pon., 25 paź 2021

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

-

Jazda na oponach zimowych w Polsce nie jest obowiązkowa, a jedynie zalecana. Decyzja o sezonowej wymianie należy więc tylko do kierowcy. Z tego względu wciąż pozostaje wielu kierowców, którzy decydują się nie wymieniać ogumienia na sezon zimowy. Czy warto wymieniać ogumienie? Co na to polskie prawo? W poniższym poradniku objaśniamy najważniejsze kwestie związane z obowiązkiem opon zimowych w Polsce.

Obowiązek opon zimowych w Polsce. Co na to przepisy?

Gdy zbliżają się mrozy, wielu kierowców poszukuje jasnej informacji, czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe. Polska jest aktualnie jednym z 13 państw Unii Europejskiej, w którym nie ma ustawowego obowiązku użytkowania opon zimowych.

Jest ona jedynie zalecana, gdy na zewnątrz występują tak zwane “zimowe warunki pogodowe”. Można to pojęcie rozumieć jako czas, gdy kierowca ma do czynienia z nawierzchnią oblodzoną lub jest ona pokryta sypkim lub rozmokłym śniegiem.

Należy jednak pamiętać, że nawet gdy nie ma obowiązku użytkowania opon zimowych, przepisy sztywno regulują minimalną głębokość bieżnika, która wynosi 1,6mm.

Temat obowiązku opon zimowych w Polsce został już wcześniej poruszony przez Ministerstwo Infrastruktury. Wypowiedzi wskazują, że na obecną chwilę nie ma możliwości nałożenia na kierowców takiego obowiązku, ze względu na dynamikę zmian pogodowych podczas polskich zim.

Wypożycz polski motocykl w Hiszpanii, spędź niezapomniany jesienno-zimowy urlop na motocyklu

Opony letnie zimą. Czy warto ryzykować?

Wielu kierowców podyktowanych pozorną oszczędnością decyduje się nie wymieniać opon na zimowe. I choć przesłanki są tu zrozumiałe (niższe koszty, łagodniejące zimy) to warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens.

Opony letnie wykonane są z mieszanki gumowej, dedykowanej do pracy w wysokich temperaturach. Podczas zimy, guma opon letnich twardnieje, przez co znacznie pogarsza się przyczepność samochodu.

Jeśli szukasz opon zimowych rzuć okiem na ciekawą ofertę opon zimowych.

Warto też wiedzieć, że tracące elastyczność opony letnie zimą mogą z łatwością pęknąć, a sztywne bloki bieżnika ulegać ukruszeniu, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i podróżujących z nim pasażerów.

Cechą charakterystyczną opon letnich są też nieco niższe opory toczenia. Jest to ekonomiczna zaleta, która zwiększa efektywność paliwową. W zimie jednak będzie działać na niekorzyść kierowcy, znacznie wydłużając drogę hamowania na śniegu i lodzie.

To tylko kilka pozycji z długiej listy wad, jakie posiadają opony letnie zimą. Czy warto ryzykować? Z pewnością nie. W zimie warunki drogowe stają się trudniejsze, a złe przygotowanie pojazdu może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia kierowcy.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Sezonową zmianę opon na zimowe generalnie zaleca się, gdy średnia temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Niektórzy kierowcy wymieniają opony cyklicznie, najczęściej w okresie od października do Wielkanocy. Inni kierują się własną obserwacją warunków na zewnątrz – gdy pojawiają się oznaki zimy, wtedy decydują się na wymianę.

Pewnym jest fakt, że warto zmienić opony na zimowe. To właśnie ogumienie odpowiada za kontakt samochodu z podłożem, a więc i w dużej mierze za bezpieczeństwo i komfort podróży.

Warto więc zachować w tej kwestii odpowiedzialność i zdecydować się na model opon zimowych, dedykowany do jazdy w niskich temperaturach.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Ducati oficjalnie poinformowało, że będzie produkować motocykle elektryczne i dostarczy je do serii wyścigowej MotoE

Na rozwój elektromobilności mamy raczej marny wpływ, natomiast sami producenci pojazdów coraz śmielej prezentują swoje najnowsze modele. Od kilku lat wiadome również było, że...

Wypożycz polski motocykl w Hiszpanii, spędź niezapomniany jesienno-zimowy urlop na motocyklu

Czy tego chcemy, czy nie, najlepszy czas do jazdy motocyklem w naszym kraju powoli mija, a może już minął. Ciepłe dni pozostają wspomnieniem, a...

15 punktów za jedno wykroczenie drogowe? Tak, już od 1 grudnia. Znamy nowy taryfikator punktów karnych 2022

Rząd już od dłuższego czasu zapowiadał wprowadzenie zmian przepisów, które poprawią bezpieczeństwo na drogach, ale także skutecznie będą walczyć z piratami drogowymi i pijanymi...

Sprzedaż samochodu online

Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, że dotychczasowy pojazd przestaje spełniać oczekiwania użytkownika. Może się to wiązać z nieodpowiednimi gabarytami auta, zmianą profilu działalności...

Ogranicznik prędkości w motocyklach? Tego właśnie chce Parlament Europejski

Dotychczasowe zmiany w pojazdach, które miały poprawić nasze bezpieczeństwo dotyczyły przede wszystkim elektroniki. Parlament Europejski chce jednak wykluczyć problem w jego zarodku, dlatego na...