Dzięki zmianie przepisów w 2014 roku motocykle 125 stały się dostępne szerokiej grupie kierowców, nawet tych nieposiadających kategorii A. Klasa ta zmieniała się przez lata i dzisiaj znaleźć w niej można modele praktycznie dla każdego, także takie, które swoim wyglądem i wielkością do złudzenia przypominają maszyny o większej pojemności. Dzisiaj chcemy odpowiedzieć na często zadawane pytanie: Jaki duży motocykl 125, czyli dla wysokiego, nawet wzrostu 190 cm, kierowcy…?
Honda XL 125 Varadero
Najstarsza w naszym krótkim zestawieniu i niestety już nieprodukowana 125, która znalazła się na pierwszym miejscu. Choć swoją premierę miała w 2001 roku, Honda XL 125 Varadero, mimo upływu lat, cieszy się opinią mało awaryjnego motocykla o niezawodnym silniku. Dwucylindrowa, widlasta jednostka jest najmocniejsza, jak to tylko możliwe w tej klasie, generując 15 KM i 10 Nm przy 8 500 obr. Dodatkowo odpowiednio serwisowana odwdzięczy się długowiecznością.
Gabaryty motocykla sprawiają, że jest on doskonałą propozycją dla osób wyższych, które cenią sobie wygodną, wyprostowaną pozycję i lubią czasem zjechać w lekki teren. Varadero 125 bardzo dobrze bowiem radzi sobie również poza szosą. Kolejną zaletą tego kultowego już motocykla jest jego nieskomplikowana konstrukcja oraz aż 17 litrowy zbiornik paliwa, który pozwala na przejechanie nawet ponad 400 kilometrów bez potrzeby zjeżdżania na stację benzynową.
Varadero rozpędza się do około 120 – 125 km/h, ale zdecydowanie lepiej czuje się przy niższych prędkościach. Jest to spokojny turystyk, idealny dla osób rozpoczynających przygodę motocyklową. Nie jest jednak pozbawiony wad. Jedną z nich jest choćby dość wysokie spalanie jak na 125. Wynosi ono bowiem 3,5 – 4 litra na 100 km. Ale za to osoba o wzroście ponad 190 cm nie wygląda na nim jak rycerz na kocie. Coś za coś…
Barton Blade R 125
Barton Blade R 125 to już zdecydowanie przedstawiciel dzisiejszych, nowoczesnych motocykli. Mimo małej pojemności na pierwszy rzut oka zdecydowanie wygląda na sprzęt grubszego kalibru. To dlatego, że na inne rynki ten sam motocykl wypuszczany jest z ponad dwa razy większym silnikiem. Jego rurowa rama przypominająca choćby Ducati Monstera, a on sam przywodzi na myśl potężne Kawasaki H2…
Ogromny, jak na 125 wydech, dwie tarcze hamulcowe z przodu, oświetlenie LED i sylwetka motocykla sportowego. Wszystko to sprawia, że Barton robi świetne wrażenie na drodze.
Jednak choć wygląda na sporta, to pozycja za kierownicą typowo sportowa nie jest. Wyżej położona kierownica sprawia, że siedzimy mniej pochyleni niż na typowo wyścigowym motocyklu.
Sportowy duch 125-tki – test Bartona Blade-R [test, opinie, dane techniczne, wady]
Silnik to jednocylindrowa jednostka o mocy 12,6 KM. Spalanie, w porównaniu do Varadero, jest już bardziej typowe dla 125 i wynosi zaledwie około 2,5 litra na 100 km. Ukłonem w stronę początkujących motocyklistów jest również seryjny wyświetlacz zapiętego biegu.
Junak M15 125
19-calowe przednie koło i nadzwyczaj szeroka, jak na motocykl klasy 125, opona tylna sprawiają, że Junak M15 125 wygląda na o wiele większy pojemnościowo motocykl. To piękne połączeniem klasycznego cruisera z nowoczesną stylizacją, okraszoną subtelną dawką lśniących dodatków w postaci choćby chromowanych lusterek, czy chromowanego klosza przedniej lampy.
Do tego charakterystyczne dodatki w postaci tylnego błotnika, spojlera pod silnik, wyświetlacza krystalicznego i świateł LED.
Sercem M15 jest natomiast dwucylindrowy silnik o mocy niecałych 11 KM. Moc ta nie pozwala Junakowi rozpędzić się do większej prędkości niż 90 km/h, jednak w ruchu miejskim to zupełnie wystarczy, aby płynnie poruszać się po mieście.
Junak M15 125 to piękny motocykl dla wielbicieli niecodziennego stylu, którym nigdzie się nie śpieszy.
Ja mam 195cm, kupiłem 2 lata temu KTM Duke 125 i pasuje na niego perfekcyjnie, polecam osobom wysokim udanie sie do salonu i posadzenie dupy na tym modelu, ja się poczułem jak w domu od razu.
Ktoś Ci tak powiedział czy to Twoje zdanie… ja mam 197 i wygladam na nim jak debil… już nie wspomne o ilości miejsca na nogi … w kontekście stopek i ich umiejscowienia
Zależy czy stopy masz zgodnie z prawidłową pozycją, czy na kaczkę. W tym drugim przypadku będzie luźniej