Włoska partia polityczna Movimento 5 Stelle (Ruch Pięciu Gwiazd) domaga się od rządu masowej przebudowy infrastruktury drogowej. Głównym celem partii jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pasażerów jednośladów. 

Według statystyk w co trzecim wypadku we Włoszech uczestniczy jednoślad, a połowa motocyklistów ginie z powodu uderzenia w stalowe bariery znajdujące się przy drodze. We Włoszech bariery te nazywane są przez motocyklistów ghigliottina (gilotyna) – łatwo sobie wyobrazić co może się stać z motocyklistą sunącym po asfalcie z dużą prędkością.

Receptą na zwiększenie bezpieczeństwa motocyklistów jest wyposażenie barier w dodatkowe poziome profile, które zatrzymają poruszające się jak pocisk ciało czy motocykl – można je już spotkać w niektórych europejskich krajach.

Tradycyjne bariery są dla motocyklistów skrajnie niebezpieczne – mówi Michele del Orko,  jeden z założycieli Movimento 5 Stelle. – Domagamy się od rządu nie tylko przyjęcia prawa, zmuszającego wykonawców dróg do montowania bezpiecznych dla motocyklistów barier. Chcemy również, by wszystkie “gilotyny” zostały również przebudowane – dodaje.

Obecnie unijne standardy dotyczące bezpieczeństwa dróg nie biorą pod uwagę bezpieczeństwa barier drogowych. Również w Polsce przeważająca większość metalowych barier jest dla motocyklistów skrajnie niebezpieczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here