Długo jej szukaliśmy, ale w końcu mamy! Idealną umowę, którą postanowiliśmy podzielić się z wami. Jest to bardzo dobrze dopracowana i przemyślana umowa kupna-sprzedaży motocykla, przygotowana przez prawnika, Oskara Możdżynia.
Szczegółowość i dopracowanie tej umowy pozwoli wam zabezpieczyć się przed zakupem przysłowiowej miny. A zakup dobrego motocykla nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto dobrze zabezpieczyć się pod względem prawnym, aby ustawodawca stał po naszej stronie. Najważniejszym dokumentem podczas zakupu jednośladu jest umowa, w której zapisane są najistotniejsze dane motocykla, dodatkowo zapieczętowane podpisem zarówno sprzedającego i kupującego. Dobrze sporządzona i starannie wypełniona, będzie najważniejszą kartą przetargową, w przypadku nieuczciwej sprzedaży.
Warto przeczytać: Jaki jest najlepszy moment na zakup motocykla?
Rzetelność danych
Najważniejsza zasada? Wypełnij każdą wolną rubrykę autentycznymi danymi. Uzupełnij zgodnie z prawdą daty, godziny oraz miejscowości. Będzie to gwarancją uniknięcia przez kupującego odpowiedzialności karnej, za popełnione przestępstwa tego samego dnia, z wykorzystaniem kupionego pojazdu. Podczas wpisywania danych musisz zweryfikować dokument tożsamości sprzedającego. Powinieneś także porównać go z danymi właściciela wpisanymi w dowodzie rejestracyjnym. Aby uniknąć problemów przy przerejestrowaniu motocykla nie wolno ci pominąć współwłaściciela pojazdu. Kategorycznie zabrania się podpisywania umowy z osobą, która nie jest właścicielem pojazdu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba taka posiada pisemne upoważnienie.
Przeczytaj koniecznie: Jak kupić dobry motocykl na odległość
Weryfikacja motocykla
Niezbędnym elementem na umowie jest wpisanie numeru VIN, sprawdzając go zarówno na tabliczce znamionowej motocykla, ramie, jak i w dowodzie rejestracyjnym. O ile możesz pominąć numer rejestracyjny, ponieważ motocykl może być niezarejestrowany, to zabrania się tego w przypadku numeru nadwozia. Nieodłącznym elementem w umowie jest miejsce na wpisanie przebiegu lub stanu drogomierza. Warto zaznaczyć, że w przygotowanej przez Oskara Możdżynia umowie, znajduje się zapis, który sprzedawca musi odpowiednio zaznaczyć. – Sprzedawca oświadcza/nie potwierdza, że wskazany wyżej przebieg/odczyt drogomierza jest autentyczny. Podpis i uzupełnienie takiego zapisku, na pewno nie spodoba się nieuczciwym handlarzom, a dla nas będzie pewnego rodzaju weryfikacją prawdomówności sprzedającego. Bezwzględnie należy również wypisać występujące usterki w specjalnie przygotowanym polu. Nie zapomnijcie również zaznaczyć czy odbyła się jazda próbna. Jeśli nie przejechaliście się motocyklem podczas zakupu, a w drodze powrotnej wystąpiła usterka, to zdecydowanie łatwiej będzie anulować umowę. Wszystko ze względu na podstawę, jaką jest brak jazdy próbnej.
Zaniżenie ceny = większe problemy
Wpisanie niższej ceny od rzeczywistej nie ma najmniejszego sensu. Po pierwsze jeżeli będziemy chcieli anulować umowę zawarcia kupna pojazdu, zwrot gotówki nastąpi w kwocie wskazanej na dokumencie. Ponadto podczas rejestracji mogą pojawić się problemy w postaci dopłaty. Miła pani w Wydziale Komunikacji sprawdzi cenę rynkową naszego nowego motocykla i jeśli będzie ona zaniżona, będziemy musieli zasilić budżet Urzędu Skarbowego. Nie zapomnijcie w uwagach wpisać liczby kluczyków, pomoże to ułatwić dochodzenie odszkodowania w przypadku kradzieży.
Kliknij tutaj i pobierz wzór umowy kupna-sprzedaży motocykla -> UMOWA KUPNA-SPRZEDAŻY MOTOCYKLA Oskar Możdżyń
Autorem umowy kupna-sprzedaży jest Oskar Możdżyń autoprawo@mozdzyn.pl