Pomysł wykorzystania silnika samochodowego do napędu motocykla nie jest oryginalny i w historii jednośladów powraca się do niego co jakiś czas. Jednym z najsłynniejszym pojazdów tego typu jest na pewno brazylijski Amazonas, który napędzany był jednostką zaadaptowaną poczciwego VW Garbusa.
Shifty 900 bazował na jednostce stosowanej w Fiacie 127. Ten popularny w swoim czasie samochód, był dobrze znany również w Polsce. W sierpniu 1973 roku rozpoczęto bowiem jego montaż w żerańskiej Fabryce Samochodów Osobowych. Odbywał się on do roku 1978, a łącznie sprzedano u nas około 6 200 Fiatów 127p. Ciekawostką jest fakt, że był on dostępny wyłącznie w sieci Pewex. Oczywiście za dewizy. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku był nawet wskazywany, jako lepszy wybór niż Fiat 126. Polska pozostała jednak przy Maluchu, który w swoim czasie był przepustką do świata motoryzacji.
Zlepek
Twórcą motocykla był Ugo Grandis. Produkcja jednośladu odbywała się w latach 1977 – 1982 w Padwie. Dla obniżenia kosztów produkcji wykorzystano w jego konstrukcji wiele podzespołów pochodzących od innych motocykli oraz samochodów. Kanapę zapożyczono od Benelli 906, tylne zawieszenie i hamulce od Laverdy SF750. Zbiornik paliwa pochodził od Fiata 500 Nouva, a umieszczono go pod siedziskiem.
Fiatowski silnik o pojemności 903 cm3 osiągał moc 45 KM. Pozwalał on Shifty na rozwinięcie prędkości maksymalnej około 170 km/h. Zabudowanie jednostki napędowej Fiata 127 miało umożliwić korzystanie przez użytkowników motocykla z rozbudowanej sieci serwisowej włoskiego potentata branży motoryzacyjnej. Nie przekonało to jednak potencjalnych właścicieli i produkcję zakończono po zbudowaniu około siedemdziesięciu egzemplarzy.
Dane techniczne
Silnik: czterosuwowy, czterocylindrowy, chłodzony cieczą
Pojemność skokowa: 903 cm3
Moc maksymalna: 45 KM przy 5 600 obr./min.
Skrzynia biegów: 4 przełożenia
Długość: 2 290 mm
Szerokość: 890 mm
Rozstaw osi: 1 570 mm
Opona przednia: 3,50×18″
Opona tylna: 120/90×18″
Hamulec przedni: podwójna tarcza 280 mm
Hamulec tylny: bęben 230 mm
Masa własna: 269 kg
Pojemność zbiornika paliwa: 21 litrów
Zużycie paliwa: ok. 5,4 l/100 km
Wysokość siedziska: 820 mm
Ja zrobiłem esiok samoróbka pojazd rolniczy zmieniłem napęd na prąd akumulator jak Tesla. Z silnikiem szeregowym o mocy ponad 200W tylko. I prądzie z akumulatora tylko 8A maksymalnie. Więcej nie ma już. Napięcie pracy silnika to jest od 6V!!! Do 240V! Pradu stałego czy zmiennego czy z przetwornice samochodowe UPS lub falownika czestotliwosc zbyteczne tak samo jak sinusoida. Wazne jest napięcie zasilania i prąd ampery nic więcej. Na gównie bele czym pojedzie. Tylko jest jedną wada tego typu prądu i silnika małej mocy…. prędkość podróży zależy od wysokości napięcia. A jedzie pomału powoli bardzo. Do 1km/h jedzie przy 36V i 4Ah pojemności akumulatora li-ion. Ale też jest dużo możliwości bo na przedłużaczy pojadę do lasu wciągarki na prąd i można też z słońca prąd brać na bieżąco. Bo panele fotowoltaiczne mają max prąd diody zabezpieczajacej 10A a u mnie pojazd ma 8max… mieści się w ryzach zasilania. Jest to ciężki pojazd. Waży ile wlezie. Czasami do dwóch ton 2T obciążam żeby przyczepność była do ziemi. Brak blokady. Dyfer poloneza lub duży fiat 125 mocny dyfer jest. Siłę napędową nie do zatrzymania jest. Często buksuje niż stanie. Ręką wirnika zatrzymasz tego silnika ale tym pojazdem już nie zatrzymasz wirnika. A ziemia tylko puści buksuje kołami. Wkrętarki akumulatorowe napędzi pojazdem albo rowerem pojedziesz tym pojazdem. Esiok na pedały… Czyli spowolniony jest ale za to mocny jest A jak przyspieszyć to osłabi wtedy prąd silnika będzie max 8A i stanie wirnik…. więc jest to prototyp awaryjny pojazd. Szukam kabla przedluzaczy. Tesla? Noooooo 850V prądu stałego wysokie napięcie niebezpieczne luki elektryczne piorun i silnik 300kW!!!!!!!!! 430A!!!!!!!!!! Jak stanie to niczym nie ruszysz. Bo prostownik 500A nie pomoże. Startery nie pomogą… Kaput amen gleba. Przemyślenia miałem. I mam cierpliwości i cieszy mnie to że toczy się jeździ. Do drobnych prac się nadaje idealnie. Precyzyjne toczenie w ruchu… Planuję kosiarka rotacyjna podłączyć i wciągarka i odśnieżarka wirowa i cokolwiek innego na prąd. Bo to wszystko jest przy domu wokół domu. Więc awaryjnie wrócę do domu.