Historia motocykli i motocyklizmu jest bardzo bogata, a mimo to, większość z nas uważa, że na temat naszego hobby wie wszystko. Ja już jeżdżę naście lat – nic mnie nie zaskoczy, jeśli chodzi o temat motocykli. Oto 9 faktów, o których najprawdopodobniej nie wiedziałeś. Sprawdź koniecznie, czy twoi znajomi też nie…

Angielska, motocyklowa piłka

Firma Triumph, którą znasz z produkcji motocykli, wytwarza nie tylko jednoślady, ale także… piłki golfowe wysokiej jakości. Część z nich ozdobiona jest wizerunkami kultowych maszyn z Hinckley. Paczka trzech piłek kosztuje około 100 zł.

Motocykle Kawasaki? Nie znam…

Kawasaki Heavy Industries to gigantyczny, japoński koncern, który powstał w 1969 roku po połączeniu trzech przedsiębiorstw – Kawasaki Dockyard, Kawasaki Rolling Stock Manufacturing oraz Kawasaki Aircraft. Wszyscy znamy Kawasaki z produkcji motocykli, a to jest jedynie bardzo mała część biznesu tego molocha. KHI czerpie zyski przede wszystkim z budowy statków, maszyn budowlanych, sprzętu szynowego (pociągów), a także budowy samolotów (na zdjęciu myśliwiec Kawasaki T4) oraz inwestycji w ogromne przedsięwzięcia budowlane.

10 najdziwniejszych, najciekawszych, najbardziej wykręconych projektów motocykli na świecie

Sonny wcale nie lubi Harleyów

Sonny Berger to założyciel Hell’s Angelsów. W swojej biografii napisał, szokujące dla wielu fanów marki z Millwaukee, słowa:

It’s always been important for Hell’s Angels to ride American-made machines. In terms of pure workmanship, personally I don’t like Harleys. I ride them because I’m in the club, and that’s the image, but if I could I would seriously consider riding a Honda ST1100 or a BMW… 

Czyli w wolnym tłumaczeniu:

Dla Hell’s Angels zawsze ważne było, aby jeździć na amerykańskich maszynach. Jeśli chodzi o wykonanie, osobiście nie lubię Harleyów. Jeżdżę na nich, bo jestem w klubie i taki jest image, ale gdybym mógł, poważnie rozważyłbym jazdę Hondą ST1100 czy BMW…

Światowa motocyklowa potęga

W Indiach sprzedaje się największą liczbę nowych jednośladów na świecie. Fakt, są to w ogromnej większości motocykle małych pojemności, ale ich liczba robi na Europejczykach niesamowite wrażenie. W 2018 roku, w Indiach, 20 milionów nowych motocykli znalazło swoich nabywców… Szok!

11 najdziwniejszych motocykli z silnikami: Diesla, Wankla, parowymi, lotniczymi, rotacyjnymi…

Toto – Toilet Bike Neo, czyli motocykl zasilany odchodami

Japońska firma produkująca toalety – TOTO – w 2012 roku zaprezentowała ekologiczny, w pełni sprawny, trzykołowy motocykl, którego silnik pojemności 250 cm3 nie był napędzany benzyną, ani innym paliwem kopalnym, czy alkoholem. Zamiast tego „Toilet Bike Neo” zasilał biogaz, który jest wytwarzany z odchodów zwierzęcych. Motocykl ten powstał, by promować działania firmy TOTO na rzecz ochrony środowiska. Firma zrobiła nim tournee po Kraju Kwitnącej Wiśni, liczące ponad 1400 km…

Zbudował motocykl na pustyni, by przeżyć…

W 1993 roku, pewien francuski podróżnik rozbił swojego Citroena 2CV na marokańskiej pustyni. Stwierdził, że jedyną jego szansą na ucieczkę z pustkowia będzie… przebudowanie jego poczciwego auta na motocykl. Jak pomyślał, tak też zrobił. Udało mu się zbudować z samochodowych części jeżdżący jednoślad. Nie zapomniał nawet o umieszczeniu tablicy rejestracyjnej, co… i tak nie uchroniło go od otrzymania mandatu po udanym powrocie do cywilizacji. Całą tę historię opisaliśmy dokładniej w poświęconym jej artykule.

6 najmocniejszych i najszybszych motocykli napędzanych nietuzinkowymi silnikami

Trzycylindrowy Harley – bo pojemności nigdy nie jest za wiele

Motocykl Feuling W3

Genialny konstruktor i wynalazca, Jim Feuling, zdał sobie sprawę, że nie jest zadowolony z osiągów silników V2 montowanych w Harleyach. Choć możliwe jest zwiększanie mocy przez rozwiercanie cylindrów i powiększanie pojemność silnika, doszedł do wniosku, że silniki te dochodzą właśnie do swojej pojemnościowej górnej granicy sprawności w wytwarzaniu energii. Postanowił stworzyć więc silnik trzycylindrowy – W3, o maksymalnej pojemności sięgającej ponad czterech litrów! Zaciekawieni? Więcej w artykule.

Motocykl pancerny

To projekt szwedzkiej firmy AB Landsverk, mającej duże doświadczenie w opracowywaniu i produkcji pojazdów opancerzonych, w tym również motocykli. Na początku lat 30. ubiegłego wieku zarówno szwedzkie, jak i duńskie wojsko poszukiwało tańszej alternatywy dla samochodów pancernych. Jednym ze zrodzonych wówczas projektów był właśnie Landsverk 210.

Motocykl od Keanu

Keanu Reeves jest bardzo nietuzinkowym gwiazdorem, jak na warunki Hollywood. Udowadnia to nader często, będąc widywanym w metrze czy zrzekając się swoich milionowych honorariów na rzecz potrzebujących. Przejawem jego nietuzinkowego podejścia do pieniędzy było… przekazanie motocykli Harley-Davidson, wartych w sumie 200 tys. dolarów, ekipie kaskaderów motocyklowych, którzy występowali w filmie Matrix – Reaktywacja z 2003 roku. Dlaczego nie kupił im motocykli marki Ducati? Nie stać go, czy jest amerykańskim patriotą? Ale zaraz… przecież Keanu urodził się w Bejrucie, jego ojciec jest pół-Chińczykiem, pół-Hawajczykiem, matka Angielką, a on sam ma obywatelstwo kanadyjskie. Dobra, nieważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.