pt, 16 Kwi 2021

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie motocykla? Gdzie kupić OC i AC w 2020 roku? Nasz kalkulator!

-

Benjamin Franklin powiedział, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Nie mylił się, ale prawdopodobnie nie znał jeszcze obowiązkowej polisy OC. My do jego złotych słów z pewnością byśmy ją dołączyli. Postanowiliśmy sprawdzić obowiązujące stawki w różnych firmach oraz wybrać tę, która oferuje ubezpieczenie motocykla za najniższą kwotę. Nie zapomnieliśmy też o AC.

Popularność jednośladów w naszym kraju rośnie, a co za tym idzie z roku na rok liczba zarejestrowanych motocykli w Polsce zwiększa się. Faktem jest, iż wpływ na to ma również zmiana prawa z 2014 roku, która umożliwia prowadzenie pojazdów kategorii 125cm3 posiadaczom prawa jazdy kategorii B (pełne 3 lata). Taka kolej rzeczy nas w ogóle nie dziwi, gdyż jesteśmy świadomi, że motocykl to najlepszy środek lokomocji.

Jak wszyscy wiemy, przed polisą OC nie uciekniemy, a jeśli nawet będziemy próbować, to kary finansowe i przykre konsekwencje będą dotkliwe. A kary za brak OC wciąż rosną – jest to uzależnione od wysokości płacy minimalnej w naszym kraju. Jeśli ta idzie w górę, to kary za brak OC również. W roku 2019 kara za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na motocykl wynosi 1/3 płacy minimalnej, co daje 750 zł brutto. Jako ciekawostkę dodam, że w przypadku samochodu jest to dwukrotność najniższych zarobków i wynosi 4500 zł.

Jeśli już jest jasne, że składkę opłacać trzeba, pozostaje pytanie: jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybrać? Wiadomo, że jeśli chodzi o ubezpieczyciela od odpowiedzialności cywilnej, wybieramy najniższą ofertę. Które towarzystwo zatem oferuje swoją ochronę najtaniej? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując oferty popularnych towarzystw ubezpieczeniowych.

W pierwszej tabeli znajdziecie stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. W drugiej postanowiliśmy zrobić zestawienie dla ubezpieczenia autocasco (AC), które cieszy się coraz większym powodzeniem.

Jako że do wyliczeń potrzebny jest konkretny pojazd i jego dane oraz dane właściciela, to za przykładowy motocykl posłuży mi mój prywatny Triumph Street Triple R 675 z 2009 roku (czyli średniak popularnego segmentu naked) oraz ja, czyli mężczyzna, z średniej wielkości miasta, lat 31, posiadający pełne zniżki oraz historie bezszkodowej jazdy. Wartość pojazdu oscyluje między 14-16 tys. zł.

Gdzie zatem OC na motocykl jest najtańsze?

Towarzystwo ubezpieczeniowe* Cena brutto w złotówkach
MTU 250
ERGO HESTIA 265
GENERALI 283
PROAMA 283
PZU 146
ALLIANZ 421
WARTA 156
HDI 154

Patrząc na zestawienie zdecydowanie rzuca się w oczy niska cena składki OC w PZU oraz bardzo wysoka w Allianz. Poniżej znajdziecie drugą tabelę (AC), w której sytuacja jest odwrotna.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie AC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe Cena brutto w złotówkach
MTU     1574**
ERGO HESTIA 1967
GENERALI 2312
PROAMA 1646
PZU 4343
ALLIANZ 1510
WARTA 3122
HDI 3059

 

* Lista towarzystw nie jest długa, gdyż część z nich nie ma w swojej ofercie produktów dla motocyklistów, np. tak popularni ubezpieczyciele, jak Link4 czy Axa.

