[sam id=”24″ codes=”true”]Pojezierze Poznańskie, oprócz pięknych krajobrazów poprzecinanych mieniącymi się taflami jezior i urokliwych bocznych dróg, skrywa interesujące pałace i zamki, których historie zaciekawią niejednego turystę.

Wspaniały zamek Opalińskich w Sierakowie skrywa mgła tajemnicy. Nie do końca wiadomo jaka była jego pierwotna historia, choć najstarsze informacje pochodzą z końca XIV w. Po wielu przejściach zamek stracił swój urok i choć obecnie nie budzi już takich wrażeń, to w piwnicach wciąż znajdują się najcenniejsze skarby. W stworzonym tam mauzoleum odnajdziesz sarkofagi rodziny Opalińskich, a pozostałe pamiątki związane z Opalińskimi znajdziesz na kolejnych piętrach muzeum.

[sam id=”11″ codes=”true”]

26964a34df_thmb800_sierakowsarkofagi1_jpg

Niedaleko Obrzycka nad Wartą znajduje się piękny pałac powstały z wcześniejszego dworu ordynata Raczyńskiego, który należał do grona najbardziej zasłużonych Wielkopolan XIX w. Zgromadzona przez niego znakomita kolekcja obrazów i rzeźb europejskich artystów jest podstawą zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Piękne neobarokowe elewacje pałacu nadal zachwycają odwiedzających, a otaczający go park krajobrazowy, w którym stare drzewostany opadają nad jarami ku rzece i przecinające ją łukowe mostki są doskonałym dopełnieniem oficyn z XIX w. i  bażantarni z początków XX w.

800px-Obrzycko_zamek

Niedostępny dla zwiedzających, lecz wart obejrzenia choćby z zewnątrz jest Zakład Karny we Wronkach. Obiekt zbudowany przez Prusaków składa się z czterokondygnacyjnych budynków z czerwonej cegły rozmieszczonych na planie krzyża.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Jego założeniem było osadzanie  więźniów odbywających wieloletnie kary za poważne przestępstwa, ale także za przekonania. W latach 50. było ono Centralnym Zakładem Karnym dla więźniów politycznych. Więzienie we Wronkach przeznaczone jest dla prawie 1500 więźniów, a aby zapewnić osadzonym pracę wokoło powstały odlewnie metali i fabryka AGD.

87_full

Odwiedź koniecznie:

 1. Muzeum Regionalne we Wronkach,
 2. Zamek Opalińskich w Sierakowie,
 3. Sanktuarium Św. Krzyża w Biezdrowie,
 4. Pałac w Kwilczu,
 5. Muzeum wikliniarstwa w Nowym Tomyślu,
 6. Pałac w Wiejcach,
 7. kościół św Jadwigi w Grodzisku Wielkopolskim,
 8. Pałac w Będlewie,
 9. Zamek w Szamotułach.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Liczkie sznycle w Gościńcu Sanguszko w Szamotułach

 

Proponowana trasa:1 KOMENTARZ

 1. Dziękuje za opis moich rodzinnych stron. Zapraszam i polecam :)

  P.S. Proszę o korektę
  4. Sanktuarium Św. Krzyża w Biezdrowie (nie Biezdrowiu)

  Biezdrowo, jadę do Biezdrowa, jestem w Biezdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.