Nowoczesne telefony łączą w sobie funkcje wielu różnych urządzeń. Dzięki temu ruszając w trasę nie musimy zabierać ze sobą dodatkowo nawigacji samochodowej – wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją. Do wyboru mamy kilka różnych opcji: zobacz, które z nich cieszą się największą popularnością.

Google Maps i inne programy domyślne

Telefony komórkowe często posiadają wbudowane domyślne programy nawigacyjne – jednym z najbardziej popularnych jest aplikacja Google Maps. Jest to prosty w obsłudze program o intuicyjnym interfejsie, działający z wewnętrznego lub zewnętrznego modułu GPS. Z jego pomocą możemy nie tylko sprawdzić drogę z jednego wskazanego punktu do drugiego, ale też znaleźć znajdujące się w okolicy sklepy, restauracje, bankomaty czy szpitale. Przydatną funkcją jest informowanie na bieżąco o korkach oraz zdarzeniach drogowych, a także wyszukiwanie połączeń komunikacji miejskiej. Możemy również korzystać ze standardowych opcji Google Maps, takich jak np. Street View. Główną wadą tego rodzaju aplikacji jest konieczność połączenia się z internetem, co niekiedy może okazać się problematyczne. Musimy też mieć świadomość, że o ile korzystanie z Map Google jest bezpłatne, to niektóre domyślne aplikacje mogą wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat.

NaviExpert

Jedną z aplikacji cieszących się największą popularnością jest NaviExpert (NaviPunkt) – współpracuje ona z większością modeli telefonów Samsunga, Motoroli, Nokii, Sony Ericssona czy BlackBerry. Jest ona bezpłatna tylko w okresie testowym (7 dni), natomiast później konieczne jest wykupienie miesięcznego lub rocznego abonamentu. Zaletą aplikacji jest fakt, że nie wymaga systemu operacyjnego – jest ona dostępna w pliku java. Oprócz standardowych opcji posiada też funkcję CB Radio bądź porównywarkę cen paliw. Chociaż wytyczanie trasy możliwe jest tylko w trybie online, to aplikacja nie pobiera dużo danych z sieci. Nie musimy więc obawiać się, że zapłacimy wysoką kwotę za korzystanie z internetu.

AutoMapa

AutoMapa to aplikacja stworzona przez Polaków i wyróżniająca się na tle innych wysoką jakością oraz dbałością o detale (dużą zaletą jest np. staranna numeracja budynków). Program jest intuicyjny i komfortowy w obsłudze, a oprócz standardowych funkcji posiada też różne „gadżety” np. możliwość podejrzenia ulic oraz poszczególnych budynków w 3D. Kolejnym plusem jest ogromna dokładność – na mapie znajdziemy nawet drogi gruntowe oraz leśne. Minusem jest wysoka cena pełnej wersji (kilkaset złotych), a także dostępność jedynie dla modeli z systemem Microsoft. Możemy jednak zdecydować się na wykupienie jednego z wielu abonamentów (np. na tydzień lub miesiąc).

Obecnie na rynku znajdziemy wiele płatnych lub bezpłatnych aplikacji nawigacyjnych na różne modele telefonów, dlatego wybór tej najlepszej wcale nie jest tak prosty. Warto poświęcić nieco czasu na znalezienie optymalnej opcji dla siebie – pozwoli nam to podróżować szybciej i bezpieczniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.