Czysto sportowe przeznaczenie, brak oświetlenia, samoróbki i składaki bez badań technicznych… Jest wiele powodów, dla których nasze motocykle mogą nie spełniać wymogów rejestracji, a tym samym nie być dopuszczone do poruszania się po większości dróg. Czy bez dostępu do zamkniętego toru szkoleniowego lub wyścigowego mamy szansę nimi pojeździć bez narażania się na mandat?
Owszem, takie miejsca istnieją, choć nie ma ich zbyt wiele i niemal zawsze musimy to uzgodnić z właścicielem terenu.
Po drodze publicznej wyłącznie motocyklem zarejestrowanym
W przypadku utwardzonych dróg publicznych sytuacja jest jasna – można się po nich poruszać wyłącznie zarejestrowanymi pojazdami posiadającymi odpowiednią homologację, ważne badania techniczne i ubezpieczenie, a kierowca musi mieć odpowiednią kategorię prawa jazdy.
Gminna droga gruntowa, to także droga publiczna
Warto tu wspomnieć, że gruntowe drogi gminne, często używane do upalania rozmaitych Wiejskich Sprzętów Kaskaderskich, w świetle prawa są najczęściej również drogami publicznymi. Mimo że są węższe i pozbawione asfaltu czy bruku, obowiązują na nich takie same przepisy i limity prędkości. Dlatego nie zdziwcie się, jeśli w takim miejscu zatrzyma was zabłąkany patrol policji lub innych uprawnionych służb. Choć to oczywiście dużo mniej prawdopodobne niż na drogach asfaltowych.
Czy można jeździć na parkingu marketów bez ubezpieczenia i rejestracji?
Niezarejestrowanym motocyklem nie poszalejemy również w strefach zamieszkania oraz strefach ruchu, na parkingach pod marketami czy między blokami osiedla. Są one traktowane odrębnie i wyjazd z takich miejsc na drogę publiczną zawsze oznacza włączanie się do ruchu i konieczność ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Jednak to tutaj również obowiązuje m.in. wymóg jazdy zarejestrowanym pojazdem i przestrzegania wszystkich przepisów ruchu drogowego.
Gdzie można jeździć crossem? Tylko teren prywatny
W zasadzie jedynymi (oczywiście poza wydzielonymi torami szosowymi, żużlowymi i crossowymi) miejscami, gdzie można jeździć niezarejestrowanym motocyklem są położone na prywatnym terenie drogi wewnętrzne. Można na nie trafić na zamkniętych osiedlach, na terenie fabryk i zakładów, wśród pól uprawnych lub na dojazdach do posesji. Drogi te mogą być zarówno utwardzone jak i gruntowe. Mogą być oznaczone znakami D-46
i D-47,
choć nie jest to wymóg.
Zasady bezpieczeństwa
Zasady korzystania z nich określa właściciel gruntu. Jednak nawet jeśli sami nim jesteście lub macie jego pełną zgodę obowiązują was pewne ograniczenia. W tych miejscach można co prawda, poza wspomnianą jazdą niezarejestrowanym pojazdem, jeździć bez prawa jazdy, bez kasku i bez świateł… Ale należy pamiętać, że istnieje również katalog niedopuszczalnych nawet tam zachowań.
Policja może was zatrzymać i ukarać za jazdę pod wpływem alkoholu oraz wtedy, kiedy swoim zachowaniem stwarzacie zagrożenie dla innych. Dotyczy to chociażby amatorskiej stunterki bez zachowania minimum rozsądku i środków bezpieczeństwa. Chodzi o np. minimalną odległość od oglądających wasze popisy kumpli. Jeśli na drodze wewnętrznej występują znaki drogowe i/lub sygnalizacja świetlna, trzeba się do nich bezwzględnie stosować.
Jazda crossem po lesie surowo zabroniona
Na koniec, gdybyście chcieli ukryć się przed światem i pojeździć niezarejestrowanym motocyklem po lesie, to zdecydowanie odradzamy. Biegnące przez tereny leśne ścieżki rzadko bywają drogami gminnymi (więc jednocześnie publicznymi), to kary wymierzone przez uprawnione służby mogą być równie mocno, jeśli nie bardziej, dotkliwe.
A komarkiem ( silnik 50cc) po miejscu prywatnym bez prawka i żadnych papierów można jeździć??
tak
czyli crossem po drodze polnej nie wolno?
Najprościej tłumacząc można jeździć bez prawka bez papierów i wszystkimi sprzętami na drogach nie zarejestrowanych czyli drogach bez żadnego znaku
czyli kolo bloku mieszkalnego nie wolno jeździć crosem dla dziecka
No a jak ma na wiosce pełno polnych drug i w koło same pola to co nie wolno jeździć crossem No to są jakieś jaja