Do oferty Hondy dołączyły właśnie dwa nowe motocykle, a właściwie jeden, za to w dwóch specyfikacjach. Hornet 1000 to fabryczny streetfighter z ponad 150-konnym silnikiem z superbike’a Fireblade. Szczególnie interesująca jest wersja SP, wyposażona m.in. w mocniejszy silnik, quickshifter, tylny amortyzator Öhlins TTX36 i hamulce Brembo Stylema.
Honda CB750 Hornet przywróciła Europie dobrze znaną nazwę i zyskała natychmiastową popularność. Połączenie zwartej sylwetki streetfightera, radosnej mocy i ostrej jak brzytwa zwrotności sprawiło, że w 2023 roku był to najlepiej sprzedający się naked bike w Europie. Rodzina Hornetów na rok 2025 powiększy się o dwóch interesujących członków. Po wprowadzeniu CB500 Hornet do oferty modelowej 2024, do katalogu Hondy dołączają CB1000 Hornet oraz jego bogatsza wersja SP.
Honda CB750 Hornet 2023. Murowany sukces? [test, dane techniczne, opinia, wady, zalety, naked]
Czysta radość z jazdy
Nowy flagowy naked Hondy oferuje kombinację dynamicznego przyspieszenia i niezwykle ostro zestrojonego prowadzenia, dzięki czemu kierowca czerpie maksymalną przyjemność z jazdy zarówno na zatłoczonych miejskich ulicach, jak i krętych górskich drogach. Wysokie osiągi zapewnia potężny silnik z CBR1000RR Fireblade (generujący moc maksymalną 152 KM przy 11 000 obr./min i maksymalny moment obrotowy 104 Nm przy 9000 obr./min) z krótkimi przełożeniami skrzyni biegów, osadzony na nowej podwójnej ramie o wysokim stopniu sztywności skrętnej, z odwróconym widelcem Showa ‘Big Piston’ z rozdzielonymi funkcjami (SFF-BP) i zaciskami hamulcowymi Nissin.
Nadwozie zyskało czysty, drapieżny wygląd. Przeszywające spojrzenie zwartych podwójnych reflektorów projektorowych LED współgra z charakterystycznym dla Horneta zbiornikiem paliwa, przypominającym złożone skrzydła. Model jest szeroki z przodu, ale zwęża się wyraźnie ku tyłowi, co podkreśla minimalistyczne siedzenie i tradycyjnie wąska – jak u szerszeni – talia Horneta. Subtelnie przyciemniona rama została wykorzystana jako element podkreślający linie motocykla, podobnie jak tylna rama pomocnicza.
Pod minimalistyczną stylistyką kryją się zaawansowane rozwiązania, takie jak system wybieralnych trybów jazdy ze wstępnie ustawionymi kombinacjami poziomu mocy silnika, hamowania silnikiem i kontroli momentu obrotowego (HSTC), wizualnie zespolony pięciocalowy kolorowy wyświetlacz TFT, łączność poprzez aplikację Honda RoadSync oraz system awaryjnego hamowania (ESS) w standardzie.
Dla wymagających
Dla kierowców pragnących jeszcze mocniejszych wrażeń z jazdy, przygotowano wersję SP. Moc maksymalna modelu CB1000 Hornet SP została podniesiona do 157 KM, maksymalny moment obrotowy do 107 Nm, a wyczynowe elementy podwozia i układu napędowego, takie jak regulowany tylny amortyzator Öhlins TTX36, standardowo montowany quickshifter i hamulce Brembo Stylema, nadają mu bardziej sportowy charakter.
Model CB1000 Hornet na rok 2025 będzie dostępny w następujących opcjach kolorystycznych:
- Grand Prix Red
- Mat Iridium Gray Metallic
- Pearl Glare White
Wersja CB1000 Hornet SP będzie oferowana wyłącznie w specjalnym malowaniu Mat Ballistic Black Metallic, które uzupełniono złotym wykończeniem widelca i unikatowymi metalicznymi felgami w kolorze Desert Gold.
Nie znamy jeszcze polskich cen, ale prawdopodobnie będą one zaskakująco atrakcyjne, podobnie jak w przypadku Horneta 750. W Wielkiej Brytanii Hornet 1000 będzie kosztował 9000 funtów (ok. 46 000 zł), a w wersji SP 10000 funtów (ok. 51500 zł).