Wietnam, a właściwie Socjalistyczna Republika Wietnamu, to kraj, który europejczykom kojarzy się głównie od strony działań wojennych, które były toczone tam przed laty. A jest to przecież kraj, który zachwyca nie tylko swoimi krajobrazami, lecz także niezwykłym bogactwem kulturowym. Nie bez powodu często nazywany jest perłą Indochin.

 

Nieco o Wietnamie

Wietnam to kraj położony w Azji, który swoją powierzchnią zbliżony jest do Polski. Warto jednak pamiętać podczas planowania podróży, że jest to kraj niezwykle rozciągnięty na przeszło 1650 kilometrów. Choć Wietnam dzięki telewizji kojarzy się głównie z krajem, w którym dominuje dżungla i plaże, to jednak około 70% jego powierzchni, to góry. Oczywiście wcześniej wymieniona dżungla również występuje obficie, lecz o dziwo plaż nie ma tu prawie w ogóle.

Jak więc widać, Wietnam to kraj wielu kontrastów. Powoduje to, że nie ma złej pory roku, na jego odwiedzenie, ponieważ nawet jeśli w jednym regionie będzie aktualnie panowała pora deszczowa, która dla europejczyka będzie nie do wytrzymania, to jednak już nieco na północ klimat będzie o wiele łagodniejszym i przyjaźniejszy do zwiedzania. Mimo wszystko poleca się jednak odwiedzenie tego kraju wiosną lub jesienią, gdy temperatura i wilgotność są na zbliżonym poziomie do naszego lata.

Jak się dostać do Wietnamu?

Planując podróż do Wietnamu, koniecznie trzeba pamiętać o tym, że obywateli polski obowiązuje wiza wjazdowa. Uzyskać ją można na kilka sposobów.

Z reguły Polacy udający się do Wietnamu wizę uzyskując za pośrednictwem biur podróży, które wystawiają promesę wizową, na podstawie której na lotnisku w Wietnamie wystawiana jest wiza jednokrotnego wjazdu, która ważna jest przez 30 dni. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem odmowy, co oznaczać będzie konieczność powrotu do kraju.

Z tego powodu o wiele lepszy wyjściem jest wykupienie wizy na własną rękę przez serwis https://evisa.express/en/vietnam. Po wejściu na stronę i wypełnieniu swoimi danymi stosownego formularza oraz wniesieniu opłaty online evisa express w ciągu 68h dostarcza na maila wizę. Jest to nie tylko o wiele pewniejszy sposób, w końcu ma się już wizę w ręku, ale często też szybszy i wygodniejszy, ponieważ nie trzeba czekać na lotnisku na rozpatrzenie wniosku.

Czy trzeba się zaszczepić?

Wiele osób ma obawy przed wyjazdem do Wietnamu związane z panującymi tam chorobami. W końcu jest to kraj odległy i bardzo egzotyczny. Oczywiście żadnego poważnego zagrożenia nie ma, lecz dla własnego spokoju warto zaszczepić się całkowicie profilaktycznie na takie choroby jak tężec, WZW typu A i B, dur brzuszny, błonica i polio. Dodatkowo można też wykonać szczepienie przeciwko malarii, lecz ta występuje niezwykle rzadko.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

No dobrze, mamy już wizę, szczepienie i lecimy do Wietnamu. Na co jeszcze powinniśmy się przygotować? Po pierwsze warto w kantorze wymienić złotówki na miejscowe Dongi, ponieważ choć można płacić na miejscu w dolarach, kurs z pewnością nie będzie okazyjny. Pomimo tego, że Wietnam uznawany jest za najbezpieczniejsze państwo w Azji, to jednak próby oszustwa mogą się zdarzyć, dlatego warto zarówno pilnować, jak i skrupulatnie odliczać wszystkie kwoty pieniężne. Wietnam nie uznaje polskiego prawa jazdy, więc samodzielne prowadzenie jest wykluczone. Nie mniej istnieje możliwość wystawienia wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego. Po przylocie konieczne jest zameldowanie swojego pobytu na posterunku policji.

Co zobaczyć w Wietnamie?

Wietnam to ogromny kraj, którego nie sposób zwiedzić podczas nawet najdłuższych wakacji. Nie mniej istnieje kilka pozycji na liście, które po prostu trzeba zobaczyć za wszelką cenę, gdy spędza się czas w tym miejscu na świecie.

Z całą pewnością jednym z takich miejsc jest zatoka Ha Long. Jest to niezwykle malownicze miejsce, które składa się z ponad 1900 niewielkich wysepek i strzelistych formacji skalnych, które niespotykane są w żadnym innym miejscu na świecie.

Oprócz tego warto także zobaczyć tarasy ryżowe, które znajdują się w Sa Pa lub też liczne wodospady, takie jak słynny Ban Gioc, który znajduje się w prowincji Cao Bang, czy też Elephant Falls.

Które miasta w Wietnamie warto zobaczyć?

Oczywiście Wietnam to nie tylko natura i krajobrazy, lecz także świetne i nowoczesne metropolie. Z całą pewnością podczas pobytu nie można nie zobaczyć stolicy Wietnamu, czy Hanoi, a szczególnie jego starego miasta, które posiada swój niepowtarzalny kolonialny charakter. Oprócz tego warto odwiedzić Ho Chi Minh, które szerzej znane jest pod nazwą Sajgon. Znajdziemy tu piękną europejską architekturę, która jest spuścizną po francuskich kolonizatorach.

Czy w Wietnamie są plaże?

Jeśli ktoś chce pojechać do Wietnamu z myślą o opalaniu się i leżeniu na pięknych piaszczystych plażach, to niestety wybrał nie ten kierunek, co trzeba. W Wietnamie takich plaż po prostu nie ma. Jedynym miejscem, które może być namiastką takiego tropikalnego raju, jest wyspa Phu Quoc.

Czy warto odwiedzić Wietnam?

Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna. Zdecydowanie warto. Z całą pewnością nie jest to kraj, jakich wiele na świecie. Posiada nie tylko swój unikatowy charakter, przepięknie, nigdzie indzie niespotykane krajobrazy, lecz przede wszystkim przeszłość, która jest dla kultury światowej bezcenna.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.