Włoska partia polityczna Movimento 5 Stelle (Ruch Pięciu Gwiazd) domaga się od rządu masowej przebudowy infrastruktury drogowej. Głównym celem partii jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pasażerów jednośladów. 

Według statystyk w co trzecim wypadku we Włoszech uczestniczy jednoślad, a połowa motocyklistów ginie z powodu uderzenia w stalowe bariery znajdujące się przy drodze. We Włoszech bariery te nazywane są przez motocyklistów ghigliottina (gilotyna) – łatwo sobie wyobrazić co może się stać z motocyklistą sunącym po asfalcie z dużą prędkością.

Receptą na zwiększenie bezpieczeństwa motocyklistów jest wyposażenie barier w dodatkowe poziome profile, które zatrzymają poruszające się jak pocisk ciało czy motocykl – można je już spotkać w niektórych europejskich krajach.

Tradycyjne bariery są dla motocyklistów skrajnie niebezpieczne – mówi Michele del Orko,  jeden z założycieli Movimento 5 Stelle. – Domagamy się od rządu nie tylko przyjęcia prawa, zmuszającego wykonawców dróg do montowania bezpiecznych dla motocyklistów barier. Chcemy również, by wszystkie “gilotyny” zostały również przebudowane – dodaje.

Obecnie unijne standardy dotyczące bezpieczeństwa dróg nie biorą pod uwagę bezpieczeństwa barier drogowych. Również w Polsce przeważająca większość metalowych barier jest dla motocyklistów skrajnie niebezpieczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.