** Jest to tzw. Minicasco, które nie obejmuje szkody całkowitej pojazdu.

Na tym etapie chciałem dowiedzieć się, dlaczego w PZU OC jest bardzo tanie, a widząc kwotę AC szczęka opadła mi na stół. I dlaczego znowóż w Allianz jest całkiem odwrotnie. By takie wyjaśnienie dostać postanowiłem skontaktować się z jedną i drugą firmą. Niestety w PZU zostałem przekierowany kilkukrotnie do różnych osób, które nie mogły znaleźć odpowiedzi na to, jakże nurtujące mnie pytanie. W Allianz przesympatyczna pani odpowiedziała cyt. “pan chyba nie myśli, że ja taką informację udzielę”

Jednak nie poddając się, zakasałem rękawy i udałem się do znajomego multi-agenta ubezpieczeniowego, który skomentował to tak:

Firmy nastawiają się na danego klienta, z kroków PZU można wywnioskować, że nie są oni zainteresowani robieniem Autocasco na motocykle. Wynikać to może z kalkulacji ryzyka i małego zysku z danego produktu lub ewentualnej straty na nim. Takie dane są tworzone na podstawie prawdopodobieństwa i tzw. Aktuariatu (osoby,które wyceniają polisy) wyznaczają stawki dla danej grupy. Dlatego można zauważyć, że cena rocznego ubezpieczenia to 1/3 wartości motocykla.  Allianz jest firmą międzynarodową i mogą sobie pozwolić by w jednym kraju dany produkt przyniósł większe zyski, a w innym mniejsze, ale bilans i tak jest na plus. Patrząc na powyższe zestawienie ta firma nastawia się na sprzedaż kompletnego ubezpieczenia, i tylko to w przypadku motocykli ich interesuje. Wynika z tego, iż aktuariat oszacował, że zarobić można na całościowym ubezpieczeniu, a sama polisa OC może przynieść firmie straty.

Jak można zauważyć, różnice w ubezpieczeniach AC są przeogromne. Zagłębiając się w ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) znajdziemy drobne różnice w tym co oferują dane firmy, jednak wszystkie oferują podobne warianty (pomijając MTU). Promocje zmieniają się co jakiś czas, gdyż zmienia się ryzyko. Jeśli dana grupa wiekowa na danej pojemności motocykla zacznie powodować więcej wypadków, taka sytuacja nie zostanie bez echa. Automatycznie ceny wzrosną, gdyż zwiększy się ryzyko wystąpienia szkody.

Tak więc uważajcie na siebie, jeździjcie ostrożnie, bo możecie zaszkodzić nie tylko sobie ale także wszystkim motocyklistom…

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jechał pod prąd korytarzem życia na S3 – kierowca BMW zawrócił w korku [VIDEO]

Korytarz życia to akcja, którą popieram w 100%. Cieszy mnie widok naklejek na samochodach ciężarowych, informacji wyświetlanych na autostradach czy reklam przypominających kierowcom poprawne...

Nadajnik GPS w każdym motocyklu do kontroli prędkości – kontrowersyjny pomysł brytyjskiej policji

Każdego dnia miliony osób głowią się nad tym, jak można skutecznie poprawić bezpieczeństwo na drogach. Jedne pomysły są lepsze, inne gorsze, ale wszystkim przyświeca...

Piękny gest forumowiczów R1 – spełnili marzenie niepełnosprawnej motocyklistki [VIDEO]

Motocykliści to grupa społeczna, która w kryzysowych sytuacjach potrafi pokazać kawał ogromnego serducha. Nie bez powodu nazywani są często dawcami uśmiechu. Co wydarzyło się...

Fighter i Rebel – możemy być z nich dumni! Dwa polskie kombinezony motocyklowe Rebelhorna o światowej jakości!

Dla tych, którzy nie idą na kompromisy, skórzany kombinezon motocyklowy to obowiązkowy element garderoby. Niezbędny, jeśli myślimy o sporcie, ale i najlepszy, jeśli chodzi...

Motocykliści z Białegostoku spotkali się, żeby zebrać pieniądze dla chorego kolegi – dostali mandat za zgromadzanie się

Wczoraj pisałem artykuł, w którym wspomniałem o dobrych sercach motocyklistów, na przykładzie akcji przeprowadzonej na forum Yamahy R1. Fani jednośladów z klubu Harley-Davidson Podlasie...