długość: 2020 mm
Szerokość: 670 mm
Wysokość: 980 mm
Masa własna: 100 kg
Prędkość maksymalna: ok. 80 km/h
Zużycie paliwa: 2,7 – 3 l/100 km

Zdjęcia studyjne egzemplarza WFM M06 z 1962 roku pochodzą ze strony Stropy.pl. Tam też przeczytacie więcej o tym kolekcjonerskim egzemplarzu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