Wspaniały widok na dwa niezwykłe jeziora – to największy atut leżącej w macedońskich górach Galičica przełęczy Livada. Choć droga 504, która tędy przebiega, jest bardzo wąska i niebezpieczna, turystów na niej nie brakuje.

Droga 504 łączy dwie wsie – Trpejca i Stenje. Ta pierwsza leży nad Jeziorem Ochrydzkim, ta druga nad Prespańskim. Szlak przebiega zatem przez rodzaj grobli, na której znajduje się pasmo górskie Galičica.

Przełęcz Livada (1)Najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości 1568 m. npm. Umieszczono tutaj niewielką kapliczkę upamiętniającą świętego Jerzego. Znajduje się tutaj również mały parking – warto zaparkować na chwilę motocykl, by podziwiać wspaniały widok na oba jeziora.

Przełęcz Livada (2)Drogę najbezpieczniej pokonywać późną wiosną lub latem, choć nawet wtedy można natknąć się na spadające ze zboczy kamienie lub osuwające się zwały ziemi. W sezonie zimowym droga jest zamknięta.

Przełęcz Livada (3)Stan drogi nie jest najlepszy – w wielu miejscach na nieuważnych motocyklistów czyhają koleiny wyżłobione przez ciężarówki, a zerwane metalowe barierki zabezpieczające skrajnię drogi przypominają o niebezpieczeństwie czającym się za każdym zakrętem.

Przełęcz Livada – informacje

Długość trasy: 32 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalne nachylenie: bd
Maksymalna wysokość: 1568 m.npm.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Przełęcz Livada – mapa

Livada Pass – film

Livada Pass – galeria zdjęć

2 KOMENTARZE

  1. Problemem w turystyce jest to że cholera nie da się zobaczyć wszystkiego. Byś musiał siedzieć 3 miesiące w jednym kraju i nie motocyklem tylko rowerem albo z buta, miałem jechać tamtędy ale strach samemu, więc jechałem na około :( A żałuję, ale widziałem co innego w zamian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.