Jak długo utrzymają się “niskie” ceny benzyny? Czy po wyborach możemy spodziewać się gwałtownych wzrostów cen?

-

Średnie ceny paliw na większości pylonów stacji benzynowych przekroczyły już 6 złotych za litr. Sztucznie zaniżone ceny utrzymują w tym momencie głównie obiekty należące do koncernu Orlen. Co stanie się z cenami benzyny po wyborach, które odbywają się już w najbliższą niedzielę 15.10?

Jak donosi branżowy portal e-petrol.pl możemy spodziewać się, że niskie ceny paliw na polskim rynku w najbliższym czasie staną się rzadkością. Mimo że nadal jesteśmy liderem w Unii Europejskiej pod względem przystępności cen detalicznych paliw, kolejne dni mogą przynieść zrównanie naszych cen z cenami obowiązującymi w innych krajach naszego regionu.

Aktualnie benzyna o oktanowej liczbie 98 jest sprzedawana średnio za 5,128 zł za metr sześcienny, co oznacza wzrost o 2 zł w porównaniu z poprzednim weekendem. Benzyna Pb95 podrożała natomiast o 5 zł za metr sześcienny i kosztuje obecnie 4,760 zł.

W przewidywaniach dotyczących cen detalicznych paliw na rynku polskim oczekujemy wzrostów cen we wszystkich kategoriach – piszą specjaliści z e-petrol.pl – Dla benzyny Pb98 przewidujemy cenę w zakresie 6,65-6,79 zł/l. Najpopularniejsza benzyna Pb95 będzie kosztować od 5,99 zł/l do 6,15 zł/l.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie, głównie ryzyko rozlania się konfliktu na państwa takiej jak Liban, Syria, czy dołączenia do gry USA, ma wpływ na rynki paliw. Najpierw atak Hamasu na Izrael, a następnie ostra odpowiedź tych ostatnich spowodował najpierw gwałtowny wzrost cen ropy Brent, która osiągnęła lokalne maksimum na poziomie 89 dolarów za baryłkę. W kolejnych dniach ceny ropy ustabilizowały się, lecz już na wysokim poziomie. W piątek cena baryłki ropy na giełdzie w Londynie przekroczyła 88 dolarów.

Na obecną chwilę notowania ropy mogą mieć tendencję wzrostową, wszystko przez niepokojące sygnały z gospodarki światowej, takie jak zwiększanie wydobycia oraz rezerw ropy przez USA, czy zapowiadany spadek PKB Niemiec.

Odpowiadając na pytanie, zawarte w tytule – tak, raczej nie ma co łudzić się, że ceny w okolicach 6 zł za litr utrzymają się dłuższy czas po wyborach. Zatem, Panowie i Panie, jak tankować, to do pełna!

Źródło: e-petrol.pl

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY