Czy deszcz lub myjka ciśnieniowa to jedyne sposoby na przywrócenie czystości tekstyliom? Nie! Oto 6 wskazówek jak czyścić odzież motocyklową z materiału.

Regularne czyszczenie odzieży tekstylnej zapewni znacznie lepszą trwałość membran i o wiele wyższą ich skuteczność. Brud zbierający się na powierzchni odzieży utrudnia odprowadzanie pary wodnej, co radykalnie pogarsza komfort użytkowania.

Nieprawidłowe czyszczenie wrażliwej membrany może spowodować jej zniszczenie, dlatego zanim wpakujemy drogi Gore-Tex do pralki upewnijmy się, że taki sposób pielęgnacji został dopuszczony przez producenta. Oto 6 wskazówek jak czyścić odzież motocyklową tekstylną.

1. Nie zapuszczaj ciuchów

Nie zapuszczajBardzo ważne jest by nie dopuszczać do dużego zabrudzenia odzieży. Drobinki kurzu, błota i inne zanieczyszczenia (np. sól) nie tylko dostaną się pomiędzy włókna, ale mogą także wejść z nimi w reakcje chemiczne, co drastycznie utrudni wyczyszczenie ciuchów.

2. Plamy usuwaj natychmiast

Plamy usuwajIm dłużej rozgnieciona mucha pozostanie na kurtce, tym trudniej będzie ją usunąć. Podobnie z ptasimi odchodami – zawarte w nich substancje są bardzo agresywne i potrafią zniszczyć nawet lakier na motocyklu. Resztki owadów wystarczy usunąć wilgotną szmatką z odrobiną mydła. Podobnie usuwa się tłuste plamy – koliste ruchy wilgotną ściereczka z odrobiną mydła zadziałają jeśli za ich usuwanie zabierzemy się szybko.

3. Zapnij rzepy i zasuń zamki, wyjmij protektory

DSCN0365142Przed praniem zasuń wszystkie kieszenie, wywietrzniki i zapnij rzepy. Zabezpieczy to przed przenikaniem wody do wnętrza kurtki. Usuń protektory – mogą utrudnić czyszczenie, a po nasiąknięciu wodą przedłużą proces schnięcia.

4. Pierz w letniej wodzie

Pranie ręczneMembrany takie jak D-Dry czy Gore-Tex można prać w letniej wodzie (max. 30°C) z użyciem naturalnego mydła. Agresywne detergenty piorące takie jak proszki czy płyny do prania mogą zniszczyć wrażliwą membranę. Szczególnie niebezpieczne dla membran są środki zmiękczające.

5. Z materiałem postępuj jak z jajkiem

DelkatniePodczas prania traktuj materiał bardzo delikatnie – intensywne tarcie lub ugniatanie może uszkodzić włókna. Szczególną ostrożność zachować podczas prania odzieży wykonanej z różnych materiałów – w taki wypadku zawsze postępuj dokładnie według wskazówek z metki lub instrukcji obsługi.

6. Susz w cieniu

SuszenieSuszenie wypranej odzieży w ostrym słońcu lub na kaloryferze to zły pomysł. Niemal na pewno pojawią się odbarwienia lub odkształcenia. Najlepszy sposób na wysuszenie wypranej odzieży to rozłożenie jej w przewiewnym miejscu w cieniu.

5 KOMENTARZE

  1. I bardzo ważne aby nie prać odzieży w zwykłych proszkach bo niszczą one membrane. Są do tego specjalne płyny i proszki.

    A do codziennego użytku są spraye które też impregnują odzież i pozwalają utrzymać je w czystości dzięki teflonowi w składzie.

  2. Ja używam zwykłego środka piorącego do bawełny i jedwabiu,robi ta sama robotę co te specjalistyczne, i jest tańszy.
    Rozbawia mnie absurdalna cena tych “specjalistycznych” proszków do prania,jedyne co w nich jest super,to cena..
    aha odradzam pranie kevlarowych dżinsów normalnym proszkiem..po iluś tam praniach rwie się w palcach,jakoś bardzo ten materiał nie lubi tradycyjnych proszków do prania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.