Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie motocykla? Gdzie kupić OC, AC, NNW, pakiet w 2023 roku? Nasz kalkulator!

-

Benjamin Franklin powiedział, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Nie mylił się, ale prawdopodobnie nie znał jeszcze obowiązkowej polisy OC. My do jego złotych słów z pewnością byśmy ją dołączyli. Postanowiliśmy sprawdzić obowiązujące stawki w różnych firmach oraz wybrać tę, która oferuje ubezpieczenie motocykla za najniższą kwotę. Nie zapomnieliśmy też o coraz bardziej popularnych pakietach OC, AC, NNW…

Popularność jednośladów w naszym kraju rośnie, a co za tym idzie z roku na rok liczba zarejestrowanych motocykli w Polsce zwiększa się. Faktem jest, iż wpływ na to ma również zmiana prawa z 2014 roku, która umożliwia prowadzenie pojazdów kategorii 125 cm3 posiadaczom prawa jazdy kategorii B (pełne 3 lata). Taka kolej rzeczy nas w ogóle nie dziwi, gdyż jesteśmy świadomi, że motocykl to najlepszy środek lokomocji.

Jak wszyscy wiemy, przed polisą OC nie uciekniemy, a jeśli nawet będziemy próbować, to kary finansowe i przykre konsekwencje będą dotkliwe. A kary za brak OC wciąż rosną – jest to uzależnione od wysokości płacy minimalnej w naszym kraju. Jeśli ta idzie w górę, to kary za brak OC również. W roku 2022 kara za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na motocykl wynosi 1000 zł brutto. Jako ciekawostkę dodam, że w przypadku samochodu jest to kwota wynosząca aż 6020 zł.

Jeśli już jest jasne, że składkę opłacać trzeba, pozostaje pytanie: jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybrać? Wiadomo, że jeśli chodzi o ubezpieczyciela od odpowiedzialności cywilnej, wybieramy najniższą ofertę. Które towarzystwo zatem oferuje swoją ochronę najtaniej? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując oferty popularnych towarzystw ubezpieczeniowych.

W pierwszej tabeli znajdziecie stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. W drugiej postanowiliśmy zrobić zestawienie dla ubezpieczeń pakietowych, zawierających poza OC także autocasco (AC), NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz Assistance. Wspomnieć należy tylko, że w różnych towarzystwach różne są nie tylko ceny ale i kwoty odpowiedzialności NNW oraz warunki AC i Assistance.

Jako że do wyliczeń potrzebny jest konkretny pojazd i jego dane oraz dane właściciela, to za przykładowy motocykl posłuży nam bardzo popularny wśród podróżników model czyli BMW R 1250 GS z roku 2020 oraz mężczyzna z dużego miasta, lat 41, co w niektórych towarzystwach miało wpływ na stawkę. Wartość pojazdu oscyluje około 71 tys. zł według Eurotaxu.

Zatem gdzie, czyli w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym OC na motocykl jest najtańsze?

Towarzystwo ubezpieczeniowe*Cena brutto w złotówkach
MOTO PAKIET150
ERGO HESTIA224
GENERALI360
COMPENSA177
PZU139
ALLIANZ323
WARTA243

*Lista towarzystw nie jest długa, gdyż część z nich nie ma w swojej ofercie produktów dla motocyklistów, np. tak popularni ubezpieczyciele jak Link4 czy Axa.

Patrząc na zestawienie zdecydowanie rzuca się w oczy niska cena składki OC w PZU oraz bardzo wysoka w Genarali. Poniżej znajdziecie drugą tabelę z pakietami, w której sytuacja jest zupełnie odwrotna. PZU odstaje. Ciekawa sytuacja to różnica pomiędzy ofertą Moto Pakiet, a pakietem Ergo Hestii. W obu gwarantem jest Ergo Hestia, jednak Moto Pakiet jest autorskim projektem firmy 4Safe, która współpracuje z Hestią.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie motocykla? Gdzie kupić OC, AC, NNW, pakiet w 2023 roku? Nasz kalkulator!

Ile kosztuje najtańszy pakiet ubezpieczeniowy AC/OC/NNW?

Towarzystwo ubezpieczenioweCena brutto w złotówkach
MOTO PAKIET 2980**
ERGO HESTIA16217
GENERALI3844
COMPENSA5098
PZU17314
ALLIANZ3627
WARTA3515

**W pakiecie bardzo wysoka kwota NNW (60 000 osoba). Stała wartość pojazdu, brak redukcji po szkodzie. Istnieje możliwość rozszerzenia Assistance – 160 zł. Wtedy limit holowania za granicą wynosi aż 1500 km!

