Wiadomo, że upadek może zdarzyć się najlepszym, a nie wywraca się tylko ten, kto nie jeździ. Powstaje, więc pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć motocykl przed kosztownymi skutkami wywrotki? Szlif czy gleba parkingowa niosą zwykle za sobą nieprzyjemne konsekwencje finansowe. Żeby zminimalizować to ryzyko podpowiadamy – crashpady, gmole, a może klatka (crashbar)?

Na wszelki wypadek – gmole

 

Po angielsku crashbar, po niemcku Sturzbugel, a po polsku – gmol. Skąd u nas taka nazwa? Dla ciekawskich rozwianiem tej językowej tajemnicy zajmiemy się pod koniec tego rozdziału. Gmole to nic innego jak specjalna rama wykonana z rury giętej lub spawanej, stanowiąca osłonę elementów motocykla podczas wywrotki. Ponadto gmole powinny chronić też nogi kierowcy, jeżeli to możliwe, lub przynajmniej odciążyć je podczas upadku. Zabezpieczenie tego typu montujemy symetrycznie, parami, mocując w kilku punktach konstrukcyjnych motocykla.

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Taki sposób zainstalowania umożliwia rozkład sił działających na ten element podczas wywrotki na tyle skutecznie, że uznawany jest za jeden z najefektywniejszych sposobów ochrony motocykla przed skutkami gleby. Przez to znamy je najczęściej z motocykli przystosowanych do nauki jazdy. Gmol chroni też konstrukcję samego silnika, którego elementy wystają poza obrys motocykla np. cylindry w bokserze BMW. Gmole często są pokryte chromem lub mając ciekawe wzory, stają się wręcz ozdobą w motocyklach typu cruiser lub chopper, a montaż ich traktowany jest w tych maszynach, jako element upiększający, czyli formę tuningu optycznego.

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Czy gmole mają same zalety?

Głównymi wadami tego rozwiązania, zwłaszcza w motocyklach innych niż powyżej wymienione, jest estetyka orurowanego motocykla. Do tego sam sposób instalacji wymaga, jak pisaliśmy, kilku odsłoniętych punktów ramy. Dostęp do takich miejsc często w praktyce utrudniają panele plastikowe w motocyklach typu ADV lub sportowych.

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Nie bez znaczenia jest też zwiększająca się po montażu gmoli szerokość maszyny, co niekorzystnie wpływa na jej funkcjonalność w zatłoczonym mieście. Wybierając ten sposób zabezpieczenia stawiamy na pewien kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, a wyglądem motocykla. I jeszcze ciekawostka: GMOL to słowo pochodzenia polskiego i pamięta jeszcze czasy przedwojenne, jest skrótowcem, którego rozwinięcie to gięta metalowa osłona lędźwi. Fajne!

Crash! Boom! Bang! Czyli crashpady!

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Kolejnym elementem, którym zabezpieczamy swój motocykl przed niepożądanymi skutkami wywrotki, są crashpady. Crashpad to element mocowany do motocykla punktowo, na jednej śrubie, często bezpośrednio do ramy, silnika, ośki czy wahacza. Jest to swego rodzaju ślizgacz, który poprzez ścieranie swojej powierzchni pozwala wyhamować pęd położonego motocykla, przyjmując na siebie niszcząca siłę tarcia o podłoże. Można go założyć praktycznie wszędzie, często bez większej ingerencji w owiewki motocykla.

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Obecnie na rynku można przebierać w ich wzorach i kolorach, a producenci wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych modeli. Tak naprawdę jednak spełniają one podobną funkcję, jak te, które wytoczy nam zaprzyjaźniony pan Adam (względnie Mariusz, pan Mariusz) z wałka teflonowego PTFE.

Wywrotka na motocyklu. Jak upadać, jak zachować się w czasie szlifu? Co robić, czego nie robić w trakcie i po wypadku!

Wady crashpadów?

 

Crashpady są stosunkowo małe, w miarę estetyczne i całkiem dobrze chronią podczas upadków przy niskich prędkościach. To, co początkowo uznaliśmy za ich zaletę, czyli możliwość zamocowania praktycznie w każdym punkcie motocykla, jest tak naprawdę największą wadą tego rozwiązania. Umiejscawiając je bezpośrednio w gwintowanych gniazdach silnika, czy ramy, musimy mieć świadomość, że podczas wywrotki przy większej prędkości, gdy nasz motocykl sunąc po asfalcie natrafi na krawężnik, studzienkę kanalizacyjną czy inną przeszkodę, mogą się one wyrwać wraz z miejscem zaczepu. Czasami przez takie uszkodzenie, czyli wyrwany kawałek ramy lub bloku silnika, naprawa motocykla po ślizgu staje się nieopłacalna.

Jak zamontować crashpad? Dwie szkoły – otwocka i falenicka

Zaleca się by crashpad był zamontowany na możliwie krótkim ramieniu, jeżeli chodzi o śruby, to jedni twierdzą (podejście otwockie), że lepsze są utwardzane 10,9 i wzwyż, inni (zwolennicy podejścia falenickiego), że miękkie typu 8,8, które przejmą na siebie część obciążenia krzywiąc się. Osobiście ciężko jest mi polemizować z tymi teoriami, jednak z praktyki mogę powiedzieć, że widziałem mniej stałych uszkodzeń w ramie po bardziej miękkich śrubach, ale zawsze były one mocno wygięte. Ciężko powiedzieć jak by się zachowało coś twardszego. Montaż takiego zabezpieczenia powinien być bardzo dobrze przemyślany.

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Producenci podpowiadają nam w instrukcji punkty montażu w danym motocyklu, dobierają odpowiednie przejściówki, dystanse i mocowania – w zależności od rozwiązań konstrukcyjnych naszego jednośladu.

