Wydawałoby się, że kwota 30 000 zł przeznaczona na nowy, dorosły motocykl – pojemności przynajmniej 500 cm3 – to wcale nie jest dużo. Jednak nie do końca się z tym zgodzimy. W naszym zestawieniu znajdziecie propozycje od każdego gracza z wielkiej czwórki, jedną propozycję z Europy i jedną z USA, zatem co tu dużo mówić – jest wybór!

Najmniejszy silnik, napędzający motocykl z naszego zestawienia, ma pojemność dokładnie 471 cm3, a największy 754 cm3. Mamy mocne przedstawicielstwo nakedów, jeden motocykl klasyczny a także turystyczne enduro na kategorię A2. Nie ma co przedłużać, zaczynamy:

Yamaha MT-07 za 29 990 zł

To motocykl, który część motocyklistów poznaje na kursie prawa jazdy kategorii A. Dlatego też ten sprzęt tak chętnie wybierany jest przez początkujących. Pierwsze dorosłe, niczym nieograniczone dwa kółka. MT-07 to tylko z pozoru łagodny pojazd, bo potrafi całkiem sporo. Jest lekki, zwrotny, ma bardzo dynamiczny silnik, który pozwala przedniemu kołu unieść się w górę nawet na 3 biegu. To bardzo dobra maszyna, trwała, niezawodna, produkowana bez jakiś rewolucyjnych zmian od 2013 roku. Polecamy!

Podstawowe dane techniczne:

Typ silnika: dwucylindrowy, rzędowy

Pojemność: 689 cm3

Moc: 75 KM przy 9000 obr./min (możliwość zblokowania do 35 kW na kat. A2)

Wysokość siedzenia: 805 mm

Pojemność zbiornika paliwa: 14 l

Masa pojazdu gotowego do jazdy: 182 kg

Honda CB500X ABS za 29 100 zł

Jedyne w naszym zestawieniu turystyczne enduro, też najmniejszy silnik w stawce, ale… jest to bardzo udana konstrukcja, zbudowana na tej samej platformie co CB500F i CBR500R. Niezawodny, “superkulturalny” silnik, całkiem spore gabaryty motocykla, wygoda i komfort podróżowania – czynią z tego sprzętu bardzo dobrą propozycję zarówno dla początkujących (spełnia wymogi A2), jak i średniozaawansowanych motocyklistów. W Stanach przyjęło się mówić, że CB500X, tegoroczna nowość, to Half Africa Twin, czyli połówka Afryki. Coś w tym na pewno jest, brakuje tylko szprychowych kół i podwójnego reflektora.

Podstawowe dane techniczne:

Typ silnika: dwucylindrowy, rzędowy

Pojemność: 471 cm3

Moc: 47,6 KM przy 8600 obr./min (spełnia warunki kat. A2)

Wysokość siedzenia: 830 mm

Pojemność zbiornika paliwa: 17,7 l

Masa pojazdu gotowego do jazdy: 197 kg

Kawasaki Z 650 za 29 900 zł

Na kratownicowej, stalowej ramie, wyjątkowo sztywnej i wytrzymałej, stworzono lekkiego, superzwrotnego i sprytnego miejskiego nakeda. Jego dynamiczny, dwucylindrowy silnik pozwala na czerpanie przyjemności z jazdy i rozkoszowanie się przyspieszeniem. Antyhoppingowe sprzęgło, nowoczesny ABS, agresywny wygląd – charakterystyczny dla rodziny motocykli Z – oraz renoma bezawaryjnego pojazdu – to główne atuty Kawasaki Z 650.

Podstawowe dane techniczne:

Typ silnika: dwucylindrowy, rzędowy

Pojemność: 649 cm3

Moc: 68 KM przy 8000 obr./min ( możliwość zablokowania do 35 kW na kat. A2)

Wysokość siedzenia: 790 mm

Pojemność zbiornika paliwa: 15 l

Masa pojazdu gotowego do jazdy: 187 kg

Suzuki SV650X za 29 990 zł

Choć to nowy motocykl, to jednak można o nim powiedzieć, że to stary dobry znajomy, ale w nowej szacie. Znana wszystkim motocyklistom, sprawdzona konstrukcja “esfały” to gwarancja bezawaryjnych kilometrów, a wersja X to nic innego jak wdzianko w stylu cafe racer. Za niecałe 30 000 zł otrzymujemy zatem sprawdzony sprzęt w stylowym wydaniu. Aaaa, byłbym zapomniał – dynamika silnika SV 650 jest już legendarna, a motocykl ten zapewni swojemu właścicielowi mega dużo funu.