Na tym etapie chcieliśmy dowiedzieć się, dlaczego w PZU OC jest bardzo tanie, a widząc kwotę AC szczęka opadła nam na stół. I dlaczego znowuż w Allianz jest całkiem odwrotnie. By takie wyjaśnienie dostać postanowiliśmy skontaktować się z jedną i drugą firmą. Niestety w PZU zostaliśmy przekierowani kilkukrotnie do różnych osób, które jednak nie umiały znaleźć odpowiedzi na to, jakże nurtujące nas, pytanie. Natomiast w Allianz przesympatyczna pani odpowiedziała – cytuję – „Pan chyba nie myśli, że ja taką informację udzielę…”

Jednak nie poddając się skontaktowaliśmy się ze znajomym multi-agentem ubezpieczeniowym, który to zjawisko skomentował w następujący sposób:

– Firmy nastawiają się na danego klienta, z kroków PZU można wywnioskować, że nie są oni zainteresowani produktem, jakim jest Autocasco na motocykle. Wynikać to może z kalkulacji ryzyka i małego zysku z danego produktu lub ewentualnej straty na nim. Takie dane są tworzone na podstawie prawdopodobieństwa i tzw. aktuariatu – osoby, które wyceniają polisy, wyznaczają stawki dla danej grupy. Dlatego można zauważyć, że cena rocznego ubezpieczenia to 1/3 wartości motocykla. Allianz jest firmą międzynarodową i mogą sobie pozwolić na to, by w jednym kraju dany produkt przyniósł większe zyski, a w innym mniejsze, ale bilans i tak jest na plus. Patrząc na powyższe zestawienie ta firma nastawia się na sprzedaż kompletnego ubezpieczenia, i tylko to w przypadku motocykli ich interesuje. Wynika z tego, iż aktuariat oszacował, że zarobić można na całościowym ubezpieczeniu, a sama polisa OC może przynieść firmie straty – podsumował nasz ekspert.

Jak można zauważyć, różnice w ubezpieczeniach AC są przeogromne. Zagłębiając się w ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) znajdziemy drobne różnice w tym, co oferują dane firmy, jednak wszystkie proponują podobne warianty. Promocje zmieniają się co jakiś czas, gdyż zmienia się ryzyko. Jeśli dana grupa wiekowa na danej pojemności motocykla zacznie powodować więcej wypadków, taka sytuacja nie zostanie bez echa. Automatycznie ceny wzrosną, gdyż zwiększy się ryzyko wystąpienia szkody.

Ciekawostką na polskim rynku ubezpieczeń motocyklowych, zarówno pakietowych – AC/OC/NNW -, jak i samego OC, jest oferta Moto Pakiet (której gwarantem jest ERGO HESTIA). Są to produkty stworzone specjalnie dla, i dostosowane do potrzeb polskich motocyklistów. Jeżeli chcecie uzyskać indywidualną ofertę ubezpieczenia skontaktujcie się bezpośrednio ze współpracującym z Motovoyagerem agentem – michal.mruk@4safe.waw.pl. Powołując się na nasz portal możecie liczyć na specjalne traktowanie…

Tak więc uważajcie na siebie, jeźdźcie ostrożnie, bo możecie zaszkodzić nie tylko sobie ale także wszystkim motocyklistom.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Prawie 200 punktów karnych i mandaty na ponad 35,5 tysiąca zł – nowy patomotocyklowy rekord Polski?

Co my wiemy o kumulacjach… Motocyklista uciekający przed policją przez Pasłęk zebrał zestaw zasług, który średnio mieści się w głowie. Niezatrzymanie się do kontroli,...

Pełnoletni związek. 18 lat współpracy BMW i Loncina – producenta motocykli marki Voge

Chiński koncern Loncin to jeden z największych na świecie producentów silników oraz kompletnych urządzeń i pojazdów. Od 2005 roku ściśle współpracuje z firmą BMW...

Błyskawiczna i korzystna oferta. Dlaczego warto korzystać z internetowych kalkulatorów OC dla auta?

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetowych narzędzi stało się niezwykle popularne i powszechne. Dotyczy to również branży motoryzacyjnej i ubezpieczeniowej. Dostępne online kalkulatory ubezpieczenia...

Honda pracuje nad nową generacją poduszek powietrznych w motocyklach

Poduszki powietrzne to od lat standard w branży samochodowej. W motocyklach, ze względu na ich budowę i specyfikę jazdy, skuteczne rozwiązanie tego typu jest...

Kultowe motocykle w kultowych filmach cz. 4 [zestawienie]

Motocykle pojawiały się na filmowych ekranach często. Czasami było to kino lepsze, czasami gorsze. Niektóre z produkcji były przeładowane akcją i adrenaliną - właśnie...