Podpowiadamy, która z opcji, kredyt czy leasing i dlaczego może być dla ciebie najkorzystniejsza

 

W Polsce dostępnych jest wiele rozwiązań finansowych, ułatwiających zakup jednośladu. Kredyt jest lepiej znany i bardziej popularny niż leasing, szczególnie w przypadku jednośladów. Jednak i leasing zdobywa sobie coraz szybciej popularność.

 

Kredyt: droższy, lecz elastyczny

Wybór kredytu jako opcji finansowania zakupu motocykla jest wskazany w następujących przypadkach:
1. Kupujemy nowy jednoślad od osoby , która nie wystawi nam FV (leasingodawca dolicza 23% podatku VAT),
2. Prowadzimy działalność gospodarczą lub posiadamy zaświadczenie o zarobkach
3. Nie jesteśmy płatnikiem VAT
4. Chcemy, by motocykl był naszą własnością (w przypadku leasingu właścicielem na czas trwania umowy jest leasingodawca)

 

Co ciekawe, trudno uzyskać kredyt na motocykl prowadząc działalność w formie spółki z o.o. Zazwyczaj kredytobiorca wymaga bowiem od kupującego dodatkowego ubezpieczenia na życie, a spółkę z o.o. trudno przecież na życie ubezpieczyć. Kredyt zawsze jest droższy niż leasing , wysokość oprocentowania zależy bowiem od ryzyka, jakie ponosi finansujący. W przypadku kredytu to my jesteśmy właścicielem jednośladu, a bank wpisany jest jedynie jako współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym i na cesji z ubezpieczenia. Dodatkowym ważnym punktem na jaki należy zwrócić uwagę są koszty okołokredytowe: prowizja, ubezpieczenie samego kredytu itd.

 

Za kredytem przemawia to, że jest on elastyczny – można go nadpłacać , przenosić czy wcześniej spłacić. Kredytodawcę na ogół nie interesuje też, od kogo kupujemy jednoślad – w leasingu jest z tym gorzej . Możemy ponadto sami wybrać ubezpieczyciela oraz wybrać jednoślad nawet i 10-letni. Minusem kredytu jest wysokie oprocentowanie (od 6,09% w skali roku) oraz koszty okołokredytowe.

 

Leasing: nie jesteś właścicielem

Aktualnie 70% leasingodawców na różnych warunkach finansuje zakup motocykli. Jest nawet możliwość wyleasingowania motocykla, nie rejestrując go na firmę leasingową – często stosuje się taki sposób finansowania w przypadku motocykli crossowych.

 

Kiedy opłaca się leasing:
1. Gdy prowadzimy działalność w formie jednoosobowej, spółki cywilnej lub jawnej
2. Gdy kupujemy nowy motocykl z pełną fakturą VAT
3. Gdy sprowadzamy motocykl z zagranicy
4. Gdy kupujemy motocykl od dealera
5. Gdy nie chcemy rejestrować pojazdu.

 

W leasingu w przeciwieństwie do kredytu leasingodawca jest właścicielem jednośladu przez cały okres umowy. Muszą być więc rzetelnie zgłaszane do niego wszystkie szkody, a nasze ubezpieczenie leasingodawca musi zaakceptować lub wręcz narzuca ubezpieczyciela. Sam leasingodawca kupi też motocykl tylko od dealera lub większego dystrybutora bądź komisu.

 

Dominik Zimnoch 
Doradca finansowy, współwłaściciel Gurufinancial
www.gurufinancial.pl

2 KOMENTARZE

  1. To nieprawda, że kredyt jest zawsze tańszy od leasingu. Prawie zawsze jest na odwrót. Firmy leasingowe finansują się w bankach i dopiero do kosztu pozyskania środków pieniężnych doliczają swoją marżę. Dlatego jeśli porównamy same koszty odsetkowe kredytu i leasingu to kredyt wychodzi taniej. Natomiast są inne powody, w tym artykule są także poruszane, które decydują ostatecznie które rozwiązanie jest lepsze. A lepsze nie zawsze znaczy tańsze :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.