Podstawowe dane techniczne:

Typ silnika: dwucylindrowy, w układzie V 90 stopni

Pojemność: 645 cm3

Moc: 76 KM przy 8500 obr./min ( możliwość zablokowania do 35 kW na kat. A2)

Wysokość siedzenia: 785 mm

Pojemność zbiornika paliwa: 13,8 l

Masa pojazdu gotowego do jazdy: 198 kg

Benelli 752S za 28 990 zł

Mariaż włoskiego producenta renomowanych jednośladów z chińskim Keewayem chyba wyszedł obu producentom na dobre. Włochów uratował przed upadkiem (ich legendarne, trzycylindrowe jednostki nie spełniały aktualnych norm emisji spalin), a Chińczykom “podarował” piękny i nietuzinkowy, włoski smak i design. 752S to jedna z pierwszych pełnowymiarowych konstrukcji od momentu przejęcia Bennelli przez firmę Keeway. Na pewno można powiedzieć, że pojazd ten się udał. Wygląda bardzo dobrze, jeździ całkiem przyzwoicie. Jeżeli znudziła was już “japonia”, to może ta konstrukcja przypadnie wam do gustu.

Podstawowe dane techniczne:

Typ silnika: dwucylindrowy, rzędowy

Pojemność: 754 cm3

Moc: 76 KM przy 8500 obr./min

Wysokość siedzenia: 810 mm

Pojemność zbiornika paliwa: 14,5 l

Masa pojazdu gotowego do jazdy: 228 kg

Harley-Davidson Street 750 za 32 530 zł

Harley? Tutaj? Jak to!? Po pierwsze się nie łapie w przedziale cenowym a po drugie – wooow! To i tak dużo taniej, niż myśleliście! Już tłumaczę dlaczego się tutaj znalazł. Dlatego, że znalazłem ofertę sprzedaży NOWEGO Streeta 750 z ubiegłego rocznika za dokładnie 29 900 zł. Zatem, cóż hejterzy! Łapie się w nasze zestawienie, bo w końcu jest fabrycznie nowy, a o to w tym zestawieniu chodziło. No dobrze, ale coś o tym motocyklu? Dynamiczny silnik Revolution w układzie V2, napęd paskiem, geny i duch H-D czynią ten motocykl naprawdę ciekawą propozycją dla kogoś, kto za nieduże pieniądze chce wejść do rodziny posiadaczy nowych motocykli z logiem orła na baku. A taniej zrobić się tego po prostu nie da!

Podstawowe dane techniczne:

Typ silnika: dwucylindrowy, w układzie V

Pojemność: 749 cm3

Moc: brak danych

Wysokość siedzenia: 720 mm

Pojemność zbiornika paliwa: 13,1 l

Masa pojazdu gotowego do jazdy: 233 kg

2 KOMENTARZE

  1. 29990 to jest praktycznie 30000. Tylko aby ten motocykl wyjechał na drogę, należy go zarejestrować i ubezpieczyć. Dokładając samą rejestrację już przekraczamy założony budżet 30tys., a pełne OC/AC zalecane przy nowym sprzęcie, to będzie coś rzędu 2-3tys.
    Klient który chce kupić coś za określoną kwotę zazwyczaj ma do wydania tylko tą kwotę i fajnie, gdyby redakcje dodawały ten mały komentarz o startowych kosztach eksploatacji, jak i brały te koszty pod uwagę przy wyborze maszyny w danym budżecie.

  2. Nie zgadzam się. Tak myśląc to trzeba jeszcze dodać koszty tankowania 😆 Mowa o nowym sprzęcie, więc wystarczy go tylko zatankować i w drogę. Rejestracja to pomijalne koszty, AC nie jest wymagane ( chyba że moto na kredyt).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.