Szykuje się wymiana dokumentów, która nie ominie żadnego kierowcy. Wszyscy posiadacze bezterminowego prawa jazdy będą musieli je wymienić na dokumenty z określonym terminem ważności. Wymiana obowiązuje wszystkich kierowców, bez wyjątków i ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru dokumentu.

Obecnie w Polsce nie wydaje się już bezterminowych Praw Jazdy. Wszystkie prawka wydane po 18 stycznia 2013 roku mają swój okres ważności. W przypadku uprawnień upoważniających do poruszania się pojazdami na kategorię AM, A1, A2, A, B1, B, B+E maksymalny czas, w którym nasz dokument będzie, lub już jest aktualny, to piętnaście lat -licząc od daty jego wystawienia. Jeżeli nie wymieniłeś jeszcze dokumentu to spokojnie, nie musisz szturmować dopiero co otwartych wydziałów komunikacji. Ustawodawca przewidział obowiązkowy czas wymiany na lata 2028-2033 i po tym czasie nie będzie już w kraju bezterminowych uprawnień do kierowania pojazdami.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl kategorii A w 2020 roku?

Jednak, co ważne, wygaśnięcie daty ważności samego dokumentu nie jest jednoznaczne z odebraniem nam uprawnień. Tracimy jedynie ważność dokumentu, za co, według taryfikatora, grozi mandat w wysokości 50 zł. Na dzień dzisiejszy koszt wymiany dokumentu to 100,50 zł oraz koszt wykonania aktualnego zdjęcia. W przyszłości ta kwota może ulec zmianie. Pocieszający jest też fakt, że podczas aktualizacji dokumentu nie ma potrzeby powtórnego wykonywania badań lekarskich, których obecny koszt w przypadku kandydata na kierowcę wynosi 200 zł.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.