Przeczytaj koniecznie: Położyłem motocykl żeby się ratować – rozprawiamy się z jednym z najbardziej zakorzenionych motocyklowych mitów

Chroń serce osłoną dekli

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Dekle boczne silnika to elementy, których kontur najczęściej wystaje poza motocykl i to one, w przypadku nieosłoniętych niczym maszyn, dostają jako pierwsze. Materiał, z jakiego wykonane są te części, jest delikatny i w kontakcie z asfaltem zachowuje się jak parmezan na tarce. Najczęściej taka przetarta lub pęknięta pokrywa sprzęgła lub alternatora wiąże się z wyciekiem oleju i dyskwalifikuje nas i sprzęt z dalszej podróży. Żeby zapobiec takim sytuacjom stworzone zostały zabezpieczenia dla najbardziej narażonych komponentów w postaci osłon dekli silnika. Pancerz taki jest dopasowany do konstrukcji kapy, tworząc z nią wspólną, estetyczną całość. Można spotkać osłony w postaci dopasowanych elementów wykonanych ze stopów metali lub aluminium, towrzywa oraz nakładek karbonowych. Dla klientów z bardziej zasobnym portfelem producenci przygotowali kompletne dekle wykonane z włókna karbonowego. Na chwilę obecną te rozwiązania są dosyć kosztowne i ciężko wykonać je w zaciszu domowego garażu. Należą jednak do bardzo skutecznych metod zabezpieczania serca naszej maszyny.

Dwa ostatnie zabezpieczenia, jakie omówimy wywodzą się ze sportu i jeszcze do niedawna kojarzone były tylko z ekstremalnym użytkowaniem motocykla.

Nikolas Cage, czyli Mikołaj Klatka

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Crash Cage, lub jak kto woli klatka, to wariacja na temat gmoli, jednak element ten jest bardziej rozbudowany niż sam gmol i ma za zadanie chronić większy zakres pojazdu i robić to po prostu skuteczniej. Rodowód tego rozwiązania wywodzi się ze stuntu. Rozwiązanie to na tyle dobrze sprawdziło się w tej dyscyplinie, że postanowiono przenieść je do cywila. Stworzono zatem delikatniejsze, smuklejsze, często lakierowane w kolorze motocyklowej ramy zabezpieczenia mocowane wielopunktowo, do których zresztą można jeszcze dołożyć crashpady. Taka mini klatka bardzo dobrze chroni elementy motocykla, a przy tym pomalowana w jego kolory tworzy wręcz jedną całość z naszym motkiem.

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Jak w MotoGP

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Zestawienie zamykają gadżety rodem z torów wyścigowych, czyli osłony klamek hamulca i sprzęgła. Są to aluminiowe pałąki, zespolone z ciężarkami kierownicy które tworzą pierwszą linię frontu podczas ślizgu chroniąc w ten sposób nasze manetki. Dodatkowo, służą one jeszcze kierowcy do zabezpieczenia przed przypadkowym wciśnięciem którejś z dźwigni przez zetknięcie się z motocyklem oponenta. Nie trzeba chyba pisać, że takie niekontrolowane zachowanie mogłoby mieć opłakane skutki podczas jazdy.

Z offroadu na ulicę

Ostatnim chyba rozwiązaniem są handbary, które na ulice trafiły z motocykli terenowych. Takich zabezpieczeń mamy mnóstwo i, wbrew pozorom, mają one całkowicie różne funkcje. Handbary plastikowe pełne lub też oldschoolowe listki nie chronią motocykla w żadnym razie, a jedynie ochraniają dłonie kierowcy przed gałęźmi, wiatrem i deszczem.

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

W razie gleby pękają lub urywają się, stanowiąc akcesorium tzw. pierwszej straty. Dopiero pełne handbary zbudowane na pręcie metalowym (najczęściej aluminium) są w stanie ochronić w czasie wywrotki dźwignie, manetki i końcówki kierownicy.

Co wybrać, aby skutecznie zabezpieczyć swój motocykl przed glebą?

Pozostaje ostatnie pytanie – co wybrać? Odpowiedzi jednoznacznej, jak to zwykle, nie ma. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście klatka, ale nie będzie ona pasować do większości motocykli stylem. Dodatkowo, klatki raczej nie kupisz w sklepie, więc takie rozwiązanie będziesz musiał zamówić indywidualnie u pana Adama/Mariusza, który jednak zna się na temacie. Co tu dużo mówić, stunterzy nie mogą się mylić.

Gmole dostają u nas miejsce drugie. Jeżeli tylko tego typu zabezpieczenie pasuje do twojego nakeda, choppera, cruisera, to nie wahaj się ani chwili. Ważne, żebyś wybrał solidnie mocowane gmole – widziałem nieraz konstrukcje łapane na obejmy do ramy – żenada.

Crashpady wydają się najmniej solidną ochroną, ale sprawdzą się przy mniejszej glebie. Jeżeli nie masz zakusów stunterskich, masz sporta, czy powernakeda, do którego nijak nie dasz rady (psychicznie) zamontować gmoli, a sam nie pamiętasz kiedy ostatnio zaliczyłeś glebę, to crashe są właśnie dla ciebie.

Jak zabezpieczyć motocykl przed wywrotką i skutkami upadku (gmole, crashpady czy crashbar - klatka)

Jak widać metod na ochronę jest całkiem sporo i można by tu ich dopisać zapewne jeszcze kilka poczynając od dobrego ubezpieczania AC, a kończąc na folii bąbelkowej. Pozostaje jednak nadzieja, że wszystkie te elementy nigdy nikomu z was się nie przydadzą, a będą służyły głównie jako ozdoba i asekuracja waszego pojazdu i tego właśnie wam życzymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.