Film z MZ ETZ 502 krąży w sieci już od kilku lat i wiedzieli go już chyba wszyscy fani enerdowskiej motoryzacji. Okazuje się, że to nie jedyna „wariacja” na temat enerdowskiej królowej dróg.
MZ-tka z powyższego filmu ma dwucylindrowy silnik o łącznej pojemności 500 cm3. Jednostka ta generuje moc 44 KM i moment obrotowy 57 Nm, co pozwala rozpędzić motocykl do około 160 km/h. Dla porównania – silnik MZ ETZ 250 rozwijał moc 21 KM i dawał moment 27,4 Nm, co umożliwiało osiągnięcie prędkości około 130 km/h. Trzeba przyznać, że to znaczący wzrost osiągów i dynamiki jazdy.
Fabryczne pół litra w dwusuwie
Inżynierowie z Zschopau poważnie pracowali nad pięćsetkami. Niektóre z nich trafiły nawet do produkcji seryjnej.
Prace nad półlitrową ETZ, wyposażoną w silnik oznaczony symbolem 500S, rozpoczęto w 1981 roku. Trwały one długo bo, aż do 1989 roku. Produkcja skończyła się jedynie na 10 egzemplarzach. Silnik o mocy zaledwie 24 KM nie był żadną rewolucją. Nie wiadomo, czy przyczyną rezygnacji z wytwarzania ETZ 500 były zbyt słabe osiągi, czy przyczyny ekonomiczne. Tym samym największą dwusuwową MZ-tką produkowaną na dużą skalę pozostała 301.
Silniki Rotaxa w MZ
Jedną z prób ratowania marki, i uczynienia jej oferty bardziej konkurencyjną, był montaż do MZ-tek silników austriackiej firmy Rotax. Wybór nie był przypadkowy, gdyż jednostki te były powszechnie kojarzone z trwałością i niezawodnością, przy jednoczesnej prostocie konstrukcji. Dlatego też od początków lat 90. zaczęto montować Rotaxy 504 w różnych wersjach motocykli MZ/MuZ.
Był to silnik czterosuwowy, z aluminiowym cylindrem, czterozaworową głowicą, który osiągał moc do 34 KM (w zależności od wersji), przy 7000 – 7500 obr./min. Montowano go w podstawowej wersji Saxon, turystycznym enduro Country, a także w Silver Classic – jednym z ładniejszych neoklasyków. W Rotaxy była również wyposażona odmiana dla niemieckiej policji.
ETZ 800?
Fantazja fanów marki nie ogranicza się do restaurowania MZ-tek. Z potrzeby lepszych osiągów, a może sprawdzenia własnych zdolności mechanicznych, powstają dwucylindrowe, półlitrowe wersje MZ-tek, a nawet większe zrobione z użyciem cylindrów od ETZ 301.
Prawdopodobnie rekordem jest jednak silnik o pojemności 800 cm3. Ma on dysponować mocą 76 KM i 103 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Prędkość maksymalna nie została podana.
Jaka cena?
Ciężko mówić o cenie za te motocykle, ponieważ są to motocykle unikatowe i raczej niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Jeżeli ktoś wystawi na sprzedaż dwucylindrową MZ 500 należy spodziewać się za nią kwoty na pewno przekraczającej 30 000 zł.
MZ-tki z silnikiem Rotaxa są łatwiejsze do namierzenia i u naszych zachodnich sąsiadów można wejść w posiadanie takowej już od 3500 euro.