Film z MZ ETZ 502 krąży w sieci już od kilku lat i wiedzieli go już chyba wszyscy fani enerdowskiej motoryzacji. Okazuje się, że to nie jedyna „wariacja” na temat enerdowskiej królowej dróg.

MZ-tka z powyższego filmu ma dwucylindrowy silnik o łącznej pojemności 500 cm3. Jednostka ta generuje moc 44 KM i moment obrotowy 57 Nm, co pozwala rozpędzić motocykl do około 160 km/h. Dla porównania – silnik MZ ETZ 250 rozwijał moc 21 KM i dawał moment 27,4 Nm, co umożliwiało osiągnięcie prędkości około 130 km/h. Trzeba przyznać, że to znaczący wzrost osiągów i dynamiki jazdy.

Fabryczne pół litra w dwusuwie

Inżynierowie z Zschopau poważnie pracowali nad pięćsetkami. Niektóre z nich trafiły nawet do produkcji seryjnej.

 

Prace nad półlitrową ETZ, wyposażoną w silnik oznaczony symbolem 500S, rozpoczęto w 1981 roku. Trwały one długo bo, aż do 1989 roku. Produkcja skończyła się jedynie na 10 egzemplarzach. Silnik o mocy zaledwie 24 KM nie był żadną rewolucją. Nie wiadomo, czy przyczyną rezygnacji z wytwarzania ETZ 500 były zbyt słabe osiągi, czy przyczyny ekonomiczne. Tym samym największą dwusuwową MZ-tką produkowaną na dużą skalę pozostała 301.

Kultowe jednoślady minionej epoki: MZ ETZ 301 – próba ratowania marki [dane techniczne, cena, historia modelu, opinia]

Silniki Rotaxa w MZ

 

Jedną z prób ratowania marki, i uczynienia jej oferty bardziej konkurencyjną, był montaż do MZ-tek silników austriackiej firmy Rotax. Wybór nie był przypadkowy, gdyż jednostki te były powszechnie kojarzone z trwałością i niezawodnością, przy jednoczesnej prostocie konstrukcji. Dlatego też od początków lat 90. zaczęto montować Rotaxy 504 w różnych wersjach motocykli MZ/MuZ.

Był to silnik czterosuwowy, z aluminiowym cylindrem, czterozaworową głowicą, który osiągał moc do 34 KM (w zależności od wersji), przy 7000 – 7500 obr./min. Montowano go w podstawowej wersji Saxon, turystycznym enduro Country, a także w Silver Classic – jednym z ładniejszych neoklasyków. W Rotaxy była również wyposażona odmiana dla niemieckiej policji.

ETZ 800?

 

Fantazja fanów marki nie ogranicza się do restaurowania MZ-tek. Z potrzeby lepszych osiągów, a może sprawdzenia własnych zdolności mechanicznych, powstają dwucylindrowe, półlitrowe wersje MZ-tek, a nawet większe zrobione z użyciem cylindrów od ETZ 301.

Prawdopodobnie rekordem jest jednak silnik o pojemności 800 cm3. Ma on dysponować mocą 76 KM i 103 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Prędkość maksymalna nie została podana.

Jaka cena?

Ciężko mówić o cenie za te motocykle, ponieważ są to motocykle unikatowe i raczej niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Jeżeli ktoś wystawi na sprzedaż dwucylindrową MZ 500 należy spodziewać się za nią kwoty na pewno przekraczającej 30 000 zł.

MZ-tki z silnikiem Rotaxa są łatwiejsze do namierzenia i u naszych zachodnich sąsiadów można wejść w posiadanie takowej już od 3500 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.