Czy deszcz lub myjka ciśnieniowa to jedyne sposoby na przywrócenie czystości tekstyliom? Nie! Oto 6 wskazówek jak czyścić odzież motocyklową z materiału.
Regularne czyszczenie odzieży tekstylnej zapewni znacznie lepszą trwałość membran i o wiele wyższą ich skuteczność. Brud zbierający się na powierzchni odzieży utrudnia odprowadzanie pary wodnej, co radykalnie pogarsza komfort użytkowania.
Nieprawidłowe czyszczenie wrażliwej membrany może spowodować jej zniszczenie, dlatego zanim wpakujemy drogi Gore-Tex do pralki upewnijmy się, że taki sposób pielęgnacji został dopuszczony przez producenta. Oto 6 wskazówek jak czyścić odzież motocyklową tekstylną.
1. Nie zapuszczaj ciuchów
Bardzo ważne jest by nie dopuszczać do dużego zabrudzenia odzieży. Drobinki kurzu, błota i inne zanieczyszczenia (np. sól) nie tylko dostaną się pomiędzy włókna, ale mogą także wejść z nimi w reakcje chemiczne, co drastycznie utrudni wyczyszczenie ciuchów.
2. Plamy usuwaj natychmiast
Im dłużej rozgnieciona mucha pozostanie na kurtce, tym trudniej będzie ją usunąć. Podobnie z ptasimi odchodami – zawarte w nich substancje są bardzo agresywne i potrafią zniszczyć nawet lakier na motocyklu. Resztki owadów wystarczy usunąć wilgotną szmatką z odrobiną mydła. Podobnie usuwa się tłuste plamy – koliste ruchy wilgotną ściereczka z odrobiną mydła zadziałają jeśli za ich usuwanie zabierzemy się szybko.
3. Zapnij rzepy i zasuń zamki, wyjmij protektory
Przed praniem zasuń wszystkie kieszenie, wywietrzniki i zapnij rzepy. Zabezpieczy to przed przenikaniem wody do wnętrza kurtki. Usuń protektory – mogą utrudnić czyszczenie, a po nasiąknięciu wodą przedłużą proces schnięcia.
4. Pierz w letniej wodzie
Membrany takie jak D-Dry czy Gore-Tex można prać w letniej wodzie (max. 30°C) z użyciem naturalnego mydła. Agresywne detergenty piorące takie jak proszki czy płyny do prania mogą zniszczyć wrażliwą membranę. Szczególnie niebezpieczne dla membran są środki zmiękczające. Można oczywiście wybrać też specjalistyczne środki dedykowane do prania motocyklowej odzieży tekstylnej, które całkiem nieźle poradzą sobie z brudem, jednocześnie nie uszkadzając membrany.
5. Z materiałem postępuj jak z jajkiem
Podczas prania traktuj materiał bardzo delikatnie – intensywne tarcie lub ugniatanie może uszkodzić włókna. Szczególną ostrożność zachować podczas prania odzieży wykonanej z różnych materiałów – w taki wypadku zawsze postępuj dokładnie według wskazówek z metki lub instrukcji obsługi.
6. Susz w cieniu
Suszenie wypranej odzieży w ostrym słońcu lub na kaloryferze to zły pomysł. Niemal na pewno pojawią się odbarwienia lub odkształcenia. Najlepszy sposób na wysuszenie wypranej odzieży to rozłożenie jej w przewiewnym miejscu w cieniu.