Nadchodzący sezon motocyklowy sprzyja zakupowi nowego jednośladu – w końcu coraz więcej osób będzie unikało komunikacji zbiorowej… Z tego względu postanowiliśmy podzielić się z wami bardzo dobrze dopracowaną i przemyślaną umową kupna-sprzedaży motocykla, przygotowaną przez prawnika, Oskara Możdżynia.

Szczegółowość i dopracowanie tej umowy pozwoli wam zabezpieczyć się przed zakupem przysłowiowej miny. A zakup dobrego motocykla nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto dobrze zabezpieczyć się pod względem prawnym, aby ustawodawca stał po naszej stronie. Najważniejszym dokumentem podczas zakupu jednośladu jest umowa, w której zapisane są najistotniejsze dane motocykla, dodatkowo zapieczętowane podpisem zarówno sprzedającego i kupującego. Dobrze sporządzona i starannie wypełniona, będzie najważniejszą kartą przetargową, w przypadku nieuczciwej sprzedaży.

Warto przeczytać: Jaki jest najlepszy moment na zakup motocykla?

Rzetelność danych

Najważniejszą zasadą jest wypełnienie każdej wolnej rubryki autentycznymi danymi. Uzupełnienie zgodnie z prawdą daty, godziny oraz miejscowości będzie gwarancją uniknięcia przez kupującego odpowiedzialności karnej, za popełnione przestępstwa tego samego dnia, z wykorzystaniem kupionego pojazdu. Podczas wpisywania danych należy zweryfikować dokument tożsamości sprzedającego oraz porównać go z danymi właściciela wpisanymi w dowodzie rejestracyjnym. Aby uniknąć problemów przy przerejestrowaniu motocykla nie wolno pominąć współwłaściciela pojazdu. Kategorycznie zabrania się podpisywania umowy z osobą, która nie jest właścicielem pojazdu, chyba, że posiada pisemne upoważnienie.

Przeczytaj koniecznie: Jak kupić dobry motocykl na odległość 

Weryfikacja motocykla

Niezbędnym elementem na umowie jest wpisanie numeru VIN, sprawdzając go zarówno na tabliczce znamionowej motocykla, ramie, jak i w dowodzie rejestracyjnym. O ile można pominąć numer rejestracyjny, ponieważ motocykl może być niezarejestrowany, to zabrania się tego w przypadku numeru nadwozia. Nieodłącznym elementem w umowie jest miejsce na wpisanie przebiegu lub stanu drogomierza. Warto zaznaczyć, że w przygotowanej przez Oskara Możdżynia umowie, znajduje się zapis, który sprzedawca musi odpowiednio zaznaczyć – sprzedawca oświadcza/nie potwierdza, że wskazany wyżej przebieg/odczyt drogomierza jest autentyczny. Podpis i uzupełnienie takiego zapisku, na pewno nie spodoba się nieuczciwym handlarzom, a dla nas będzie pewnego rodzaju weryfikacją prawdomówności sprzedającego. Bezwzględnie należy również wypisać występujące usterki w specjalnie przygotowanym polu. Nie zapomnijcie również zaznaczyć czy odbyła się jazda próbna. Jeśli nie przejechaliście się motocyklem podczas zakupu, a w drodze powrotnej wystąpiła usterka, to zdecydowanie łatwiej będzie anulować umowę, ze względu na podstawę, jaką jest brak jazdy próbnej.

Zaniżenie ceny = większe problemy

Wpisanie niższej ceny od rzeczywistej nie ma najmniejszego sensu. Po pierwsze jeżeli będziemy chcieli anulować umowę zawarcia kupna pojazdu, zwrot gotówki nastąpi w kwocie wskazanej na dokumencie. Ponadto podczas rejestracji mogą pojawić się problemy w postaci dopłaty. Miła pani w Wydziale Komunikacji sprawdzi cenę rynkową naszego nowego motocykla i jeśli będzie ona zaniżona, będziemy musieli zasilić budżet Urzędu Skarbowego. Nie zapomnijcie w uwagach wpisać liczby kluczyków, pomoże to ułatwić dochodzenie odszkodowania w przypadku kradzieży.

Kliknij tutaj i pobierz wzór umowy kupna-sprzedaży motocykla -> UMOWA KUPNA-SPRZEDAŻY MOTOCYKLA Oskar Możdżyń

Autorem umowy kupna-sprzedaży jest Oskar Możdżyń autoprawo@mozdzyn.plZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.